Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.26 11:38

LRT TRUMPAI. Šalyje pratęstas karantinas – ką tai reiškia?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.03.26 11:38

Vyriausybė trečiadienį nutarė, kad karantinas dėl koronaviruso šalyje pratęsiamas dar dviem savaitėms ir truks iki balandžio 13-osios. Portalas LRT.lt primena, kokios nuostatos galioja, šalyje įvedus karantiną.

Karantinas visos šalies mastu įvestas kovo 14-ąją. Tuomet premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad kitos išeities užkirsti kelią viruso plitimui nėra.

„Priemonės yra patvirtintos. Esminis dalykas, kad, deja, turėjome šitą sprendimą priimti gelbėdami žmonių gyvybes ir sveikatas. <...> Kito kelio ir pasirinkimo nėra“, – pranešęs žinią apie skelbiamą karantiną sakė S. Skvernelis.

Trečiadienį nusprendus, kad karantinas pratęsiamas iki balandžio 13-osios, S. Skvernelis taip pat pranešė apie naujo komiteto, kuris užsiims krizės valdymu, sukūrimą.

Kas keičiasi karantino metu?

Portalas LRT.lt primena, kas šalyje pasikeitė nuo tos dienos, kai buvo įvestas karantinas. Šios nuostatos galios iki kol karantinas šalyje bus nutrauktas.

Šalyje įvedus karantiną draudžiamas judėjimas į ir iš Lietuvos teritorijos. Lietuviai negali išvykti iš šalis, o užsieniečiai negali atvykti į Lietuvą. Užsienyje esantys lietuviai gali grįžti į šalį, kaip trečiadienį pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, šia galimybe pasinaudojo jau kiek daugiau nei 5 tūkst. tautiečių.

Taip pat trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad tie grįžtantieji į Lietuvą, kurie nesutinka laikytis karantino taisyklių ir izoliuotis, gali būti neįleidžiami į šalį: „Jie turės pasilikti ten, kur yra, jeigu nenori elgtis atsakingai grįžę į Lietuvą ir kels grėsmę mūsų žmonių sveikatai ir gyvybėms.“

Atvykti į šalį taip pat leidžiama Lietuvos piliečių šeimos nariams, asmenims, turintiems leidimą gyventi Lietuvoje, diplomatiniam korpusui priklausantiems asmenims, NATO ir NATO šalių kariniuose daliniuose tarnaujantiems žmonėms, juos aptarnaujančiam personalui.

Į Lietuvą taip pat įleidžiamas komercinis transportas, užtikrinantis būtinų prekių pristatymą.

Išvykimas galimas tik išskirtiniais atvejais, kai leidimą tam išduoda Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Visi grįžusieji iš bet kurios užsienio šalies privalomai turi izoliuotis 14 dienų laikotarpiui. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kol kas grįžusieji yra karantinuojami savivaldybės suteiktose patalpose, dažniausiai tai yra viešbučiai.

Paskelbus karantiną šalyje neveikia visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių, vaistines ir specializuotos veterinarinės parduotuvės. Draudžiama veikti ir grožio procedūras teikiančioms įstaigoms, sanatorijose ir SPA centruose galimos tik su gydymu susijusios procedūros. Uždarytos kavinės, jos maistą gali tiekti tik išsinešimui. Šalyje uždrausti bet kokie vieši renginiai, taip pat rekomenduojama atsisakyti ir religinių apeigų.

Visoms įmonėms – tiek privačioms, tiek valstybinėms – rekomenduojama, kiek įmanoma, darbą organizuoti nuotoliniu būdu. Viešojo administravimo įstaigos teikia tik būtinąsias paslaugas. Sveikatos priežiūros įstaigose nevykdomos planinės operacijos ar kitoks planinis gydymas, suteikiamas tik būtinosios pagalbos paslaugos. Taip pat ir su odontologais bei kitais sveikatos priežiūros specialistais.

Tik nuotoliniu būdu veikia švietimo ir ugdymo įstaigos, neveikia darželiai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kiek anksčiau kreipėsi į tėvus su raginimu nevežti vaikų pas senelius. Vaikai, kaip sakė A. Veryga, gali koronavirusu persirgti labai lengvai, tačiau vyresnio amžiaus žmonės yra rizikos grupėje.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja einant į viešumą visada dėvėti apsaugines kaukes, respiratorius ar kitas nosį ir burną dengiančias priemones, vienkartines pirštines. Kiek įmanoma dažniau reikia plauti ar dezinfekuoti rankas, vėdinti patalpas. Raginama likti namuose, kiek įmanoma vengti ėjimo į viešumą. Bendraujant su kitais asmenimis būtina palaikyti dviejų metrų atstumą. Gyventojai parkuose ar kitose atvirose viešose vietose gali lankytis ir būti ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis.

Jei grįžote iš užsienio ar bendravote su neseniai grįžusiu asmeniu, turite saviizoliuotis 14 dienų laikotarpiui. Už saviizoliacijos ir karantino taisyklių pažeidimus gresia ir baudžiamojo atsakomybė, baudos iki 6 tūkst. eurų.

Portalas LRT.lt primena, kad trečiadienio vakaro duomenimis šalyje buvo nustatyti 274 koronaviruso atvejai, viena moteris pasveiko, keturi žmonės mirė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi