Lietuvoje

2020.04.02 00:00

Aštuonioliktoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

atnaujinta 08.55
LRT.lt 2020.04.02 00:00

Lietuvoje ir toliau tęsiasi karantinas. Šiuo metu skelbiama, kad mūsų šalyje identifikuoti 649 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 649; mirčių: 8.

– Karantinas šalyje pratęstas mažiausiai iki balandžio 13 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitrikrinti galite čia.

– Svarbiausias naujienas apie koronavirusą visame pasaulyje skaitykite čia.

Lietuvoje nustatytas 649 užsikrėtimo atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad ketvirtadienio ryto duomenimis Lietuvoje užfiksuoti 649 koronavirusinės infekcijos atvejai.

Per trečiadienį nustatyti 68 nauji COVID-19 atvejai.

Per treiadienį atliktas rekordinis tyrimų skaičius – 2444. Iš viso dėl koronaviruso ištirta 15635 mėginiai.

Pasveikusiais laikomi 7 asmenys, nuo COVID-19 mirė 8 žmonės.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pranešė, kad Lietuvoje dėl koronaviruso infekcijos 108 pacientai gydomi stacionariai, 8 yra reanimacijoje, 3 infekuotiems žmonėms taikoma plaučių ventiliacija.

„Turime 108 pacientus stacionate, 8 yra reanimacijoje su deguonimi, 3 atvejai yra su dirbtine plaučių ventiliacija. Turime 11 sunkių atvejų ir 28 atvejus su deguonimi, kurie nėra ypatingai sunkūs“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Veryga. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje nustatyti 108 užsikrėtę medikai

Lietuvoje koronavirusas patvirtintas 108 šalies medikams, informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Vilniaus apskrityje koronavirusas nustatytas 39 medikams, Klaipėdos – 31, Kauno apskrityje – dešimčiai, Panevėžio – trims.

Taip pat Nacionalinis visuomenės sveikatos centras turi duomenų apie 25 Ukmergėje užsikrėtusius medikus, bet, pasak D. Razmuvienės, šis skaičius gali didėti, gavus patvirtinimų dėl naujų atvejų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

6 iš 7 atvejų gali likti nepastebėti

Kaip LRT RADIJUI pasakojo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius, mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas, skaičiai rodo, kad Lietuvoje susirgimų kreivė šiek tiek plokštėja, tačiau džiaugtis dar anksti.

„Pagal diagnozuotus atvejus taip, bet nereikia būti per daug optimistu, nes mes tiriame dar tik tuos asmenis, kurie patys kreipiasi į gydymo įstaigas. Aišku, diagnostika plečiasi, prasidėjo panaudojimas greitųjų testų, bet dar viskas ateityje“, – sakė S. Čaplinskas.

Pasak profesoriaus, sunku pasakyti, ar padidintas tyrimų skaičius atskleis visą paveikslą, anot S. Čaplinsko, yra tikimybė, kad šalyje bus nemažai tokių, kurie jaus labai nežymius simptomus, o tai sudarys galimybę virusui plisti plačiau.

„Niekas neprieštarauja, kad jis per lėtas, tačiau yra kaip yra. Turime suprasti, iš 7 koronaviruso atvejų, panašu, kad 6 gali likti nepastebėti, jeigu testavimas bus toks aktyvus tik tų žmonių, kurie patys kreipiasi ir kuriems ateina eilė išsitirti. Maždaug 79 proc. atvejų naujus užsikrėtimus lemia tie žmonės, kurie yra arba besimptomiai, arba turi lengvas simptomines formas.

Jei mes tiriami tik tuos, kurie atitinka tuos kriterijus, tai niekas neabejoja, kad bus daug tokių, kurie patys to nežinodami nešioja tą virusą“, – apie tyrimų svarbą net ir tiems, kurie nejaučia infekcijos simptomų sako S. Čaplinskas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lankytojams uždaroma Vilniaus Šeškinės poliklinika

Vilniaus Šeškinės poliklinikoje iš viso diagnozavus keturis koronaviruso atvejus, ši gydymo įstaiga uždaroma lankytojams. Joje, sostinės savivaldybės duomenimis, registruoti 80 tūkst. žmonių.

Iki šiol Šeškinės, kaip ir kitos poliklinikos, teikė tik būtinąsias paslaugas. Nuo ketvirtadienio ši poliklinika veiks tik nuotoliniu būdu, tai yra konsultuos ar išrašinės siuntimus. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Reagentų šaliai užteks trims mėnesiams

Lietuvoje turimų ir užsakytų reagentų užteks iki trijų mėnesių intensyviai atliekant tyrimus dėl koronaviruso, teigia Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas.

„Pagal apimtis tai būtų ne mažiau kaip trijų mėnesių intensyviam darbui“, – trečiadienį per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį sakė Vytautas Zimnickas.

Jo duomenimis, šiuo metu užsakyta per 500 tūkst. reagentų ir per 500 tūkst. greitųjų testų. Sandėlyje jau turima per 300 tūkst. reagentų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kurs koronaviruso informacinę sistemą

Lietuvoje įvedus karantiną dėl koronaviruso krizės, Vyriausybė trečiadienį nutarė įsteigti centralizuotą COVID-19 informacinę sistemą – ji turėtų pradėti veikti jau balandžio pradžioje, o jos valdytoju, anot premjero, galėtų būti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Sistema leistų rinkti ir kaupti susirgimo atvejų, tyrimų, karantino apsaugos priemonių, žmonių judėjimo stebėsenos duomenis, juos analizuoti ir sukurti ataskaitas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Naujos taisyklės dėl nedarbingumo

Kai mokyklose ar darželiuose paskelbiamas karantinas ir nėra galimybių užtikrinti mažų vaikų priežiūros, tėvai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką. Iki šiol nedarbingumas buvo skiriamas 14-ai dienų, bet ministrams Linui Kukuraičiui ir Aurelijui Verygai pasirašius įsakymą, jis bus išduodamas 60-iai dienų, bet ne ilgiau nei iki karantino ar ekstremalios situacijos pabaigos.

Tokia pati tvarka bus taikoma ir kai nedarbingumas per karantiną skiriamas, nes asmuo serga sunkia lėtine liga, prižiūri neįgalų vaiką ar dienos centrą iki karantino lankiusį neįgalųjį ar senyvo amžiaus žmogų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Subsidijos ir išmokos verslui bus išmokėtos iki Velykų

Po antradienį kilusio chaoso Seime, kai nebuvo skirti priedai medikams ir nebuvo balsuota už subsidijų padidinimą dėl koronaviruso ir karantino kenčiantiems verslininkams, ministras Linas Kukuraitis žada, kad padidintas išmokas ir subsidijas verslas vis dėlto gaus ir bus stengiamasi, kad šie pinigai juos pasiektų jau iki Velykų.

Vakar Seimas turėjo balsuoti dėl naujo Vyriausybės pasiūlymo didinti valstybės subsidijas į prastovą išėjusiems asmenims, tačiau sprendimo taip ir nepriėmė, o balsavimas atidėtas iki kito Seimo posėdžio, vyksiančio balandžio 7 d. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Svarsto atidėti PSD įmokas savankiškai dirbantiems

Siekdama, kad dėl karantino pasekmių savarankiškai dirbantys žmonėms patirtų kuo mažiau išlaidų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketina pateikti pataisas dviems metams atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų sumokėjimą.

„Yra rengiamos (...) pataisos, kad savarankiškai dirbantys PSD įmokas galėtų sumokėti per dvejus metus, o karantino metu gautų visas jiems priklausančias paslaugas“, – trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Vilma Strogė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Nuo šeštadienio draudžiamas keliavimas lėktuvais ir keltais

Vyriausybė trečiadienį nusprendė nuo šeštadienio nakties drausti keleiviams vykti lėktuvais bei keltais, išskyrus keltą iš Kylio į Klaipėdą.

„Nustatoma, kad nuo 2020 metų balandžio 4 dienos 00 val. 00 minučių draudžiama į Lietuvos respubliką keleiviniais laivais, keltais gabenti keleivius ir jų lengvuosius automobilius, išskyrus kelto maršrutą Kylis–Klaipėda–Kylis arba turint vidaus reikalų ministro, ar jo įgalioto asmens leidimą“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Vyriausybė uždraudė medicininių priemonių eksportą

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį nusprendė uždrausti medicinos apsaugos priemonių eksportą iš šalies.

Pagal Vyriausybės nutarimą, be atskiro sveikatos apsaugos ministro leidimo iš šalies negalima eksportuoti apsauginių akinių ir skydelių, veido skydelių, burnos ir nosies apsaugos priemonių, apsauginių drabužių, pirštinių.

Premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė, kad šis sprendimas „liečia trečiąsias šalis, Europos Sąjungoje jokių ribojimų nėra“. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kuponai keliautojams

Siekiant išsaugoti turizmo verslą ir keliautojų lėšas dėl koronaviruso krizės atšaukus keliones jų organizatoriai galės siūlyti klientams vienerius metus galiojantį kuponą.

Jo vertė turės būti ne mažesnė, nei už kelionę sumokėta suma. Tokiam Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui keisti Lietuvos turizmo įstatymą trečiadienį pritarė Vyriausybė. Galutinį sprendimą priims Seimas. Daugiau apie tai skaitykite čia.