Nuomonės

2021.11.19 17:06

Rita Miliūtė. Kur Putinas su Lukašenka užkasė slavų svetingumą?

Rita Miliūtė, žurnalistė, LRT.lt2021.11.19 17:06

Lukašenka atsivežė į Baltarusiją kelis tūkstančius žmonių. Apgautų už jų pačių pinigus – pabėgėlių arba migrantų, nuvežtų ir paliktų Lenkijos ar Lietuvos pasienyje. Putinas sako, kad Europos Sąjunga tuos žmones išnaudoja spausti Baltarusiją.


Dienas valdžioje baigianti Merkel paskambina Lukašenkai ir tas jai atsiliepia, netgi du kartus, visai ne taip, kaip elgėsi, kuomet ji skambino po vėliausių suklastotų Baltarusijos rinkimų ir atviro Lukašenkos struktūrų smurto prieš taikius pačios Baltarusijos žmones. Jie ir šiandieną tebelaikomi kalėjimuose. Niekas dėl tokių Putinui su Lukašenka neskambina.

Ar tie vėliausi Merkel skambučiai abiem pabaigs šitą migrantų krizę? Atgrasys kitas, kai Lukašenka dabar jau gali tiksliai suskaičiuoti, kiek ir iš kur skrydžių reikia, kad jam paskambintų koks kitas lyderis, kai Merkel poste nebebus? Aš nežinau, ir nežinau, kas žino, nes dar ir negaliu žinoti, ką tiksliai kalbėjosi Merkel su Lukašenka ir ar tame pokalbyje iš viso buvo paminėta, ko nori ir ko iki šiolei daugmaž nuosekliai siekė Lietuva. Sankcijų. Atpildo už lygiai kiekvieną per Baltarusijos sieną išstumtą žmogų.

Šiandieną svetimoje šalyje nuvargusį ir piktą ant neįsileidžiančios Europos Sąjungos, prieš keletą dienų arba savaičių apgautą nelabai toli namų ir gavusį spaudą su baltarusiška viza. Nė vienas jų nenori likti Baltarusijoje, kalbėjau su keliomis dešimtimis jau esančių Lietuvoje. Nė vienas net iš tų, kas kalba, kad pabėgo iš Tėvynės tiktai dėl saugumo, nė už ką nesutiktų likti Baltarusijoje, per kurią buvo atvežti ir kurioje kaip ir turėtų jaustis saugūs dėl praeities veiklos, lyties arba tikėjimo, nesvarbu iš kur bebūtų atėję.

Žmonių sunkiose sąlygose visuomet gaila. Apie vaikus atskirai neverta ir kalbėti, ar kam nors negaila sušalusio, alkano ir likusio be namų mažo vaiko. Jeigu kam nors negaila, su tokiu nematau prasmės šnekėtis. Kalbėkim apie tai, ar Putinas su Lukašenka negali tiems vaikams padėti, kad ir šiltais lėktuvais sugrįžti į namus. Patys. Be visų merkel, macronų ir juos tarpininkais pavadinančių nausėdų patarėjų, nesuvokiančių, kaip tragikomiškai su tokiais pareiškimais atrodo.

„Per Vokietijos ir Prancūzijos vadovus Lietuva gali siųsti signalus autoritariniams lyderiams, su kuriais pats Vilniaus nebendrauja“, čia citata iš prezidento patarėjos Skaisgirytės, kuri nesureikšmina, kad apie tokį tarpininkavimą prezidentas neinformuoja savo Vyriausybės, ir šios nariams tenka šiek tiek nustebti apie savo prezidentūros pokalbius išgirdus iš kolegų kaimyninėse šalyse. Tada papasakoti žurnalistams. Natūralu, kad po to, viešai apsiskelbęs kaip neskaitantis žiniasklaidos, prezidentas pakviečia užsienio reikalų ministrą „jam“ (t. y., ministrui) „kylančius komunikavimo klausimus spręsti ne per žiniasklaidą, nes „šalies įvaizdžiui kenkia skuboti, emocijomis grįsti pareiškimai“.

Šalies įvaizdžiui tas iš tiesų nepadeda, bet prezidentui dar yra dėl ko ir visai emocingai džiaugtis. Kad informaciją – bent jau kol kas – prezidento patarėjai atneša iki paties prezidento. O juk galėtų truputį pakeršyti už kokį nors geistą, tačiau negautą postą ir valandžiukę kitą „prilaikyti“. Ar dar blogiau. Papasakoti užsienio reikalų ministrui, premjerei arba Seimo komitetui.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt