Nuomonės

2021.09.01 18:41

Jurga Tvaskienė. Be jokios politikos: galimybių pasui ir partnerystei – ne!

Jurga Tvaskienė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.09.01 18:41

Sustabdyti prievartinę vakcinaciją (ir neskiepytų vaikų testavimą). Žinoma, jokių kaukių. Atšaukti visuomenę skaldantį galimybių pasą. Ir ministrą Arūną Dulkį. Ir kad jokių partnerysčių bei Stambulo konvencijų.

Skamba kaip Šeimų sąjūdžio reikalavimai? Tai ir yra Šeimų sąjūdžiu pasivadinusio susivienijimo reikalavimai, pirmadienį per Seimo pirmininkę perduoti valdžiai.

Bet nereikia apsigauti: identiškos nuostatos – tik vienos išsakytos viešai, o kitos – nugulusios tarp eilučių – skamba iš Sveikatos teisės institutu pasivadinusio sambūrio aktyvistų. Institutas – STI – įkurtas dar liepos pabaigoje. Tačiau žinią apie jo egzistavimą skelbianti deklaracija, kaip ir veiklos pradžią žyminti konferencija, išpuolė tą pačią dieną, kaip ir trijų „maršistų“ vizitas į Seimo kiemą.

Šeimų sąjūdžio aktyvistų ir prijaučiančiųjų vieši pasisakymai mirga siaubo istorijomis apie vertimą skiepytis ir tokių sprendimų pasekmes. Bet judėjimo vadovas Raimondas Grinevičius šį pirmadienį jau kalba apie tai, kad Šeimų sąjūdžio negalima sieti „su kažkokiu antivakserių judėjimu“. Šeimų sąjūdis pasisako už laisvą pasirinkimą.

STI iniciatoriai taip pat deklaruoja nepasisakantys prieš vakcinaciją, tik prieš skiepytų ir neskiepytų asmenų „supriešinimo politiką“, esą realizuojamą per galimybių pasą. O viena iš STI steigėjų, teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė socialiniuose tinkluose viešai dalijasi jautriomis istorijomis „iš gyvenimo“:

„Nežinau, kaip kitus, bet mane sukrečia mokytojos, rudenį eisiančios mokyti Lietuvos vaikų, žinutė: „Labas, vakar pasiskiepijau. Prieš skiepą apsiašarojau, po skiepo nualpau. Šiandien tik pramerkus akis ašaros upeliais srūva. Jaučiuosi žiauriai išprievartauta ir kupina neapykantos šitai sušiktai Vyriausybei.“

Steigėjos bendražygis, STI tarybos narys Andrius Gudaitis, pristatomas kaip vadybos konsultantas ir analitikas, platina „tikrą istoriją prieš miegą“, skirtą sveikatos apsaugos ministrui A. Dulkiui, premjerei Ingridai Šimonytei, prezidentui Gitanui Nausėdai ir Sveikatos ekspertų tarybos nariui prof. Mindaugui Stankūnui. Pasakėlės esmė – kaip autoriaus pažįstami, „protingi, išsilavinę, inteligentiški“, neneigiantys skiepų naudos, bet „nedrįstantys“ skiepytis COVID-19 vakcina, yra priversti imtis drastiškų sprendimų.

„Kitaip tariant, siekiant išvengti skiepo, žmonės privertė save susirasti sergantį žmogų ir su juo susitarti dėl... galimybės apsikrėsti“, – skelbia autorius, ragindamas prieš miegą situaciją apmąstyti kreipimosi adresatus. Jo įrašu dalijasi kiti STI iniciatoriai ir rėmėjai.

Kalbant apie iniciatorius. Viešai skelbiama, kad STI – tai medicinos, teisės ir kitų sričių specialistų komanda, susibūrusi tam, kad padėtų Lietuvos valstybei rasti protingą išeitį iš COVID-19 infekcijos protrūkio. „Nepriklausome ir neatstovaujame jokioms politinėms partijoms, verslo interesų grupėms, bet esame visiškai įsipareigoję demokratijai, Konstitucijai, teisinei valstybei ir visuomenės bendrajam gėriui“, – sakoma.

Registrų centre nurodoma, kad STI turi du steigėjus – jau minėtą K. Zamarytę-Sakavičienę bei sveikatos teisės specialistu pristatomą Ramūną Aušrotą. Pats save jis vadina publicistu, tinklaraštininku, visuomenės procesų analitiku, „teisininku pagal išsilavinimą ir kino kritiku pagal pašaukimą“. Abu steigėjus vienija Viešoji įstaiga Laisvos visuomenės institutas. K. Zamarytė-Sakavičienė jam vadovavo iki šių metų pradžios, dabar yra valdybos narė. R. Aušrotas pristatomas kaip šio instituto atstovas. Pastaraisiais metais po Laisvos visuomenės instituto kepure platinta peticija prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą, prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą ir pan.

K. Zamarytė-Sakavičienė ne vienus metus yra Seimo narės „valstietės“ Agnės Širinskienės padėjėja. Čia nieko tokio, A. Širinskienė dar prieš ketverius metus sakė, kad į padėjėjos „užklasinę veiklą“ nesikiša. Ir tai tik sutapimas, kad socialinių tinklų komentatoriams pradėjus klausinėti apie šias sąsajas, K. Zamarytė-Sakavičienė labai tyliai apleido vos įkurto STI direktoriaus pareigas, nors deklaracijoje Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ji vis dar įvardijama kaip naujosios įstaigos vadovė.

Registrų centre nurodoma, kad jau kelias dienas STI vadovauja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Fiziologijos ir farmakologijos instituto lektorius Rimas Jankūnas. Kuris argumentuotai tvirtina: aš netikiu, kad masinė vakcinacija būtų naudinga visuomenei. Ir – jau beveik neliko abejonių, kad persirgus imunitetas daug patikimesnis negu pasiskiepijus. Tokie mokslu grįsti argumentai.

Bet grįžkime prie nepolitinio STI antrojo steigėjo R. Aušroto. Ne taip seniai, tarp kitų veiklų, jis buvo vienos dešiniosios parlamentarės padėjėjas. O šiuo metu Nacionalinio susivienijimo (to, kur Vytautas Radžvilas vadovauja) yra keliamas į vieno rajono merus. Vengdama bet kokios agitacijos, pacituosiu paties kandidato viešo prisistatymo ištrauką. „Po Seimo rinkimų supratau, kad pokyčiams pasiekti jau nebepakanka visuomeninio veikimo, ir vienintelis realaus būdas pasiekti, jog Lietuvoje būtų kitaip, yra asmeninis politinis angažavimasis. Kaip sakoma klasikinėje JAV jūros desantininkų reklamoje, „mums viso labo reikia keleto gerų vyrukų“. Citatos pabaiga.

Keletas – keliolika – gerų vyrukų prieš kelias savaites absoliučiai taikiame mitinge prie Seimo niokojo parlamentarų automobilius, tyčiojosi iš jų pačių, stumdė žurnalistus, pagaliau paleido akmenų krušą į pareigūnus. Šeimų sąjūdžio vadovas R. Grinevičius dabar tvirtina, kad jo organizacija su mitingu neturi nieko bendro, o ten buvę sąjūdžio nariai dalyvavo kaip eiliniai taikūs Lietuvos piliečiai.

Šio riaušėmis pasibaigusio mitingo rytą vienas iš nepolitinio ir valdžiai padėti siekiančio STI steigėjų R. Aušrotas socialiniuose tinkluose pasidalijo įrašu, kad palaiko mitingo idėją, bet nerimauja dėl to, kas gali įvykti.

„Neatsakingi ir smurtiniai (kitaip nepavadinsi) vykdomosios valdžios veiksmai pasėjo žmonėse nerimą, baimę, pyktį. O į smurtą paprastai atsakoma smurtu. Galiausiai, abejoju mitingo organizatorių gebėjimais suvaldyti minią ar ją pakreipti. Todėl labai viliuosi, kad žmonės bus išmintingesni už valdžią“, – rašė jis.

Ir dar maža remarka. Pirmadienio popietę, po garsaus naujojo instituto pristatymo, ėmė ir „užlūžo“ STI interneto svetainė. Iniciatoriai sakė, kad nuo norinčiųjų pasirašyti jų parengtą deklaraciją gausos. O kai puslapis tapo vėl prieinamas, jame sutrumpėjo kvietimo prisijungti prie STI tekstas. Dar pirmadienį raginta: „Prisidėkite prie STI veiklos. Tapkite išoriniais ekspertais, pilietinių akcijų dalyviais.“ Šiandien sakinio dalies apie tapimą pilietinių akcijų dalyviais viešumoje nebėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt