Kultūra

2017.07.26 19:20

„Tarp pilkų debesų“: pažintis su romano herojės prototipu tapusia tremtine

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.07.26 19:20

Vasaros atostogos gali tapti gražiausio gyvenimo etapo, o gali – ir baisiausio košmaro pradžia. Irena Saulutė Valaitytė-Špakauskienė pirmąją savo vasaros atostogų dieną 1941 metais buvo įsodinta į gyvulinių vagonų ešeloną ir su šeima išvežta į Sibirą. Pagal neįtikėtiną šios netrukus 90-metį švęsiančios moters istoriją Amerikos lietuvė Rūta Šepetys parašė pasauliniu bestseleriu tapusį romaną „Tarp pilkų debesų“.

I. S. Valaitytė-Špakauskienė puikiai prisimena, kaip tremtyje Sibire atrodė iš šalčio ir bado mirštantys lietuviai vaikai – ji pati buvo viena iš jų, nes 13-metė kartu su mama ir 16-mečiu broliu, atskirti nuo tėčio – Lietuvos kariuomenės karininko, 1941-ųjų birželio 14-ąją gyvuliniu vagonu buvo ištremta iš Lietuvos. I. S. Valaitytė-Špakauskienė buvo baigusi šeštąjį gimnazijos skyrių, tai buvo pirma jos ir brolio vasaros atostogų diena.

„Kai jau mus pakėlė naktį ir pro duris varė, mamytė albumą pasigrobė. Spėjome suknelytes apsivilkti, į basutes įsispirti ir mamytė albumą pasiėmė. Ir sustingo prie slenksčio. O kadangi tėveliui neleido atsistoti šautuvus įrėmę, neleido jam visai krutėti, tai jis, ant tos kėdės sėdėdamas, ir sako – padėk, vis tiek tuoj sušaudys, gal saviškiams liks atminimas“, – prisimena I. S. Valaitytė-Špakauskienė.

Po kelių mėnesių I. S. Valaitytei-Špakauskienei sukaks 90 metų, bet ji trykšte trykšta optimizmu bei energija ir vis dar dirba Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse įrengtoje jurtoje, kur lietuviams ir užsieniečiams veda ekskursijas bei pasakoja apie gyvenimą tremtyje. Išgirdusi jos gyvenimo istoriją, Amerikos lietuvė R. Šepetys parašė į pasaulinių bestselerių viršūnę įkopusį romaną „Tarp pilkų debesų“.

Romanas išleistas 45-iose šalyse, pagal jį Holivude kuriamas filmas. Ir su režisieriais, ir su scenaristu, ir su ją pačią filme vaidinančia aktore I. S. Valaitytei-Špakauskienei teko pabendrauti akis į akį.

Plačiau – žurnalistės Giedrės Baltrušytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt