Verslas

2020.10.23 14:08

Nemažai užsikrėtusiųjų nurodo lankęsi sporto klube: verslas baiminasi uždarymo, Veryga žada, kad jo kol kas nebus

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.10.23 14:08

Koronaviruso situacijai prastėjant, o ir Vyriausybei jau ėmusis griežtesnių priemonių maitinimo įstaigoms, kai kurie gyventojai neslepia nerimo dėl situacijos sporto klubuose, kur užsikrėtimo atvejai buvo fiksuoti jau anksčiau. Grėsmę įžvelgia ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, pripažįstantys, kad nemažai užsikrėtusiųjų nurodė lankęsi sporto klubuose, nors nėra aišku, ar būtent ten jie ir užsikrėtė. Vis dėlto operacijų vadovas Aurelijus Veryga sako, kad apie papildomus ribojimus sporto klubuose kol kas diskutuojama nėra.

Tačiau ten, kur yra skelbiamas lokalus karantinas, anot ministro, jau dabar įsigalioja reikalavimas suteikti lankytojui ne mažesnį kaip 10 kv. metrų plotą.

„Visuotinio draudimo, kad nebūtų galima tokios paslaugos teikti, nėra“, – pabrėžia A. Veryga.

Veryga: penktadienio popietę paaiškės, ar Vilniuje ir Kaune pirmadienį bus skelbiamas karantinas

Baiminasi viruso

Vis dėlto dalis gyventojų stebisi, jog nėra peržiūrimos priemonės sporto klubams, kur esą dėl dalies sportuojančiųjų nesąmoningumo, o ir ne visada užtikrinto saugumo, šie praranda norą čia lankytis.

Štai į LRT.lt besikreipęs vilnietis Mantas pasakoja, kad jau kurį laiką nesirodo sporto klube, kurio narystę turi išsipirkęs. Anot jo, baimę kelia ir augantys užsikrėtimų skaičiai, ir sportuojančių žmonių nesąmoningumas.

„Kai buvo 90–100 atvejų per dieną, dar apsilankydavau, bet ir tai girdėdavau sporto klube žmones kalbant, jog iš esmės jie čia eina tik dėl to, nes turi išsipirkę narystes ir jiems gaila mokamų pinigų.

Retas pasinaudojęs treniruokliu jį dezinfekuoja, grupinėse treniruotėse žmonių vis tiek būna gana daug. Kartą netgi mačiau, kaip salėje vyko treniruotė, kurios metu lankytojai dalijosi inventoriumi, rotavosi ir atlikdavo pratimus su vis skirtingu treniruokliu, kurį kątik naudojo kitas žmogus, tai šioje vietoje jokios dezinfekcijos ir apsaugos nelieka. Man kartais keista, kad taip orientuojamasi tik į tuos naktinius klubus“, – stebisi vilnietis.

LRT.lt kalbinta Iveta pasakoja, kad dėl koronaviruso protrūkio sporto klube kartą jai netgi teko izoliuotis.

„Buvo „GymPlius“ sezono atidarimo renginys ir po savaitės man paskambino iš NVSC bei informavo, jog žmogus, dalyvavęs renginyje, buvo užsikrėtęs koronavirusu, todėl teko izoliuotis. [...] Esu girdėjusi iš kitų, besilankančių treniruotėse, žmonių, kad NVSC paskambindavo ir likus 3 dienoms iki saviizoliacijos pabaigos“, – pasakoja mergina.

Nors šiek tiek nerimauja dėl esamos padėties, pašnekovė sako sporto klubą vis dar lankanti, tačiau besirenkanti treniruotes, kuriose lankosi tie patys asmenys.

„Šiek tiek kirba tas kirminas, kad visko gali būti, bet ir pats sąmoningai nepuoli visko liesti, ar arti stovėti. Lankau treniruotes, kuriose yra gana stabili auditorija. Treniruotės visada rengiamos taip, kad kontaktas būtų minimalus, kiekvienas žmogus naudojasi atskiru inventoriumi, viskas dezinfekuojama.

Galimybės saugumui užtikrinti yra, bet daug ką lemia ir tai, kad patys klientai būna labai nesąmoningi, tarkime, į grupines treniruotes eina šiek tiek sloguodami. Nesąžiningi klientai sudaro, manau, net didesnę dalį rizikos“, – tikina ji.

Apie užsikrėtimą sužinojo iš žiniasklaidos

Į LRT.lt besikreipusi Monika taip pat pasakoja, kad apie užsikrėtimo atvejį minėtame sporto klube, kurį lanko, sužinojo tik iš žiniasklaidos.

„Pikta, kad pats sporto klubas apie tai nutylėjo, neinformavo klientų ir kurį laiką net neatsakinėjo į kilusius klausimus. Jau tik praėjus kuriam laikui parašė standartinį įrašą feisbuke, kad viskuo rūpinasi NVSC.

Apie tai, jog turėjau kontaktą su užsikrėtusiuoju, mane informavo sveikatos centro darbuotojas, pranešęs, kad turiu izoliuotis. Tai teko daryti net du kartus, nes kažkokiu būdu informacija apie du kontaktus suvaikščiojo atskirai“, – pasakoja moteris.

Pikta, kad pats sporto klubas apie tai nutylėjo, neinformavo klientų ir kurį laiką net neatsakinėjo į kilusius klausimus.

Jos teigimu, buvo skelbta, kad sporto klubas dezinfekavo patalpas, tačiau jokių pranešimų apie laikiną uždarymą nebuvo. „Tai išties kelia abejonių“, – priduria ji.

Reaguodama į prastėjančią koronaviruso padėtį šalyje, Monika neslepia nerimo ir viliasi, kad bus suteikta galimybė sportuoti namuose.

„Liūdina, kad šiuo metu sporto klubas nesuteikia lankytojams galimybės sportuoti namuose. Argumentuoja, kad tokia galimybė atsirastų įvedus karantiną, tačiau, mano manymu, daliai klientų tai būtų aktualu jau dabar“, – pastebi Monika.

Peržiūri saugumo priemones

Sporto klubo „GymPlius” direktorius Mantas Badikonis tikina, jog sporto klube laikomasi visų NVSC numatytų saugumo reikalavimų: dezinfekuojamos patalpos, klientams suteikiamos dezinfekavimo priemonės, prižiūrimi lankytojų srautai ir kt.

„Šiuo metu naujų užsikrėtimo atvejų klubuose nefiksuojame. Nutikus minėtai situacijai, imamės visų reikalingų priemonių viruso plitimui užkirsti, dėl tolimesnio veiklos vykdymo tariamės su NVSC ir veiklą toliau tęsiame tik gavę šios institucijos sutikimą. Visus klientus apie su COVID-19 susijusius įvykius mūsų klubuose informuojame per viešas komunikacijos priemones“, – pažymi jis.

Retas pasinaudojęs treniruokliu jį dezinfekuoja.

Sporto klubų „Impuls“ ir „Lemon Gym“ atstovė Donata Visockaitė-Laurinčikienė taip pat tvirtina, kad saugumo priemonės, taikomos sporto klubuose, yra kasdien peržiūrimos.

„Atliekame tam tikrus žingsnius, dar nesulaukę kokio nors paliepimo iš Vyriausybės. Patalpos nuolat vėdinamos, klubai dezinfekuojami garų mašinomis, privatūs treneriai visada dėvi kaukes, grupinių treniruočių treneriai privalo būti su kaukėmis iki tol, kol pradeda vesti treniruotę, todėl pas mus yra „jokio kontakto“ politika, kai treneriai negali eiti arti klientų, personalui matuojama temperatūra.

Atliekame tam tikrus žingsnius, dar nesulaukę kokio nors paliepimo iš Vyriausybės.

Kiekvieno kliento prašome laikytis atstumų, dezinfekuoti treniruoklius, registruotis į treniruotes, kad būtų reguliuojami srautai“, – komentuoja minėtų sporto klubų atstovė.

Nuo pavasario sporto klube fiksuota daugiau nei 500 tūkst. apsilankymų, užsikrėtimų – 13, tad, M. Badikonio tikinimu, užsikrėtimo galimybė itin menka.

„Noriu pabrėžti, kad, vertinant veiklos statistiką ir įgyvendintas saugumo priemones, sporto klubai yra tikrai saugi erdvė žmonių sportiniai veiklai atlikti. Reikia suvokti, kad sporto klube žmonės atlieka individualias, bekontaktes treniruotes, o tiesioginio kontakto išvengimas iš esmės yra viena pagrindinių priemonių užkertančių kelią viruso plitimui“, – sako jis.

Mažiau lankytojų

M. Badikonis taip pat neslepia, jog klientų srautas sporto klube sumažėjo 15 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

„Nuostolių dar neskaičiuojame, tačiau klientų srautų tendencijos nuteikia pesimistiškai. Naują klientą darosi vis sunkiau pritraukti, dėl visuomenėje vyraujančių artėjančios antros viruso bangos nuotaikų“, – komentuoja M. Badikonis.

D. Visockaite-Laurinčikienė taip pat pastebi, kad lankytojų srautas, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, yra kiek apmažėjęs.

„Abiejuose sporto klubuose lankytojų ir naujų klientų sumažėjo galima sakyti 20–30 proc., tačiau kol kas to neskaičiuojame ir žiūrime, kokia bus situacija, nes antra banga iš tiesų yra neaiški ir negalime pasakyti, kas čia bus“, – LRT.lt sako D. Visockaitė-Laurinčikienė.

Blogiausias scenarijus – visiškas uždarymas

D. Visockaitės-Laurinčikienės tikinimu, šiuo metu taikomos saugumo priemonės veikia, nes nei „Impuls“, nei „Lemon Gym“ sporto klubuose nebuvo fiksuoti užsikrėtimai.

Vis dėlto, reaguodama į griežtėjančias priemones verslui, pavyzdžiui, maitinimo įstaigų darbo laiko ribojimą, D. Visockaitė-Laurinčikienė neslepia, jog baisiausias scenarijus būtų visiškas sporto klubų uždarymas.

„Visiško uždarymo labiausiai tikimės išvengti, nes tai yra didžiausias smūgis verslui, kaip jau matėme pavasarį. Reaguojame į Vyriausybės nutarimus ir vykdome viską taip, kaip jie sako. Jeigu būtų numatytas kažkoks darbo laiko ribojimas, tai ir ribosime. Jeigu būtų ribojamas žmonių skaičius, taip pat atsižvelgiame ir skatiname kitus klubus tai daryti, nes visi suprantame, kad uždarymas būtų blogiausia“, – pažymi D. Visockaitė-Laurinčikienė.

Paklaustas, kokio scenarijaus labiausiai baiminamasi dėl augančių koronaviruso atvejų skaičiaus ir Vyriausybės iniciatyvų imtis ribojimų, M. Badikonis taip pat neslepia – visiško veiklos ribojimo.

„Tokiu atveju sporto klubai netektų 100 proc pajamų. Tam ruošiamės nuo pat veiklos atnaujinimo pradžios – kaupiame finansinius rezervus, atsakingai ir konservatyviai planuojame veiklos operacijas ir investicijas. Tačiau suprantame, kad finansinį rezervą sukaupti mažesniems rinkos žaidėjams yra sunkiau, dėl to, tokio pesimistinio scenarijaus atveju, itin svarbi būtų valstybės parama, kuri buvo suteikta pirmo karantino metu“, – pažymi jis.

Dažnas, neaiškiomis aplinkybėmis užsikrėtęs, asmuo nurodo apsilankymus sporto klubuose.

Užsikrėtusieji neretai nurodo lankęsi sporto klubuose

Kaip LRT.lt komentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Justina Petravičienė, bendrai skaičiuojant nuo rugsėjo mėnesio, kai daugelis žmonių iš atvirų erdvių grįžo į uždaras, registruota apie 90 atvejų, kai žmonės užsikrėtė sportuodami.

„Kalbame ir apie treniruotes sporto salėse, ir kontaktinį sportą, pavyzdžiui, ledo ritulį, su kuriuo susijusių atvejų turėjome ne vieną dešimtį“, – pažymi ji.

Pasak NVSC atstovės, didelį susirūpinimą, kalbant apie uždaras sporto erdves, kelia ir asmenų, kurie nežino, kur užsikrėtė, maršrutai.

„Dažnas, neaiškiomis aplinkybėmis užsikrėtęs, asmuo nurodo apsilankymus sporto klubuose, šokių studijose, kitose laisvalaikio leidimo vietose. Negalime sakyti, kad žmonės ten ir užsikrėtė, bet tokios galimybės taip pat negalime atmesti.

Ne kartą esame akcentavę, kad laisvalaikio leidimas sporto klubuose, šokių studijose ar kitose uždarose erdvėse įprastai rekomenduojamos veiklos, gerinančios fizinę ir psichosocialinę būseną, tačiau ne šiuo laikotarpiu, kai susirgimų skaičiai auga“, – pabrėžia J. Petravičienė.

Sportuojant – didesnė tikimybė užsikrėsti

Remdamasi moksliniais duomenimis, NVSC atstovė tvirtina, jog, užsiimant fizinėmis veiklomis, intensyvėja žmogaus kvėpavimas, tad padidėja aerozolių, t. y. itin mažų skysčio lašelių iškvėpimas, generavimas, per ką virusas ir plinta.

„Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ne kartą ragino pasverti rizikas tiek tokias paslaugas teikiančius, tiek užsiėmimus lankančius asmenis“, – sako ji.

Anot J. Petravičienės, dar rugsėjo pabaigoje NVSC paslaugų teikėjams rekomendavo paslaugas teikti tik pasitarus su visuomenės sveikatos specialistais ir ėmusis maksimalių infekcijos kontrolės prevencijos priemonių, tačiau jei to negalima užtikrinti – paslaugas laikinai stabdyti.

„Grupinių treniruočių išvis rekomenduota neorganizuoti. Lankytojams rekomenduota naudotis tik prieš naudojimą dezinfekuotais treniruokliais ir kitu sporto inventoriumi, įsitikinti, ar inventorius dezinfekuotas. Taip pat patys lankytojams rekomenduota griežtai paisyti atstumų ribojimo“, – akcentuoja J. Petravičienė.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė (SAM) Jurgita Tamolytė teigia, kad ribojimai, susiję su sporto klubų veikla, jau yra taikomi rizikingiausiose savivaldybėse.

„Raseiniuose sporto klubų lankymas yra draudžiamas, o kitų savivaldybių, kuriose paskelbtas karantinas, sporto klubuose ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas, t.y. privaloma užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kv. m. paslaugos teikimo vietos patalpų plotą, tenkantį vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui“, – atsiųstame atsakyme rašo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt