Nuomonės

2021.07.20 10:23

Liepa Želnienė. Bizūnu į amžinus pirmininkus

Liepa Želnienė, žurnalistė, LRT.lt2021.07.20 10:23

Savaitgalį vykęs Valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas privertė prisiminti ankstesnįjį. Tą, kuris vyko dar prieš pandemiją ir prezidento rinkimus – 2019-ųjų sausį. Jame Ramūnas Karbauskis iš Vytauto Kamblevičiaus gavo dovanų bizūną ir pamokymą, kad nepaklusniuosius frakcijoje reikia suvaldyti jei ne smurtu, tai bent pakabinant dovaną matomiausioje vietoje.


Tuomet R. Karbauskis tikino, kad rimbas praverstų nebent konservatoriams, kurie esą nepakenčia kitos nuomonės savo gretose, ir gyrėsi gera atmosfera bei demokratija savo frakcijoje. Bet praėjo vos pustrečių metų ir rimbas ištrauktas, o kartu su juo ir amžino pirmininkavimo partijai planas.

Taip, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad visuotiniai pirmininko rinkimai, kuriuose turės dalyvauti bent pusė partijos narių, bus demokratiškesni nei 2019-aisiais, kai už R. Karbauskį buvo „nubalsuota“ suvažiavimo delegatų plojimais. Tačiau kartu atsiranda daugybė papildomų sąlygų.

Pirma, „valstiečiai“, skirtingai nei konservatoriai, neketina riboti pirmininko kadencijų skaičiaus. Tai reiškia, kad jau dvyliktus metus jai vadovaujantis R. Karbauskis dar neribotą kartų skaičių galės būti perrinktas.

2019-aisiais buvo vilties, kad „valstiečiai” kada nors nebebus vieno asmens partija. Tai rodė ne tik jau tuomet skambėjusi Tomo Tomilino vieša kritika, bet ir faktai, kad jis ir Virginijus Sinkevičius nebuvo R. Karbauskio siūlyti į valdybą, tačiau buvo išrinkti vietoj pirmininko proteguotų Jono Jaručio ir Valiaus Ąžuolo. Vilčių apie demokratiją partijoje tada teikė ir Viktoro Pranckiečio surinkti 103 balsai, sprendžiant dėl kandidato prezidento rinkimuose.

Dabar tokių vilčių nebelieka. R. Karbauskis įstatais ketina apsidrausti nuo visų demokratinių pralaimėjimų. Mat nuo šiol skyriai neteks galimybės patys siūlyti valdybos narius, juos teiks tik pats pirmininkas.

O jį ir vėl rinks vieną iš vieno?

Dar prieš dvejus metus galimybės konkuruoti dėl partijos vadovo posto neatmetė 2016-ųjų Seimo rinkimuose į pergalę „valstiečius“ atvedęs Saulius Skvernelis. Tačiau nei jam, nei „valstiečių“ užaugintam eurokomisarui V. Sinkevičiui artimiausiuose rinkimuose dalyvauti nepavyks dėl įvesto naujo ribojimo, kad pirmininku gali būti renkamas tik mažiausiai ketverius metus nepertraukiamai partijai priklausęs narys.

R. Karbauskis sako, kad viskas čia dėl vertybių. Kad tiems, kurie už partnerystės instituto įteisinimą, apskritai nebėra vietos frakcijoje. Tačiau viskas kur kas paprasčiau. Viskas dėl to, kad jis pats niekada nebūtų priverstas pakartoti to, ką vadino savo didžiausia politine klaida. Metų, kai partijos vairą buvo perdavęs Kazimirai Prunskienei.

Vargu, ar viešai bizūnu išvanojus T. Tomiliną, dabar R. Karbauskiui bus realių konkurentų partijos pirmininko rinkimuose.

O tada, konservatorių pavyzdžiu, gal galima nė rinkimų neimituoti? Tėvynės sąjunga parodė ir tokį kelią. Nors pagal jų įstatus pirmininkas turi būti renkamas tik visuotiniuose rinkimuose, Gabrieliaus Landsbergio varžovams iš kovos pasitraukus, jokių rinkimų nebuvo, tik partijos taryba paskelbė G. Landsbergį pirmininku dar ketveriems metams. Paskelbė vieną iš vieno be jokio balsavimo.

Jei taip įstatus apeiti galima konservatoriams, tai kodėl nebūtų galima „valstiečiams“? Bizūną į rankas ir į amžinus pirmininkus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.