Lietuvoje

2020.04.01 12:00

Veryga apie rimčiausius pacientus: 8 – reanimacijoje, 3 – su dirbtine plaučių ventiliacija

Ministras pasipiktino Seimo elgesiu
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.01 12:00

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pranešė, kad šiuo metu Lietuvoje dėl koronaviruso infekcijos 108 pacientai gydomi stacionariai, 8 yra reanimacijoje, 3 infekuotiems žmonėms taikoma plaučių ventiliacija.

„Turime 108 pacientus stacionate, 8 yra reanimacijoje su deguonimi, 3 atvejai yra su dirbtine plaučių ventiliacija. Turime 11 sunkių atvejų ir 28 atvejus su deguonimi, kurie nėra ypatingai sunkūs“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Veryga.

Trečiadienio ryto duomenys rodo, kad Lietuvoje koronavirusu užsikrėtusių žmonių nustatytas skaičius dar labiau šoktelėjo ir pasiekė jau 581.

Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija, paskutiniu tyrimu buvo gauti 44 teigiami rezultatai.

Per kovo 31 dieną ištirti 1849 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 12574 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.

Ministras neslėpė pasipiktinimo dėl antradienį vykusio Seimo plenarinio posėdžio, kuriame parlamentarams nepavyko priimti sprendimo dėl medikų algų padidinimo.

„Tenka tik apgailestauti, kad dėl dalies politikų noro rasti būdų pasipuikuoti ar noro pasirodyti, pademonstruoti savo dirbtinį rūpestį, nepavyko vakar priimti sprendimo dėl 50 ir 100 procentų papildomo atlygio medikams. Aš neabejoju, kad tie sprendimai bus priimti“, – komentavo A. Veryga.

Laboratorijos nespėja atlikti tyrimus

Sveikatos apsaugos ministras, atsakinėdamas į klausimus, pripažino, kad tyrimų dėl koronaviruso rezultatai vėluoja visoje Lietuvoje, nes laboratorijos šiuo metu yra smarkiai užimtos.

„Laukti (tyrimų rezultatų – LRT.lt) tenka ne tik Vilniuje, laukti tenka ir kituose miestuose. Kadangi mes labai išplėtėme tyrimų paėmimo apimtis, laboratorijos nespėja su tokiais augimo tempais. Nors jos diegia papildomus pajėgumus, jos yra fiziškai ribotos“, – dėstė A. Veryga.

Anot ministro, antradienį Lietuvoje buvo maždaug 2300 neištirtų testų dėl koronaviruso, trečiadienį šis skaičius sumažintas iki maždaug 1800.

„Vakar atlikti 1900 testų. Šiandien instaliuojami papildomi ir bandomi papildomi laboratoriniai pajėgumai, kurie, tikiuosi, leis per artimiausias porą dienų sumažinti tą atsilikimą iki minimumo“, – tikino A. Veryga.

Be to, jis ragino prisiminti, kad trečiadienį Vyriausybė posėdyje svarstys keltų eismo, skrydžių ribojimus. Jei šie sprendimai bus priimti, anot A. Verygos, tyrimų dėl koronaviruso skaičius sumažės, sutrumpės rezultatų laukimo laikas.

Baltarusijos situaciją įvertinti sudėtinga

A. Veryga tikino, kad sudėtinga įvertinti, kokia yra situacija koronaviruso paplitimo klausimu yra Baltarusijoje. Jis teigė šiuo atveju pritariantis prezidento Gitano Nausėdos pozicijai. Šalies vadovas trečiadienį sakė, kad negalima pasitikėti oficialia Baltarusijos informacija dėl koronaviruso, situacija ten gali būti kur kas blogesnė.

„Mes negalime pasitikėti ta informacija, kurią oficialiai gauname iš Baltarusijos, nes aš matau, kad Baltarusijos vadovas šiek tiek bravūriškai vertina situaciją. [...] Labai galimas dalykas, kad ta tikroji statistika yra gerokai blogesnė, nes žinome apie tam tikrus židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus, kurie yra fiksuojami“, – teigė jis.

A. Veryga tikino, kad neaiškumas dėl Baltarusijos kelia didelį susirūpinimą, mat, anot jo, šios šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka bando menkinti galimą krizės dėl infekcijos mastą.

„Sudėtinga įvertinti, kiek iš tų viešų žinučių ar televizijos reportažų galima vertinti, kiek ta situacija atspindi ar neatspindi realybės, bet iš Baltarusijos vadovo pasisakymo ir tų nufilmuotų vaizdų, kada yra pozuojama sporto rungtynėse, kur yra daug žmonių, ir sakoma, kad to viruso čia nėra, tikrai labai kelia susirūpinimą. [...] Kokia yra tikra situacija (Baltarusijoje – LRT.lt), matyt, kad mes nelabai galime žinoti“, – patikino sveikatos apsaugos ministras.

Jie neatmetė, kad, paaiškėjus, jog Baltarusijoje koronavirusas yra išplitęs labiau negu skelbta anksčiau, Lietuva gali imti griežtesnių priemonių dėl sienų kontrolės.

Plaučių ventiliavimo aparatai Lietuvą pasieks balandžio viduryje

A. Veryga, paklaustas apie plaučių ventiliavimo aparatų pirkimus, pažymėjo, kad Lietuva šiuos aparatus perka, bet neturėtų jų nupirkti per daug.

„Lietuva negali ir perteklinio skaičius šių aparatų įsigyti. Šiandien turime preliminarias prognozes, [...] Vilniaus universiteto mokslininkų prognozes dėl galimų scenarijų ir su tuo yra susijęs dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų skaičiavimas ir jų įsigijimas“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

„Norime įsivertinti, nes dalį jų jau esame užsisakę, dalis turi pasiekti Lietuvą maždaug balandžio viduryje“, – aiškino A. Veryga.

Jis priminė, kad Lietuva yra pateikusi paraišką dalyvauti bendrame Europos Sąjungos valstybių pirkime. Jame, pasak A. Verygos, Lietuva žada pirkti ir plaučių ventiliavimo aparatus.

Neabejoja dėl greitųjų testų reikalingumo

A. Veryga, kalbėdamas apie greituosius koronaviruso testus, paragino žmones nepasitikėti asmenimis, kurie šiuos testus esą parduoda internete.

„Internete, per draugus platinami įvairiausi dalykai – tiek pseudovaistai, tiek įvairūs testai – tai siūlyčiau būti labai atsargiems ir nepasiduoti įvairiausiems gundymams“, – tikino ministras.

Jis priminė, kad Lietuva, nupirkusi greitųjų koronaviruso testų, nepaisant to, kad tarptautinės organizacijos abejoja šių testų reikalingumu, pinigų neišmetė į balą.

„Testai nėra tinkami paties susirgimo (koronavirusu – LRT.lt) ūmiai būklei vertinti. [...] Tai yra labiau persirgimui užfiksuoti tinkamas įrankis, bet tai taip pat turi prasmę. Vertinant persirgusių asmenų procentą, jų pasiskirstymą tam tikrose vietose, galima priimti sprendimus dėl karantino priemonių naudojimo, dėl jų didinimo arba mažinimo, galime daryti epidemiologines įžvalgas apie vadinamąją antrąją bangą“, – aiškino A. Veryga.

Tiesa, jis patikino laukiantis medikų ekspertų grupės įžvalgų apie greitųjų testų naudojimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.