Nuomonės

2020.11.30 10:31

Virginija Būdienė. Seimas mums (ne)pavyzdys

Virginija Būdienė, Vilniaus politikos analizės instituto direktorė2020.11.30 10:31

Mūsų naujasis Seimas, žadėjęs būti modernus, šiuolaikiškas, galintis suvaldyti bet kokius iššūkius, to dar tik mokosi. Tikėkimės, kad jiems užteks išminties išvengti naktinių biudžeto karpymų ir filosofavimo vietoje sveikatos sistemos ir pandemijos valdymo. Tuo tarpu pandemijos kreivė vis kopia į viršų.


Seimas susiglaudęs ryškiai nusifotografavo, o naujasis tapo viruso židiniu. Nesilaikė rekomendacijų, kurių mes, eiliniai piliečiai laikomės?

Kokių taisyklių epidemiologai rekomenduoja laikytis COVID 19 akivaizdoje? Paprastų – viešose erdvėse būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis; viešose atvirose ir uždarose vietose laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių ir dėvėti nosį bei burną dengiančias apsaugos priemones; asmenims, kuriems yra privaloma izoliacija, griežtai laikytis izoliavimosi taisyklių visą saviizoliacijos laikotarpį; dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis.

Naujasis Seimas treniruojasi – pozicija žaidžia prieš opoziciją Seimo pirmininko pavaduotojų kėdėmis, opozicija trypia kojomis ir tranko durimis.

Mes dirbam nuotoliniu būdu, o Seimas – ne. Nes, žinot, opozicijai svarbiau balsuoti prieš oponentus, negu už nuotolinį Seimo darbą. Mokytojai aukojasi, gydytojai ir slaugytojai rizikuoja, o Seimas? Plokština užsikrėtusiųjų kreivę? Ne.

Dviejų valdančiųjų partijų pirmininkai ne rodė mums pavyzdį ir patys izoliavosi, dėl turėtų artimų kontaktų su užsikrėtusiais, bet ieškojo kaltųjų tarp jiems tai rekomendavusių. Nesvarbu, kas jiems rekomendavo izoliuotis, ar NVSC, ar Seimo kanceliarija, šie politikai nerodė pavyzdžio, kaip riziką mažinti, bet dar ir kaltino rekomenduotojus reputacijos žlugdymu.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas aiškiai įvertino: Seimo nario darbas valstybėje svarbus, bet jis turi laikytis konstitucinės prievolės nekelti grėsmės kito žmogaus sveikatai ir gyvybei. Šiuo požiūriu prieš Konstituciją visi lygūs.

Mokytojai aukojasi, gydytojai ir slaugytojai rizikuoja, o Seimas? Plokština užsikrėtusiųjų kreivę? Ne. Dviejų valdančiųjų partijų pirmininkai ne rodė mums pavyzdį ir patys izoliavosi, dėl turėtų artimų kontaktų su užsikrėtusiais, bet ieškojo kaltųjų tarp jiems tai rekomendavusių.

Mes laikomės fizinio atstumo vienas nuo kito ir darbe, ir viešosiose vietose, o Seimas – ne. Prekybos centrai įrengė stiklines sieneles, kad apsaugotų kasininkus ir pirkėjus nuo užsikrėtimo, o Seimas – ne. Sėdi per pusmetrį vienas nuo kito, o paskui išeina į gatves, namus, savo vaikų mokyklas ir darželius. Pas savo močiutes. Mes mylim ir saugom savo močiutes, o jie? Mes nesibūriuojam daugiau nei po penkis, o Seimas – ne.

Mes laikomės epidemiologų rekomendacijų saugotis ir saugoti, o mūsų Seimas – ne. Ar Seimas mums pavyzdys? Dar ne.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt