Kultūra

2020.06.03 21:38

Mirė aktorius Gediminas Girdvainis

prisiminimais dalijasi Tuminas, Vosylius, Mainelytė
LRT.lt, LRT RADIJAS, Mindaugas Klusas, BNS2020.06.03 21:38

Mirė garsus Lietuvos aktorius Gediminas Girdvainis. Liūdną žinią LRT.lt patvirtino jo dukra Jurga Šuminienė.

Apie netektį aktoriaus artimieji sužinojo šiandien, birželio 3-iąją. Jie spėja, kad aktorius mirė dėl širdies ligos.

Dukra pasakojo, kad artimieji trečiadienį mirusį aktorių rado sodyboje Trakų rajone. Čia G. Girdvainis jau kurį laiką ilsėjosi. Jam buvo 76-eri.

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas režisierius Rimas Tuminas velionį pavadino tikru vaidmenų autoriumi. „Nepalenkiamas, nepasiduodantis, bet mokantis savarankiškai mąstyti. Kūrėjas iš prigimties, sakyčiau, individualistas“, – LRT.lt teigė R. Tuminas, gulintis ligoninėje Pietų Vokietijoje ir laukiantis operacijos.

Anot jo, G. Girdvainis buvo gana uždaras, bet intuityviai atspėjantis gyvenimą. „Kurdavo prisiklausydamas režisierių, bet vis vien kurdavo savo. Ir niekada neprašaudavo. Režisierius nuolat nustebindavo rezultatu“, – sakė Jevgenijaus Vachtangovo teatro meno vadovas.

Pasak jo, G. Girdvainis nuo jaunystės turėjo komiko karūną, pakanka prisiminti Pinčiuką iš „Velnio nuotakos“. Tačiau į Mažąjį teatrą atėjo jau subrendęs scenos menininkas.

„Labai tuo džiaugiausi. Sakau, jau trečias išlipo iš mūsų teatro vežimo. Turiu omenyje spektaklį „Nusišypsok mums, Viešpatie“. Išėjo pas Vytautą Grigolį ir Vytautą Šapranauską. Jie ten susitiks ir tęs vaidinimus“, – kalbėjo R. Tuminas.

Jo teigimu, G. Girdvainis vienas pirmųjų atėjo į Mažąjį teatrą – ir paskutinis išeina. „Ta karta nieko nesakydama ima ir apgauna. Išeina. Be pasitarimo ir be leidimo. Gediminas uždarai, paslaptingai gyveno, taip ir išėjo. Vis dėlto netikėta – buvo toks tvirtas, gerai sugrūstas. Tiesa, skųsdavosi širdies negalavimais, nuovargiu. Mylėjo sodą ir teatrą, buvo labai pareigingas, atidus. Gaila išeinančių žmonių, nebus kas juos pakeičia. Ir nereikia. Tegu mūsų atmintyje išlieka gražiausiuose epizoduose ir darbuose“, – sakė Mažojo teatro patriarchas.

Legendos. Gediminas Girdvainis vaidmenų niekada neprašė: siūloma prekė yra pigi

TV ir kino režisierius Saulius Vosylius teigia su G. Girdvainiu daug bendradarbiavęs, juodu buvę kaimynai. „Ir vaikai kartu augo. Jį pažinojau kaip žmogų, kuris rūpinosi savo dukra, šeima. Žinau, kaip kūrė teatro vaidmenis – kiekvienas buvo išgyventas, labai gilinosi į tekstą, buvo emocionalus. Nuodugniai pasiruošdavo filmavimuisi, niekada nesiskundė, nėra praleidęs nė vieno filmavimo. Kaip ir muzikantu, dainininku, taip ir aktoriumi reikia gimti – duota Dievo arba neduota. Jam buvo duota“, – LRT RADIJUI kalbėjo S. Vosylius.

„Negaliu patikėti. Niekaip negaliu suvokti, kad taip staiga viskas greitai baigėsi. Lietuvos žiūrovas neteko labai didelio artisto“, – BNS sakė aktorė Vaiva Mainelytė.

Ji pasakojo, kad su G. Girdvainiu esanti pažįstama jau keliasdešimt metų.

Per šį laiką, pasak vienos garsiausių Lietuvos aktorių, kartu su G. Girdvainiu sukurta aibė ryškių vaidmenų, o per tuos metus bičiulystė tapo ypač artima.

„Ir „Giminėse“ šitiek metų filmavomės drauge, jau nekalbant apie „Velnio nuotaką“, kur jo vaidmuo buvo kaip vizitinė kortelė. Tos jo akys – tokios degančios. Šiaip jis visada vaidmenis kurdavo negailėdamas savęs“, – kalbėjo V. Mainelytė.

„Visi gimtadieniai, visos šventės būdavo kartu. Kaip sakome – ir džiaugsme, ir liūdesy. Mūsų draugystė buvo daugiau nei kolegiška, tai labiau giminystės ryšys“, – teigė ji.

„Ilsėkitės ramybėje, brangus Aktoriau“, – rašo Vilniaus mažojo teatro bendruomenė.

Gediminas Girdvainis gimė 1944 m. sausio 19 d. Kretingoje. Baigęs Konservatoriją, metus vaidino Šiaulių, vėliau – Valstybiniame jaunimo teatre. Nuo 1994 m. buvo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorius.

Gedimino Girdvainio kūrybinėje biografijoje – arti 120 vaidmenų teatre, kine ir televizijoje. Iš pastarojo meto darbų būtų galima išskirti Šprichą M. Lermontovo „Maskarade“ (rež. R. Tuminas), Luką Lukičių N. Gogolio „Revizoriuje“ (rež. R. Tuminas), Čebutykiną A. Čechovo „Trijose seseryse“ (rež. R. Tuminas), Pasiuntinį Sofoklio „Oidipe karaliuje“ (rež. O. Koršunovas), Heneką T. Słobodzianeko „Mūsų klasėje“ (rež. Y. Ross), taip pat vaidmenį spektaklyje pagal Martino Crimpo „Laimės respublikoje“ (rež. M. Jančiauskas).

Vaidybinis filmas „Velnio nuotaka“ (iš kino juostos)

Vienas ryškiausių jo vaidmenų – Avneris Rozentalis garsiajame Rimo Tumino spektaklyje „Nusišypsok, mums Viešpatie“ (1994) pagal Grigorijų Kanovičių. Kaip rašė teatrologė Ramunė Balevičiūtė, „orusis keistuolis Girdvainio padegėlis Avneris Rozentalis labiau už viską trokšta nusimesti elgetos likimą, nors puikiai supranta, kad tik mirtis jį išvaduos nuo nedalios. Jis sutiktų pavirsti bet kuo – ir ožka, ir medžiu, kad tik nereikėtų eiti per žmones su ištiesta ranka.“

Vaidybinis filmas „Riešutų duona“

Didelę dalį Girdvainio profesinio gyvenimo užėmė kinas. Įsimintinus vaidmenis jis sukūrė tokiuose filmuose kaip „Herkus Mantas“ (rež. Marijonas Giedrys), „Jausmai“ (rež. Algirdas Dausa ir Almantas Grikevičius), „Ave, Vita!“ (rež. Almantas Grikevičius), „Velnio nuotaka“ (rež. Arūnas Žebriūnas) ir daugelyje kitų. O G. Girdvainio Jogailos vaidmuo LTV seriale „Giminės“ neabejotinai pakėlė šio žanro meninio lygio kartelę.

Kultūra. Aktorius Gediminas Girdvainis visada vertino paprastą padėką: kartais geriau nei vyriausybinė parama
Vaidybinis filmas „Jausmai“ (iš kino juostos)
Vakaro autografas. Prie naujametinio stalo – susitikimas su videofilmo „Giminės“ komanda

G. Girdvainis dar sovietmečiu buvo tapęs aktorinio meistriškumo ir atsakingo požiūrio į profesiją simboliu, pelnęs kritikų pripažinimą ir daugybės žiūrovų meilę. Be to, šis aktorius formavo nešabloniškos charakterinės vaidybos tradiciją, kurią savo naujais darbais teatre ir kine vis atnaujindavo.

Pastaraisiais metais aktorius buvo ypač kūrybingas: 2018 m. suvaidino senąjį Vingį režisierės Gabrielės Tuminaitės spektaklyje pagal Žemaitės „Marčią“, o 2019 m. pagrindinį vaidmenį sukūrė Kirilo Glušajevo spektaklyje pagal Arthuro Millerio pjesę „Aš nieko neatsimenu“.

Užuojautą išreiškė šalies vadovai

„Netekome ypač talentingo aktoriaus, nuoširdaus, atviro ir drąsaus žmogaus. G. Girdvainio sukurti vaidmenys visada išliks reikšminga Lietuvos teatro ir kino istorijos dalimi“, – teigia šalies vadovas Gitanas Nausėda.

„Lietuvos kultūra neteko išskirtinio talento aktoriaus, kuris sukūrė įsimintinų vaidmenų teatro scenose, kino filmuose. Jo darbai yra įvertinti įvairiais apdovanojimais, už didelius nuopelnus skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. Dėl G. Girdvainio mirties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams ir visai šalies kultūros bendruomenei“, – rašoma premjero Sauliaus Skvernelio užuojautoje.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas tvirtina: „Netekome itin meistriško aktoriaus, scenai atidavusio beveik penkis dešimtmečius, sukūrusio legenda tapusius personažus, kurie tapo mūsų teatro ir kino klasikos dalimi. Ypatingas Gedimino Girdvainio veidas švyti per daugiau kaip šimtą vaidmenų teatre, kine ir televizijoje. Tai skaudi netektis šalies kultūros ir meno bendruomenei.“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu reiškia nuoširdžią užuojautą Lietuvos teatro ir kino aktoriaus G. Girdvainio artimiesiems, bičiuliams ir visiems jo talento gerbėjams.

„G. Girdvainio vardas visiems laikams liks neatsiejamas nuo Lietuvos teatro ir kino istorijos. Jo neužmirštami vaidmenys garsiausiuose lietuvių kino juostose prisidėjo prie lietuviškos kultūros ir kalbos stiprinimo priespaudos ir ankstyvuoju nepriklausomybės laikotarpiu. Šis palikimas ilgai puoš Lietuvos meno pasaulį. Nuoširdi užuojauta menininko artimiesiems ir jos talento gerbėjams“, – teigia parlamento vadovas.