Nuomonės

2021.03.02 10:37

Liepa Želnienė. Geriausias laikas reformoms

Liepa Želnienė, žurnalistė2021.03.02 10:37

Kitą savaitę prasidės Seimo pavasario sesija. Politologai, o ir prezidento patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis pažymi, kad šis laikas, kai šviežiai išrinktu Seimu žmonės pasitiki, o iki artimiausių rinkimų dar likę daug laiko, geriausias reformoms.


Bet žadėtų reformų greitai nebus. Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad esmingesni pokyčiai prasidės tik rudens sesijoje kartu su biudžetu. Esą taip laikomasi susitarimo teikti mažiau ir kokybiškesnių teisės aktų.

Tačiau atidžiai žiūrint, kiekybės – ne ką mažiau, o kokybės – ne ką daugiau. Vyriausybė į pavasario sesijos programą siūlo įtraukti beveik 300 teisės aktų projektų, kurių didžioji dalis ne tik neapsvarstyti visuomenėje, bet nė neregistruoti. Daugiau nei pusė – susiję su Europos Sąjungos teisės perkėlimu ar Konstitucinio Teismo nutarimų ir įvairių rekomendacijų įgyvendinimu.

Kitaip tariant, naujoji konservatorių vedama Vyriausybė užsiima ne kokybiškai ir kūrybiškai naujoviškais sprendimais, o elementaria būtinąja teisėkūros higiena.

Na, ir, be abejo, išgyvenimo klausimu – pandemijos valdymu.

Bet kur naujos valdžios naujos idėjos?

Kol kas jų nėra. Nėra aiškios krypties, nėra polėkio. Vienintelis klausimas, kuriuo siūlymus artimiausiu metu ketina teikti konservatoriai – viešųjų erdvių dekomunizavimas ir naujo muziejaus statybos.

Kitais, kur kas svarbesniais – mokesčių politikos, švietimo ir net rinkimų – reikalais Tėvynės sąjunga iniciatyvos idėjas siūlyti pati nesiima. Kuria darbo grupes, kviečia ekspertus ir tikisi, kad įmanoma apeiti ideologijas ir rasti kažkokį bendrą sutarimą tarp „valstiečio“, konservatoriaus, socialisto ir liberalo klausimais, kur įmanoma sutarti nebent dėl to, kad sutarti neįmanoma.

Tikra demokratijos šventė vietoj neįvykusių partijos pirmininko rinkimų.

Bet demokratija paprastai nereiškia, kad šalį valdo darbo grupės ir ekspertai, o politinės ideologijos eliminuojamos. Demokratijoje rinkimus laimėjusi partija turi siūlyti idėjas, o jos jau tvirtinamos, taisomos arba atmetamos parlamente.

Tik šį kartą Seime iš didžiausios parlamentinės partijos girdime, kad pandemija trukdo net pirmininką demokratiškai išsirinkti. Ką jau kalbėti apie įsisenėjusių valstybės problemų sprendimą.

Aštuonerius metus valdžios laukusi Tėvynės sąjunga geriausią laiką reformoms atiduoda mažųjų koalicijos partnerių rinkimų programų vykdymui.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Taip pat skaitykite

Populiariausi