Kultūra

2020.06.04 18:30

Anapilin iškeliavusį Girdvainį prisimenant: kas man skirta, tą išvaidinsiu, išmylėsiu, kas man neskirta – ne mano

Aistė Stonytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Legendos“, LRT.lt2020.06.04 18:30

Lyrinis komikas – toks buvo aktoriaus Gedimino Girdvainio sceninis amplua. Tai – retas derinys ir šią savybę vertino režisieriai. „Visas teatras man prasidėjo nuo bažnyčios“, – trečiadienį anapilin iškeliavęs aktorius LRT TELEVIZIJOS laidoje „Legendos“ kalbėjo 2014 metais, tuomet minėdamas savo 70-metį.

Kretingoje gimęs talentingas aktorius žiūrovams prisistatė 1966 metais. Režisierė Aurelija Ragauskaitė tuomet tik du kursus Lietuvos valstybinę konservatorijoje baigusį G. Girdvainį pakvietė kurti vaidmenį Jaunimo teatro atidarymo spektaklyje „Romeo ir Džiuljeta“. Jaunimo teatre aktorius dirbo iki 1969 metų, metus – Šiaulių dramos teatre. Grįžęs į Jaunimo teatrą, atidavė jam 23 savo gyvenimo metus. Nuo 1995-tųjų Gediminas Girdvainis – Mažojo teatro aktorius.

Vienas ryškiausių Lietuvos aktorių per daugiau nei penkerius kūrybos dešimtmečius sukūrė daugiau nei 40 vaidmenų teatruose, panašiai tiek – kino ir televizijos filmuose. Almanto Grikevičiaus filmas „Jausmai“, jame suvaidintas nedidelis vaidmuo 1968-aisiais, aktoriui atvėrė duris į kino pasaulį. Aktorius filmavosi daug, jį kvietė beveik visi garsiausi šalies režisieriai tiek Lietuvoje, tiek buvusioje Sovietų Sąjungoje.

Lyrinis komikas – toks aktoriaus sceninis amplua – retas derinys ir tai vertino režisieriai. Svarbu gal ne tik tai, bet ir sugebėjimas savo darbą atlikti nepriekaištingai. Kokį vaidmenį teatre ar kine bevaidintų, Gediminas Girdvainis nepalikdavo abejingų. Nuostabus partneris, puikus improvizatorius – taip apie aktorių kalba kolegos. Vienas iš paskutiniųjų teatro mohikanų, kurių buvimas liudija svarbiausią aktorių ir teatro misiją – iliuzijos pasaulyje dovanoti šviesą ir viltį.

„Visas teatras man prasidėjo nuo bažnyčios. Mama sekmadieniais nusivesdavo į bažnyčią, mišios buvo laikomos lotynų kalba, nieko nesuprasdavau, bet tai buvo pačios gražiausios minutės – mane pakerėjo ta paslaptis. Paskui pradėjau su broliu tarnauti mišiose ir namuose pats neva laikyti mišias. Baigdamas mokyklą, žinojau, kur stosiu“, – kalbėjo G. Girdvainis.

Tačiau jo kelias į aktorystę nebuvo tiesus. Aktoriui teko ir oro uosto kavinėje dirbti, ir būti pašalintam iš LSSR konservatorijos.

Teatrologė Daiva Šabasevičienė kalbėjo: „Jis yra aktorius, apie kurį mes nieko nežinome. Jis yra enciklopedinis aktorius. Aš nemanau, kad Lietuvoje yra nors keli kolegos, kurie jį pažįsta iš esmės. Tai yra absoliuti paslaptis. Jame tvyro gamtos paslaptis.“

„Gediminas vaidino spektaklyje „Vakarienė penkiems“ – čia jis sužibėjo. Jis buvo laikomas komišku aktoriumi, Tamulevičiūtė davė jam tragišką vaidmenį. Visi galvojo, kad jis komikas, ne, jis yra tragikas“, – tvirtino aktorius Rimgaudas Karvelis.

Režisierius Rimas Tuminas sakė stebėjęs G. Girdvainį Jaunimo teatre, juo žavėjęsis ir vis galvojęs, kad su juo reikėtų susitikti: „Jis nenumaldomas, nešamas vėjo, gyvenimo. Kas mane nustebino – jo įgimtas gebėjimas skaityti gyvenimo knygas, jis skaito gyvenimą, remiasi tuo, ką patyrė, ką matė. Didis virtuozas, neeilinis talentas.“

G. Girdvainis vaidino R. Tumino spektaklyje „Nusišypsok mums, Viešpatie“, pastatytame 1994 metais. G. Girdvainio žmona aktorė Kristina Andrėjauskaitė šį vaidmenį vertino kaip geriausią, brandžiausią savo vyro vaidmenį teatre.

R. Tuminas pastebėjo G. Girdvainio gebėjimą patarti jauniems aktoriams. Aktorė Larisa Kalpokaitė ir K. Andrėjauskaitė kalbėjo apie tai, kad jis yra buvo labai geras scenos partneris, tačiau turintis tvirtą savo nuomonę.

D. Šabasevičienė apie G. Girdvainį sakė: „Jis tapo legenda tapo vos pradėjęs savo karjerą.“ O L. Kalpokaitė komentavo aktoriaus vaidybos stilių: „Paprastas nereiškia prastas, paprastas reiškia visiems suprantamas.“

Dauguma kolegų minėjo G. Girdvainio režisūrinį talentą. Velionio žmona sakė: „Gediminas labai daug pasiūlo režisieriams, jis pagauna, ko režisierius nori iš jo, jis turi fantaziją. Režisieriams su juo lengva dirbti.“ K. Andrėjauskaitė atkreipė dėmesį į aktoriaus profesijos specifiką – nuolatinį laukimą, nežinią, ar gausi vaidmenį.

„Nesu gyvenime prašęs nei vieno režisieriaus nei vieno vaidmens. Siūloma prekė – labai pigi. Bet kančia žudo, todėl išlieku ramus: kas man skirta, tą išvaidinsiu, išmylėsiu, išgersiu, išrūkysiu, kas man neskirta – ne mano“, – prieš 6 metus kalbėjo G. Girdvainis.

Parengė Austėja Mikuckytė-Mateikienė.

Plačiau – laidoje:

Legendos. Gediminas Girdvainis vaidmenų niekada neprašė: siūloma prekė yra pigi
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.