Nuomonės

2020.12.29 09:46

Virginija Būdienė. Pandeminė viltis

Virginija Būdienė, Vilniaus politikos analizės instituto direktorė2020.12.29 09:46

Svarbiausi metų įvykiai Lietuvoje – COVID-19 pandemija ir Seimo rinkimai. Metų simboliai – kaukės, rankų dezinfekavimo skystis ir naujoji politikų karta.


Karo prieš COVID-19 virusą epochoje tapo akivaizdu, kad valstybėje svarbiausia ne politinės batalijos, bet medicina, mokslas ir švietimas, o garbingiausios profesijos – medikai, mokytojai ir mokslininkai. Jie mūsų didvyriai.

Medikai atsidavę kovoja rizikingiausiame „kovidiname“ fronte, laikydamiesi Hipokrato priesaikos, o mokytojai, ypač pradinukų ir darželinukų, dirba labai rizikingoje aplinkoje. Kaip niekad išryškėjo mokyklos vaidmuo visuomenei – šalia ugdymo mokykla, darželis dar suteikia tėvams galimybę ramiai dirbti. Mokslininkai sukūrė skiepus nuo pandeminio viruso. Žmogiškumas, solidarumas, bendruomeniškas taisyklių laikymasis yra viltingi, link pergalės vedantys dalykai.

Deja, yra ir kita šios kelionės per pandemijų pusė. Jaunimas dideliais būriais persikėlė iš barų į butus siausti – savaitgaliais girdžiu savo kaimynystėje kiaurą naktį. Po to, nesilaikydami karantino rekomendacijų, dažnas sėdome prie šventinio stalo su tėvais ir seneliais, tapdami jiems grėsme.

Ar taip elgtis skatino meilė artimui, ar veržtis per užkardas – noras užsimerkti prieš šiandienos skausmingą realybę? Tėvams ar seneliams tai gali reikšti ir paskutines šventes. Gal tiesiog naiviai save svaiginome siekiu, kad bent trumpam vėl viskas gyvenime būtų tradiciška, „kaip visada“?

Viena kita vienumoje praleista šventė tikrai tų tradicijų nenužudytų, priešingai, tik įrodytų jų gyvybingumą. O gal manėme, kad mūsų jaunystei jokie pavojai negresia, o apie kitus žmones nė nesusimąstėme? Kiek žmogiškumo mumyse? Ar nesaugoti savęs ir kitų – atspindys to, ką mumyse išugdė tėvai ir mokykla. Gal visgi kaltas tas pandeminis nuovargis, kurį vis sunkiau savyje valdyti?

Dalis bendrapiliečių svaičiojo apie viruso neegzistavimą ir skiepų blogį. Dalis tėvų ir jų organizacijų kovojo prieš kaukes pradinukams, visiškai negalvodami apie mokytojų saugumą. Iš kur tos tamsybės?

Mums, mokytojams ir tėvams, tikrai verta dar kartą apmąstyti, kad svarbiausias ugdymo tikslas yra ne vien egzaminų pažymiai, bet ir bendražmogiškų vertybių perdavimas savo mokiniams, savo vaikams? Kad būtų mažiau antivakserių ir užkardų šturmuotojų, o daugiau žmogiško, solidarumo ir vilties išgyventi.

Šiomis dienomis išaiškėjo, kad apie 70 proc. šalies gyventojų visgi pasiryžę skiepytis nuo COVID-19 viruso, o didžioji dauguma laikosi medikų rekomendacijų.

Pagaliau vakcina atkeliavo į Lietuvą. Lyg Kalėdų dovana. Tai mums suteikia vilties, kad greit pasirodys šviesa ir šį karą laimėsim.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt