Nuomonės

2021.05.25 12:18

Liepa Želnienė. Žurnalisto medžioklė užgrobus lėktuvą

Liepa Želnienė, žurnalistė2021.05.25 12:18

Prieš penkerius metus Vašingtone, žurnalistikos muziejuje, nufotografavau baltarusį Franaką Viačorką, prisėdusį pamąstyti nužudytiems žurnalistams atminti skirtoje erdvėje. Jau tada Franakas buvo kelis kartus kalintas dėl savo žurnalistinės veiklos ir protestų prieš Aliaksandrą Lukašenką. Dar daugiau – jau tada jis turėjo draugų, kurie dėl savo pilietinės veiklos neteko gyvybių.


Dabar Franakas – Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas. Namuose, Minske, jis nebuvo jau beveik metus. Pastaruoju metu glaudžiasi Vilniuje.

Varšuva, Vilnius ir Kijevas po nedemokratiškų praėjusios vasaros rinkimų ir juos sekusio susidorojimo su režimui nepaklūstančiais tapo namais Ramanui Pratasevičiui ir dar būriui Baltarusijos žurnalistų, kurie spėjo priimti sprendimą bėgti iš kalėjimu virstančios savo tėvynės.

Tačiau ne visi spėjo. Baltarusijos kalėjimuose dešimtą mėnesį leidžia žurnalistas Iharis Losikas. Bado streikai ir net bandymas persipjauti venas advokato ir sargybinių akivaizdoje – niekas nepadėjo Ihariui Losikui atkreipti pasaulio dėmesį ir priversti Baltarusijos diktatorių paleisti jį ir kitus politinius kalinius.

O ir pabėgusieji, kaip pamatėme sekmadienį, negali jaustis saugūs. Šįkart tam, kad sumedžiotų cenzūros pančius suplėšiusios „Nexta“ įkūrėją R. Pratasevičių, Baltarusijos režimo lyderis Aliaksandras Lukašenka karines pajėgas panaudojo lėktuvo užgrobimui. Kas tai, jei ne karas, kai naikintuvai naudojami paprasto žurnalisto medžioklei?

Ir kas toliau? Pasiskolins iš Putino „Novičiok“ ir ką nors nunuodys? Sužais incidentą Astravo elektrinėje? Laikas susirūpinimui reikšti tikrai baigėsi. Karo priemonių panaudojimas užgrobiant lėktuvą tam, kad susemtų žurnalistą – ta riba, kai pasaulis nebegali užmerkti akių prieš visą šalį įkaite paėmusį nusikaltėlį.

Ir kas toliau? Pasiskolins iš Putino „Novičiok“ ir ką nors nunuodys? Sužais incidentą Astravo elektrinėje?

Laikas susirūpinimui reikšti tikrai baigėsi. Karo priemonių panaudojimas užgrobiant lėktuvą tam, kad susemtų žurnalistą – ta riba, kai pasaulis nebegali užmerkti akių prieš visą šalį įkaite paėmusį nusikaltėlį.

Laukia sunkūs sprendimai. Ir nežinia, kurie iš jų yra geri.

Tačiau didžiausia klaida, po patirto išpuolio imtis žaisti vidaus politikos kortomis. O tokių balsų jau girdėti. Dar prieš savaitę tradicinių šeimų gynyba užsiėmę žmonės dabar jau rado kitą temą – reikalauti savų ministrų atsistatydinimo, raginti priglaustus baltarusius išvyti iš Lietuvos ir „bandyti tyliąją diplomatiją prezidentūros lygmenyje”.

Kitaip tariant, siūlo bendradarbiauti ir derėtis su teroristu pardavus nekaltus žmones.

Ramūnas Karbauskis žengia dar toliau ir kalba apie totalitarinį valdymą, sukergdamas Baltarusijos teroristo užgrobtą lėktuvą su Partnerystės įstatymo teikimu. Tokia politinė juoda mišrainė, užmaišyta viską sujaukti.

Nepasiklyskime.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Taip pat skaitykite

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.