Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.19 07:12

Skuodo greitosios pagalbos drama: profsąjunga kaltina direktorę mobingu, ši atkerta – viskas dėl algų

darbuotojos ir vadovės pokalbio garso įrašas
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.19 07:12

Po sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos apsilankymo Skuodo rajono savivaldybėje kilo triukšmas Greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotyje. Medicinos darbuotojams atstovaujanti profsąjunga teigia, kad vadovė užsipuolė viešai ministrui problemas išliejusią darbuotoją, o mobingą patyrusi moteris priešinfarktinės būsenos atsidūrė ligoninėje. Įstaigos direktorė teigia pavaldinei niekuo negrasinusi.

Sveikatos apsaugos ministras Skuodo rajono savivaldybėje lankėsi praėjusią savaitę, ten su rajono vadovybe aptarė sveikatos srities problemas. Viena aršiausiai kritikuotų – Skuodo GMP centras.

Medikų profesinės sąjungos narė Irena Šimkevičienė per susitikimą su ministru skundėsi mažomis GMP darbuotojų algomis. Už aštuonių darbo valandų darbo dieną jų atlyginimas yra truputį didesnis nei 20 eurų.

„Todėl darbuotojai, norėdami išmaitinti šeimas, aukoja savo sveikatą ir dirba 1,25 etato ar daugiau, viršvalandžius, budi kas antrą, o ne kas trečią parą. Kai kurie GMP darbuotojai dirba net 200–250 val. per mėnesį“, – teigiama Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pranešime.

Taip pat ministrui pateikta informacija, kad darbuotojams nemokami privalomi priedai, nesuteikiamos papildomos atostogos už darbo stažą ar priedai už darbo patalpų valymą. Darbuotojai taip pat turi už savo pinigus pirktis darbo drabužius.

„Solidarumo“ pranešime teigiama, kad apie padėtį viešai prabilusi darbuotoja užsitraukė Skuodo GMP direktorės Dalios Mažeikienės pyktį. Jame sakoma, kad vadovė kitą dieną po susirinkimo užsipuolė I. Šimkevičienę grasindama, kad dabar ši atsakys už kiekvieną posėdžio metu pasakytą žodį, grasino ją atleisti iš darbo, sumažinti atlyginimą.

Moteris kitą dieną kreipėsi į medikus dėl pakilusio kraujospūdžio ir buvo skubiai paguldyta į ligoninę. Dar kitą dieną, savijautai tik blogėjant, I. Šimkevičienė priešinfarktinės būsenos išgabenta į vieną Klaipėdos ligoninių.

Apie atvejį informuota Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ direktorė Jolanta Keburienė naujienų portalui LRT.lt tvirtino, kad I. Šimkevičienė vis dar gydoma ligoninėje, tačiau infarkto išvengti pavyko. Visgi dėl situacijos greičiausiai bus kreipiamasi tiek į GMP steigėją – Skuodo rajono savivaldybę, tiek į darbo ginčų komisiją.

Naujienų portalas LRT.lt turi darbuotojos I. Šimkevičienės slapta darytą pokalbio su direktore įrašą. Jame daugiausia kalbamasi apie įstaigos darbuotojų bei vadovės atlyginimo skirtumus.

Pokalbio garso įrašas

GMP drama Skuode: direktorei – kaltinimai mobingu, ši atsako, kad viskas tik dėl algų

Dalia Mažeikienė: Na va, gerai, tai dabar nežinau, gal susirinkimą reikės daryti? Ar ne?

Irena Šimkevičienė: Na kaip jau jūs pasakysite.

Dalia Mažeikienė: Reikės įdarbinti vieną valytoją, nes jūs labai nenorite valyti. Įdarbinsime dar vieną felčerę. O kodėl reikia dirbti tiek daug, kas antrą parą? Nereikės dirbti tos kas antros paros.

Irena Šimkevičienė: 240 valandų, sakė, kad galime dirbti.

Dalia Mažeikienė: Nereikia.

Irena Šimkevičienė: Profsąjunga paaiškins, pasakys.

<...>

Dalia Mažeikienė: Išgirdau tokių dalykų, kad net ir nežinojau.

Irena Šimkevičienė: Mes, pavyzdžiui, daktare, irgi nežinojome, kad jūs atlyginimą pasididinote nuo spalio mėnesio.

Dalia Mažeikienė: Man priklausė pasididinti. Aš vietoje to, kad pasididinčiau, kiek man priklauso, aš dar paprašiau, kad man mokėtų 75 proc.

Irena Šimkevičienė: Nežinau, daktare.

Dalia Mažeikienė: Jūs nežinote. Jūs manęs paklauskite pirmiausia. Aš durna.

Irena Šimkevičienė: Jums reikėjo pasakyti, daktare.

<...>

Dalia Mažeikienė: Man kai išleido naują įstatymą ir paskaičiavo, kiek man priklauso atlyginimo, aš mačiau, kad mes einame į minusą, aš paprašiau, kad man mokėtų tik 75 proc. Durna buvau, man reikėjo visą 100 pasiimti, ar ne? Pagal darbuotojų skaičių, pagal darbą, pagal viską man priklausė. Nei sekretorės neturiu, nei nieko neturiu, viską varau viena.

Irena Šimkevičienė: Tai ir mes neturime, nei valytojos neturime. Bet daktare, galėjote...

Dalia Mažeikienė: Palauk, kiek metų jums buvo? 5 metus jums buvo keliami atlyginimai, man nė vieno cento nepakėlė. Nė vieno. Man pakėlė 200 eurų, vietoje 500 gaunu 700 ir jūs galvojate, kad aš gaunu mažiau negu vairuotojas ir man neskaudu?

Irena Šimkevičienė: 1,2 tūkst. į rankas gaunate, daktare. Taip sakė.

Dalia Mažeikienė: 1200 ant popieriaus.

Irena Šimkevičienė:. Savivaldybės daktaras pasakė, kad 3 tūkst. jums mokami yra.

Dalia Mažeikienė: Ant popieriaus.

Irena Šimkevičienė: O atskaičius kiek išeina?

Dalia Mažeikienė: Palaukit, aš sakau, aš į rankas gaunu 800, į rankas.

Irena Šimkevičienė: O tiek daug atskaitė iš 3 tūkst.?

<...>

Dalia Mažeikienė: Vargšai, kada jūs pirkote savo aprangą? Kada esate pirkę?

Irena Šimkevičienė: O bliuzonus visi pirko.

Dalia Mažeikienė: Kada pirko?

Irena Šimkevičienė: Kas čia pirko? Visi pirko.

Kita darbuotoja: Kai buvo drabužių pamatavimas, kiti dasipirko bliuzonus iš savo pinigėlių.

Dalia Mažeikienė: Praeitą kartą?

Kita darbuotoja: Jo, ir praeitą kartą.

Irena Šimkevičienė: Ir maikes, viską.

Dalia Mažeikienė: Bet sakote, kad aprangą turite pirkti patys. Taip buvo pasakyta.

Irena Šimkevičienė:. Maikutes, aš pasakiau, maikutes perkame, bliuzonus.

Darbuotojai prašo savivaldybės atleisti direktorę

Tą pačią vasario 13 dieną, kai I. Šimkevičienė atsidūrė ligoninėje, Skuodo GMP darbuotojai, išskyrus buhalterę, kreipėsi raštu į Skuodo rajono savivaldybę. Rašte teigiama, kad darbuotojai nuolat jaučia direktorės D. Mažeikienės psichologinį spaudimą, engimą bei nuvertinimą. Bet kokios darbuotojų pastabos dėl esamų darbo sąlygų yra ignoruojamos, mokamas neadekvatus darbo užmokestis.

„2019 m. rugpjūtį sveikatos apsaugos ministro įsakymu vidutiniškai 9 proc. buvo padidinti teikiamų GMP paslaugų gyventojams įkainiai. Po šio pakeitimo buvo padidintas direktorės ir buhalterės darbo užmokestis. Slaugytojų ir vairuotojų darbo užmokestis nebuvo keičiamas, nors šie asmenys tiesiogiai teikia greitosios medicinos pagalbos paslaugas gyventojams“, – teigiama Skuodo rajono savivaldybei adresuotame GMP darbuotojų skunde.

Jie prašo savivaldybės atleisti vadovę iš užimamų pareigų. Po skundu pasirašė visi 16 Skuodo GMP stoties darbuotojų, išskyrus direktorę bei buhalterę.

Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ direktorė teigė, kad po savivaldybei įteikto raštiško skundo, jos žiniomis, GMP stoties vadovė D. Mažeikienė šaukia darbuotojų susirinkimą, tačiau jame nė vienas GMP darbuotojas dalyvauti neketina.

„Vadovė planuoja surengti susirinkimą. Ji informavo darbuotojus, kad toks susirinkimas bus ir kad dalyvavimas būtinas, bet darbuotojai, turimomis žiniomis, visi draugiškai atsisako dalyvauti tame susirinkime. Kol iš esmės nebus atliktas išsamus tyrimas dėl vadovės veiksmų ir galimybės jai toliau tęsti pareigas, mes manome, kad kažkoks kontaktavimas su darbuotojais tiesiog negalimas“, – tikino J. Keburienė.

Pastaroji pridūrė, kad kai į ligoninę paguldyta darbuotoja pasijus geriau, bus kreipiamasi į Valstybinę darbo inspekciją bei darbo ginčų komisiją.

„Viskas, ko gero, bus su darbo inspekcija derinama, kaip galima būtų patikrinti ir tuos pažeidimus, juos likviduoti, perskaičiuoti, kas ten kur yra, kaip ten atlyginimai buvo mokami. Kol kas mes to negalime pasakyti, nes nesame iki galo susipažinę. Nežinome ir kiek yra susaistyta savivaldybė su ta vadove, ar tai nėra kažkokie artimi ryšiai, ar tai yra tiesiog vadovas ir tiek, kuris nevykdo normaliai savo pareigų. Tai mes laukiame dabar atsakymų ir iš savivaldybės, nes ji yra steigėja ir ji bet kokiu atveju turi pirmoji reaguoti į šitą situaciją“, – sakė J. Keburienė.

Direktorė neigia smurtavusi prieš darbuotoją

Skuodo GMP stoties direktorė tikina nespaudusi jai pavaldžios I. Šimkevičienės, jai negrasinusi.

„Aš mobingo prieš nė vieną darbuotoją netaikiau. Nė prieš vieną. Aš nė vieno nesu nei apšaukus, nei aprėkus, nei kažką pasakius. Čia jūs jų klauskite, čia jų sąžinės reikalas“, – LRT.lt tikino D. Mažeikienė.

Ji pridūrė, kad apie galimą darbuotojos atleidimą ar algos sumažinimą nebuvo net kalbos: „Buvo kalba po ministro atvažiavimo į Skuodo rajono savivaldybę, kur ji paskaitė tokį raštą. Kitą dieną aš jos paklausiau, kodėl ji ministrui suteikė neteisingą informaciją. Aš jos tik paklausiau“, – sakė GMP stoties vadovė.

D. Mažeikienės teigimu, netiesa, kad GMP medikai darbinę aprangą turi pirkti patys, kad atlyginimai siekia 500 eurų. Direktorė tikino, kad kai kuriems, priklausomai pagal išdirbtą valandų skaičių, alga siekia ir virš tūkstančio eurų.

Direktorės nuomone, I. Šimkevičienė ligoninėje atsidūrė dėl ligos sukelto padidėjusio kraujospūdžio.

Įstaigos vadovė pripažino, kad nuo 2019 metų rudens darbuotojams nebuvo keliami atlyginimai, nes tam savivaldybė neskyrė lėšų. Tam įtakos turi ir spragos teisinėje bazėje. Mat pagal Lietuvos įstatymus ligoninėje turi būti du GMP ekipažai, kad vienam išvykus į įvykio vietą jį galėtų pakeisti kitas ekipažas. Tačiau pagal kitus Lietuvos įstatymus skiriama lėšų tik 1.1 GMP ekipažui. Reiškia, Skuodo GMP du ekipažus išlaiko su dvigubai mažesniu biudžetu, skirtu vienai brigadai. Dėl trūkstamų finansų kenčia mažesnes algas gaunantys darbuotojai.

Visgi pačios direktorės ir buhalterės atlyginimai augo dėl pasikeitusios sveikatos įstaigų vadovų atlyginimų skaičiavimo tvarkos. D. Mažeikienė teigia savivaldybės prašiusi naująją algą sumažinti iki 75 proc., nes įstaiga ir taip patiria finansinių nuostolių.

„Aš įsivaizduoju, kad čia didžiausias triukšmas kilo dėl to, kad man pakilo atlyginimas, o jiems nepakilo. Man atrodo, kad čia – didžiausia problema“, – sakė D. Mažeikienė.

Savivaldybė subūrė specialią komisiją

Po atvejo GMP stotyje ir darbuotojų skundų Skuodo savivaldybės meras Petras Pušinskas subūrė specialią komisiją situacijai ištirti. Taip pat, jei rajono taryba pritars, Skuodo GMP stotyje bus atliekamas neplanuotas auditas.

„Situacija yra sudėtinga. Buvome pasikvietę direktorę tą pačią dieną, šnekėjome. Aišku, direktorė, motyvuodama savo pasisakymus, neigė, bet komisija ištirs. Komisija dirba savo darbą, dabar yra pateikusi visą medžiagą direktorei, laukiame direktorės raštiško pasiaiškinimo ir toliau bus daromi kiti žingsniai. Tikiuosi objektyvaus komisijos vertinimo ir tada galėsime priimti sprendimus“, – naujienų portalui LRT.lt sakė meras.

Jei komisijai pavyks rasti įrodymų, kad D. Mažeikienė darbuotojų atžvilgiu vykdė psichologinį smurtą, jai gali grėsti tarnybinė nuobauda arba atleidimas iš darbo.

Rajono meras taip pat patikino, kad iki šio atvejo savivaldybė nebuvo gavusi skundų GMP vadovės atžvilgiu. Tuo tarpu pati D. Mažeikienė, mero teigimu, savivaldybei niekada nėra užsiminusi apie įstaigos finansinius sunkumus.

Veryga tokio vadovavimo apraiškų netoleruoja

Situacija papiktino Skuode besilankiusį patį sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą. Jis teigia, kad ministerija domisi Skuodo situacija.

„Jei įstaigos vadovė elgėsi taip, kaip aprašyta, ir pasikvietusi pas save išbarė darbuotoją už tai, kad šiame susitikime ji iškėlė opias ir skaudžias problemas, tai toks elgesys yra netinkamas. Mažų mažiausiai. Taip, darbuotoja iškėlė problemas, kurios mums nebuvo naujiena, nes yra žinomos, bandome jas spręsti, kiek galime. Ir dar labiau liūdna, jei po tokio pokalbio su įstaigos vadove šiai darbuotojai prireikė medikų pagalbos“, – feisbuke rašė A. Veryga.

Ministro patarėja Lina Bušinskaitė naujienų portalui LRT.lt komentavo, kad tokių vadovavimo ir lyderystės pavyzdžių šalyje negali būti, nes darbuotojai turi teisę išsakyti savo nuomonę apie įstaigoje sudaromas darbo sąlygas, gali jas kritikuoti.

„Ministerija skatina visą medikų bendruomenę kalbėti, viešai kelti problemas, nes turi būti pokyčiai toje sistemoje, kurie jau seniai reikalingi, ir jeigu pagaliau medikai išdrįso po daugelio metų imti garsiai kalbėti, įvardinti problemas, nebijoti kažką pakritikuoti – tai jau yra ženklas, tai yra labai geras ženklas, kad mes einame pokyčių link“, – sakė L. Bušinskaitė.

Ji taip pat pabrėžė, kad ministerija dėl atvejo Skuodo GMP stotyje aktyviai bendradarbiauja tiek su rajono savivaldybe, tiek su medikus vienijančiomis profesinėmis sąjungomis. Visgi aktyvių veiksmų SAM imtis negali dėl to, kad GPM stotis yra pavaldi savivaldybei.

LRT. lt primena, kad pirmieji praėjusių metų rudenį apie mobingą prabilo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojai, kai nusižudė jų kolega jaunas traumatologas. Ši savižudybė paskatino medikų bendruomenės diskusiją apie darbo vietoje patiriamą psichologinį smurtą, perdegimo sindromą. Šiai problemai spręsti SAM įkūrė ir anoniminę liniją, kur patyčias bei mobingą kenčiantys gydytojai gali apie tai saugiai pranešti.

Dėl vieno Klaipėdos ligoninės darbuotojų skundo dėl netinkamų darbo sąlygų bei patiriamo spaudimo SAM sulaukė teisėsaugos dėmesio. Ligoninės vadovui pasiskundus dėl šmeižto, policija ministerijos paprašė atskleisti anoniminio laiško autorius. A. Veryga tai padaryti atsisakė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi