Nuomonės

2021.06.22 10:12

Liepa Želnienė. Atgal į Garliavą

Liepa Želnienė, žurnalistė2021.06.22 10:12

Praėjusią savaitę Lietuvoje skaičiai metuose tarsi apsivertė ir vėl grįžome į 2012-uosius, kai Lietuva buvo pavirtusi didele protesto aikštele. Tąkart prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat mėgino gaudyti garsiausiai rėkiančių balsus ir pareiškė, kad Neringa Venckienė vykdo teismo sprendimą, kai net teisės pirmakursiui buvo aišku, kad taip nėra.

Dabar ant to paties noro įtikti garsiai rėkiantiems lyg ant konstitucinio testo lipa Gitanas Nausėda.

Gal dar buvo galima ieškoti pateisinimų jo sveikinimui „Šeimos gynimo marše“ gegužę, kai bent jau buvo raginama diskutuoti pagarbiai, tačiau praėjusią savaitę sveikinti be leidimo Daukanto aikštėje susirinkusių protestuotojų išėjęs Vidaus politikos grupės vadovas Povilas Mačiulis prezidento priesaiką ir rinkimų pažadus metė į laužą.

Nes prieš rinkimus G. Nausėda kalbėjo, kad jam svarbiausia konstitucinė vertybė, kurią reikia ginti – tai teisės viršenybė prieš savivalę.

Tarp tų pažadų buvo ir siekis atstovauti tyliajai Lietuvai – tai, kuri nevažiuoja į maršus vidury darbo savaitės, kad iškeiktų pasikalbėti atėjusį Seimo narį ir neplanuoja iš Petro Gražulio gauti 1232 leidimus į Seimą, kad galėtų jį fiziškai užimti.

Bet dabar prezidento vardu patarėjas dėkoja ne tyliajai Lietuvai, o ploja už aktyvumą tiems, kurie užuot savo konstitucinę teisę susirinkti gynę teismuose, be leidimo ateina su būgnais, laiko plakatus „Ne JAV kolonijai“, vilki marškinėlius su užrašais „Diktatūra Lietuvoje įteisinta“ ir ragina mažinti finansavimą gynybai bei paleisti Seimą.

Ir dar meluoja, kad prezidentas pats ar per patarėjus kalbasi su visais ateinančiais. Nei moterų teisių gynėjos, nei LGBT bendruomenė, nei tas pats Vytautas Radžvilas atėjęs į Daukanto aikštę jokio dėmesio nesulaukė. Bet P. Mačiulis prezidento vardu atėjo sveikinti Astrauskaitę, Jašinską, Celofaną.

Atėjo dar labiau padrąsinti tuos, kurie tarpusavyje jau svarsto į parlamentą neštis šautuvus ir savo vaikus prie Seimo langų fotografuoja su plytgaliais. Nurodė temų, kuriomis dar protestuotojai galėtų parėkauti. Kurstė minios pyktį prieš teisėtai išrinktą Seimą ir kvietė į tariamą prezidento gynybą nuo konservatorių.

G. Nausėdai apie apkaltą galvoti kol kas nereikia. Jis turi saugią išeitį atsisveikinti su jo vardu ne pirmą kartą nusišnekančiu patarėju ir bent pabandyti būti visiems lygiai teisingas.

Prezidentė D. Grybauskaitė už savo klaidas Garliavos istorijoje sumokėjo – labai greitai lazda atsisuko kitu galu ir tie, kurie iš pradžių sulaukė valstybės vadovės paramos, panoro jos daug daugiau. Ėmė kelti jai ultimatumus, o galiausiai fiziškai užpuolė prezidentės kortežą Lemonte. D. Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė galiausiai pati savo knygoje pripažino, kad šioje istorijoje būti objektyviai prezidentūrai nepavyko ir vienas neatsargus žodis bet kada galėjo virsti apkalta.

G. Nausėdai apie apkaltą galvoti kol kas nereikia. Jis turi saugią išeitį atsisveikinti su jo vardu ne pirmą kartą nusišnekančiu patarėju ir bent pabandyti būti visiems lygiai teisingas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.