Verslas

2021.08.30 14:32

Iš čiaupo vilniečių namuose jau mėnesį bėga purvinas vanduo: sugadino buitinę techniką, apie rekomendaciją nevartoti informuoti nebuvo

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.08.30 14:32

Vilniaus Naujamiesčio rajono gyventojai piktinasi jau daugiau nei mėnesį iš čiaupų bėgančiu nešvariu vandeniu, kuris, kaip galiausiai paaiškėjo, ne tik nėra rekomenduojamas vartoti, bet ir gadina santechniką, buitinę įrangą.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ atsiprašo už laikinus nepatogumus ir tvirtina problemą sprendžianti.

Sugadino buitinę techniką

Kaip LRT.lt pasakoja Vilniuje, Konarskio gatvėje, gyvenanti Justina, problemos dėl vandens prasidėjo dar prieš mėnesį.

„Apie dvi savaites nesulaukėme jokio komentaro, ką mums daryti, kad nevartotume šio vandens. Apie vykdomus renovacijos darbus taip pat nebuvo jokios infomacijos. Galiausiai rugpjūčio 5 dieną „Vilniaus vandenys“ savo interneto puslapyje paskelbė apie renovacijos darbus Naujamiestyje, dėl kurių gali sutrikti vandens tiekimas ir jo kokybė, bet tai įvyko jau po kasdienių mūsų skambučių“, – sako moteris.

Justinos teigimu, žalos jau buvo padaryta: užsikimšo namuose esantis vandens filtras, sugedo buitinė technika.

„Mes įsikėlėme į butą, kuriame buvo atliktas remontas su visa liepos 1 dieną pakeista santechnika. Buvo tragedija – įranga davė signalą, kad viskas genda“, – tvirtina vilnietė.

Vanduo purvinesnis negu pelkėje

Siekdami pagerinti vandens kokybę, „Vilniaus vandenys“ ėmė plauti geriamojo vandens rezervuarus, tačiau tai gelbėjo tik iš dalies.

„Pas mus buvo atvykęs žmogus iš jų laboratorijos. Vanduo tuo metu buvo po plovimo, todėl kaip ir buvo geros kokybės. Tačiau tas žmogus prasitarė, kad ką tik paėmė vandens mėginį iš M. K. Čiurlionio gatvės ir jis buvo purvinesnis negu pelkėje“, – stebisi Justina.

Moteris sako, jog kreipusis į bendrovę „Vilniaus vandenys“ jos atstovas telefonu patikino, kad vanduo gali būti vartojamas.

Purvino vandens košmaras, Justinos teigimu, tęsiasi jau kelias savaites, o renovacijos darbų terminas pratęstas dar mėnesiui.

Nors iš pradžių buvo informuoti, kad vanduo yra tinkamas vartoti, galiausiai gyventojai sulaukė bendrovės „Vilniaus vandenys“ žinutės, kad šeštadienį jiems bus tiekiama tara su geriamuoju vandeniu. Gyventojai teigia, kad apie tokią akciją buvo informuoti tik po to, kai į bendrovę kreipėsi žurnalistai.

„Penktadienį „Vilniaus vandenys“ pranešė, kad terminas pratęstas iki rugsėjo 26 dienos. Penktadienį vakare mus pasiekė bendrovės feisbuko įrašas, kad šeštadienį pradedamas dalyti geriamasis vanduo. Keista, kad akcija vyko tik vieną dieną. Tada mūsų bendrijos pirmininkas šeštadienį laiptinėse pakabino pranešimą, kad iš rugpjūčio 30 į 31 dieną dėl darbų bus atjungtas vanduo ir nenaudotume buitinės technikos, nes galimi gedimai dėl netinkamos vandens kokybės“, – sako moteris.

Vis dėlto, pasak vilnietės, pripažinti, kad per vėlai informavo gyventojus, o juo labiau kompensuoti padarytos žalos, bendrovė nėra linkusi.

„Mes bendraujame su jų teisininkais dėl padarytos žalos. [...] Jie teigia, kad turi aukščiausius kokybės standartus, procedūrų valdymą. Tad skundų valdymas irgi turėtų būti gana aukšto lygio“, – sako Justina.

Informavo, kad vanduo nekenksmingas

Dėl nešvaraus vandens vienoje feisbuko grupių piktinasi ir kiti Naujamiesčio gyventojai. Patirtimi su LRT.lt pasidalijo ir vilnietė Indrė, teigianti, kad su esamomis aplinkybėmis beveik mėnesį tenka taikstytis ir Smolensko gatvės gyventojams.

„Opiausia problema ta, jog vanduo toks nešvarus, kad viską kemša: filtrus, tualeto bakelius, kaimynams sugedo skalbimo mašinos, indaplovės. Aš turių kūdikį, tačiau ne visada galiu jį maudyti“, – sako moteris.

Indrės teigimu, gyventojai buvo informuoti, kad vanduo nėra toks kenksmingas, jog jo nebūtų galima vartoti.

„Mums „Vilniaus vandenys“ pasakė, kad tos dalelės nėra kenksmingos, šiek tiek viršija [normą], bet ne drastiškai, pavojingos ribos neperžengia“, – pažymi ji.

Nors tiek Indrė, tiek jos kaimynai kreipėsi į „Vilniaus vandenis“, realios pagalbos ilgą laiką nesulaukta.

„Gal tik po dviejų savaičių iš jų atėjo oficialus laiškas, kuris turbūt turėjo ateiti dar prieš prasidedant darbams“, – sako vilnietė.

Kelia klausimą dėl sąskaitų už vandenį

„Šiandien ryte [penktadienį] atsikėleme ir vanduo buvo normalus, bet staigiai, po pusvalandžio, pasidarė kaip iš balos, kaip iš Vilnelės. [...] Pavyzdžiui, pas mus kieme yra fontantas, jo žydra danga yra visiškai pajuodusi“, – priduria Indrė.

Gyventoja taip pat sako gavusi nurodymą laukti, kol renovacija bus baigta, o problema išspręsta.

„Vieno namo atstovas sako, kad čia nesąmonė, nes Naujamiestyje vamzdynas yra senas ir bet kokiu atveju jis bus keičiamas. Dabar sutvarkys vieną atkarpą, paskui kur nors keis kitą, o juk viskas susiję, todėl mes labai dažnai galime su tuo susidurti“, – nerimo neslepia moteris.

Vilnietė Asta LRT.lt sako, kad problema dėl vandens jos namuose trunka maždaug porą savaičių.

„Jokių paaiškinimų nebuvo. Buvo tik atjungtas karštas vanduo, nes kažką tvarkė. Pas draugus Čiurlionio gatvėje – taip pat. Net vienas naujas jų čiaupas užsikimšo“, – tikina ji.

„Nežinau, kiek kenksmingas yra vanduo su tokiu mangano kiekiu žmogaus sveikatai. Nusprendžiau, kad paprasčiau namie pasistatyti vandens filtrus. Bet nemanau, kad iš „Vilniaus vandenų“ pusės sąžininga už purviną vandenį pateikti sąskaitas kaip už švarų“, – sako taip pat Naujamiestyje įsikūrusi Sandra.

Atsiprašo už nepatogumus

Bendrovės „Vilniaus vandenys“ Klientų aptarnavimo tarnybos direktoriaus Sauliaus Savicko aiškinimu, šiuo metu Naujamiestyje ir dalyje Senamiesčio atliekami didelės apimties vandentiekio tinklo renovacijos darbai, pradėti liepos 28 dieną.

Planuojama, kad tinklo renovacija bus baigta iki rugsėjo 26-osios. Anot bendrovės atstovo, darbai užtruko dėl tinklo specifikos, vamzdžių nusidėvėjimo ir papildomų iššūkių.

Tai, kad laikinas vandens kokybės suprastėjimas siejamas su renovacijos darbais, patvirtina ir bendrovės atstovas.

„Vilniaus vandenų“ atstovai supranta gyventojų nepasitenkinimą ir norą turėti kokybišką ir abejonių nekeliantį vandenį kasdien, todėl pastarosiomis savaitėmis bendrovė papildomai vykdo ir vykdys vamzdynų plovimo specialia įranga darbus. Tikimasi, kad šie darbai pagerins ne tik gyventojų, bet ir bendrovės netenkinančią situaciją.

Taip pat bendrovės darbuotojai, reaguodami į gyventojų nusiskundimus dėl rudo vandens, atliks vandens nuleidimo darbus. Pasitelkdami specialią įrangą, „Vilniaus vandenys“ vykdys naktinį tinklo plovimą, kuris turėtų padėti pašalinti ant senų vamzdynų sienelių nusistovėjusias nuosėdas. Šiuo metu daliai Naujamiesčio gyventojų, kurių vandens kokybės būklė itin prasta, bendrovės darbuotojai nemokamai pristato geriamojo vandens“, – teigia S. Savickas.

Jo tikinimu, bendrovė daro viską, kad vandens kokybės suprastėjimo problema būtų kuo greičiau išspręsta.

„Visų gyventojų atsiprašome už nepatogumus ir prašome dar šiek tiek kantrybės, supratingumo“, – sako S. Savickas.

Gerti vandens nerekomenduoja

Bendrovės teigimu, su rekonstrukcijos darbais ir prastos būklės vamzdynais siejamas laikinas vandens kokybės suprastėjimas reiškia, jog tokį vandenį gerti gali būti nemalonu dėl pakitusios jo išvaizdos ar skoninių savybių. Vis dėlto toks vanduo yra saugus, žmogaus sveikatai ar gyvybei nėra pavojingas, tvirtina bendrovė „Vilniaus vandenys“.

„Bendrovė vykdo nuolatinę geriamojo vandens kokybės stebėseną, atlieka tyrimus. Tiekiamo vandens mikrobiologiniai, fizikiniai ir cheminiai tyrimai atliekami nuolat atestuotose geriamojo vandens tyrimų laboratorijose“, – pažymi S. Savickas.

Dalies Naujamiesčio gyventojų dėl vykdomų renovacijos darbų, taip pat seno vandentiekio šioje Vilniaus dalyje pastarosiomis savaitėmis susidūrė su didesniu nuosėdų, ypač mangano ir geležies, kiekiu, pažymi bendrovė.

„Šios natūralios kilmės mineralinės medžiagos sveikatai nėra pavojingos, tačiau per didelė jų koncentracija akivaizdžiai pablogina vandens skonio ir išvaizdos savybes. Todėl tokio vandens gerti nerekomenduojama.

Išties suprantame, kad padidėjus mangano ar geležies koncentracijai nemalonios išvaizdos ar skonio vanduo sukelia neigiamą reakciją. Todėl operatyviai ėmėmės veiksmų problemai spręsti – kasdien siunčiame specialistus įvertinti situacijos, paimti papildomų mėginių vandens kokybės tyrimams, inicijuojame neplaninius vamzdynų sienelių plovimo darbus“, – teigia S. Savickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt