Verslas

2020.04.01 10:22

Nepaisant fiasko Seime, Kukuraitis žada, kad subsidijos ir išmokos verslui bus išmokėtos iki Velykų

Po antradienį kilusio chaoso Seime, kai nebuvo skirti priedai medikams ir nebuvo balsuota už subsidijų padidinimą dėl koronaviruso ir karantino kenčiantiems verslininkams, ministras Linas Kukuraitis žada, kad padidintas išmokas ir subsidijas verslas vis dėlto gaus ir bus stengiamasi, kad šie pinigai juos pasiektų jau iki Velykų. 

Vakar Seimas turėjo balsuoti dėl naujo Vyriausybės pasiūlymo didinti valstybės subsidijas į prastovą išėjusiems asmenims, tačiau sprendimo taip ir nepriėmė, o balsavimas atidėtas iki kito Seimo posėdžio, vyksiančio balandžio 7 d.

Nepaisant to, socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis ramino verslą ir dirbančiuosius savarankiškai.

„Vakar buvo priimti Darbo kodekso pakeitimai, kuriuose yra iš principo pritariama prastovoms ir dalinėms subsidijoms už prastovas, vadinasi, pats principas įtvirtintas įstatymu, o Užimtumo įstatymas, kuriame nustatomos tvarkos, kaip tos subsidijos būtų teikiamos už prastovas ir kokios išmokos būtų mokamos savarankiškai dirbantiems darbuotojams, buvo atidėtas“, – trumpai apibendrino situaciją jis.

Jis teigė, kad nors dabar kyla keista situacija, kai įstatymas atidėtas, o nuo balandžio 5 d. verslas ir savarankiškai dirbantieji jau buvo raginami registruotis Užimtumo tarnyboje dėl subsidijų ir išmokų, šio raginimo valdžia neatsiima.

„Mes planuojame ir toliau šią registraciją įgyvendinti dėl to, kad turime patikinimą iš Seimo, kad balandžio 7 dieną, kai vyks Seimo posėdis, šitoms nuostatoms, <...> kad visiems darbdaviams būtų taikoma prastovų subsidija, siekianti 90 proc., jeigu išmoka darbuotojui yra iki 1 MMA, ir 70 proc., jeigu išmoka siekia iki 1,5 MMA, be to, kad būtų skiriama 257 eurų išmoka visiems savarankiškai dirbantiems, bus pritarta. Šioms nuostatoms Seimas yra pritaręs ir turime patikinimą iš valdančiųjų, kad posėdyje šioms nuostatoms bus visiškai pritarta, ir mes galėsime išmokėti šias išmokas ir subsidijas pagal šias nuostatas“, – sakė jis.

Taigi tiek savarankiškai dirbantys žmonės dėl vienkartinių mėnesinių 257 eurus siekiančių išmokų, tiek įmonės dėl subsidijų už prastovas jau gali kreiptis į Užimtumo tarnybą nuo balandžio 5 d.

„O lėšas išmokėsime iškart, kai bus priimtas įstatymas, ir darysime viską, kad viskas būtų išmokėta iki Velykų“, – sakė jis.

Paklaustas, o kas bus, jeigu Seimas vis dėlto nenubalsuos už įstatymo projekto pakeitimus kitą savaitę, ar tada liks automatiškai galioti šiuo metu nustatytos 60/40 ir 90/10 proporcijų subsidijos už prastovas, jis pateikė tokį atsakymą.

„Turiu valdančiųjų patikinimą, kad šie teisės aktai bus patvirtinti. Bet mes visą laiką turime antrą variantą kišenėje, <...> viską darome, kad geriausias variantas pasiektų tiek verslininkus, tiek dirbančiuosius, ir procedūriškai darome, kad lėšas jie gautų iki Velykų.“

LRT.lt pažymi, kad kol kas lieka galioti pirminis Vyriausybės siūlymas, kad į prastovą išėjusiems asmenims valstybė dengs 60 proc. atlyginimo, bet ne daugiau kaip 607 popieriuje (t. y. ne daugiau kaip viena minimali alga). Likusius 40 proc. nuo darbuotojo atlyginimo turės padengti darbdavys.

LRT.lt taip pat primena, kad praėjusią savaitę Vyriausybė pasiūlė skirti dviejų dydžių subsidijas, darbuotojui išėjus į prastovą arba dalinę prastovą.

Pirmasis siūlymas – dengti 70 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų popieriuje. Tokiu atveju darbdavio pareiga būtų išlaikyti darbo vietą bent 6 mėnesius.

Antrasis siūlymas – dengti 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurus popieriuje. Tokiu atveju darbdavio pareiga būtų išlaikyti darbo vietą bent 3 mėnesius.

Jeigu darbdavys nuspręs mokėti darbuotojui didesnę dalį darbo užmokesčio, daugiau prisidės ir valstybė, nes subsidijos lubos padidėja iki 1,5 minimalios algos.