Nuomonės

2020.09.24 09:44

Virginija Būdienė. Pasaulis ỹra ar yrà?

Virginija Būdienė, Vilniaus politikos analizės instituto direktorė2020.09.24 09:44

Pasaulis ỹra, tolsta, skaidosi, izoliuojasi. Toli išvykę vaikai ir vaikaičiai negrįžtamai nutolsta. Populistai ir radikalai žada tradicionalistinį išganymą. Taip ir matai virusų, karų ir riaušių nugalėtus miestus, kaimus ir šalis.

Kaip per visus karus - bijai, nes pasąmonė žino, kaip karai, holokaustai, sibirai, atomas ir genocidai mala visa kas gyva, bet instinktas liepia išgyventi. Nuo COVID-19 – gūžiesi (ką tik buvo 99 per parą), bijai net savo artimo, kaimyno, draugo ir iš supermarketo produktus atvežusio pasiuntinuko.

Neramu, ar nesugrius sveikatos sistema, ar daktarą pasieksi. Nežinai, ar gerai mokei savo vaiką namuose, kol mokyklos buvo uždarytos. Kertamos girios ir siekiama šaudyti antis Žuvinte. Miestų medžius kertam ir hektarais trinkelizuojam, Zapyškio pievą užbetonuojam, o senelių sodybas pasiglemžia gamta.

Socialiniai tinklai uždaro mus į informacinius burbulus, manipuliuoja. Sąmokslo ir konspiracijos teorijos sklinda.

Dėl Baltarusijos neramu, o Amerika ar nenusisuks nuo Europos? Ar būsim saugūs? Rinkimų laukti neramu. Nebėra pasaulio koks buvo. „Ar tai gerai pažįstamo pasaulio pabaiga?“ – kaip dainuoja roko grupė R.E.M.

Pasaulis yrà - gražus, saulėtas. Jaunimas kavinėse būriuojasi. Parkuose suoleliai įsimylėjėlių okupuoti. Dažniau pasikalbi per Internetą su nutolusiais vaikais. Kas gimė, kas mirė. Baravykai dygsta milijonais. Naminis maistas daug skanesnis, kaip ir ant palangės prinokęs pomidoras. Per karantiną perskaitei stirtas knygų, dar spėtų parsinešti iš Knygų mugės, kiti sutvarkė viso gyvenimo nuotraukas, o kai kas pradėjo net tapyti.

Kaip niekada išklausėm daug internetinių operų, tinklalaidžių, geros muzikos ir aplankėme virtualių muziejų. O kiek aplankėme pilių, dvarų ir piliakalnių šią vasarą! Upelio ir Baltijos vanduo koks buvo šiltas! Vaikams ir anūkams kiek šiemet pripasakojome legendų ir šeimos istorijų! Kaip niekad.

Kas ginčijosi dėl Lukiškių aikštės, matematikos egzamino ir antropoceno, o kai kas skaptavo akmenį, dėliojo mozaikas. Dabar žiūrime rinkimų debatus, bandydami atspėti, kurie politikai rimtai nusiteikę kurti, ginti, vesti, o kas tik paleido netikrą zuikį. Gelsta naujas ruduo. Per vasarą Lietuvoje žmonės sukūrė 3000 naujų verslų. Parodų ir teatrų premjerų bumas. Vėl Lygiadienis.

Pasaulis ỹra ir yrà visada. O mes, kiekvienas, prie ko prisidedam – kad būtų, ar kad irtų?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Taip pat skaitykite

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt