Nuomonės

2021.09.14 05:30

Marius Laurinavičius. „Kremliaus desantas“: kokią Rusijos specialiąją operaciją galime išvysti atidžiau pažvelgę į „Šeimų maršo“ svečius iš užsienio

Marius Laurinavičius, analitikas, LRT.lt2021.09.14 05:30

„Mes norime, kad liūdnai apgailėtini šaltojo karo kariai, čia ir Vašingtone, užsičiauptų ir imtųsi ko nors konstruktyvaus. Rusija NĖRA „priešas“ ir mes nekariaujame su Rusija“, – Kremliaus sumanymu, būtent taip turi skambėti Lietuvos šeimų sąjūdžio balsas mūsų šalyje. Ir Maskva daro viską, kad šis balsas skambėtų itin garsiai.

Praėjusį penktadienį jau ne pirmą mitingą Vilniuje surengęs Lietuvos šeimų sąjūdis jau dabar suteikia tribūną atviriems raginimams versti šalies valdžią, tačiau iš šios tribūnos dar turėtų būti raginama ne tik atšaukti sankcijas Rusijai ir apskritai Kremliui palankia linkme keisti šalies užsienio politiką, bet ir Lietuvai išstoti iš Europos Sąjungos bei NATO, pasmerkti Lietuvos saugumą užtikrinančias Jungtines Valstijas.

Gal manote, kad tai sąmokslo teorijos arba bandymas apjuodinti už savo teises ir įsitikinimus kovojančią visuomenės dalį, dirbtinai kuriant dar vieną „Rusijos baubą“ ir klijuojant niekuo nepagrįstas etiketes?

Sakysite, nieko panašaus penktadienį Vilniuje vykusiame mitinge nebuvo skelbiama?

Tuomet atsakysiu, kad man atrodo, jog tiesiog dar kol kas nebuvo skelbiama, bet būtinai bus skelbiama ateityje, jei tik ši Kremliaus specialioji operacija bus tęsiama, o ypač – jei ji bus sėkminga. Ir, žinoma, pabandysiu pagrįsti tokią savo nuomonę.

Štai net pati pirma citata, kuria pradėjau šį komentarą, tikrai nėra mano sugalvota. Ne aš didžiosiomis raidėmis parašiau ir žodį „nėra“ toje citatoje. Tai iš tiesų (ir didžiosios raidės taip pat) yra citata ir ji priklauso nuo Šeimų sąjūdžio mitingo scenos turėjusiam kalbėti žmogui. Visa kita, kas susiję su Rusija, taip pat yra tai, ką vienaip ar kitaip jau yra viešai skelbę nuo penktadienio mitingo scenos kalbėję ar turėję kalbėti asmenys.

Galbūt ne visi kalbėjo visomis išvardytomis temomis, ne visi, žinoma, yra pakartoję kiekvieną iš tų Rusijai naudingų teiginių, bet tikrai viskas, kas išvardyta, nėra iš piršto laužta, o mano surinkta būtent iš Šeimų sąjūdžio svečių „repertuaro“. O dar svarbiau, kad tai – iš Kremliaus repertuaro, o visi svečiai, apie kuriuos čia rašau, yra susiję su Rusija.

Visą šį vaizdą bet kas gali išvysti ir pats, jei tik atidžiau pasidomės Šeimų sąjūdžio mitingo svečiais, kuriais organizatoriai taip didžiavosi. Nes tai buvo tikras „Kremliaus desantas“.

Taigi, trumpai susipažinkime.

„Mes norime, kad liūdnai apgailėtini šaltojo karo kariai, čia ir Vašingtone, užsičiauptų ir imtųsi ko nors konstruktyvaus. Rusija NĖRA „priešas“ ir mes nekariaujame su Rusija“, – tai organizacijos „Traditional Britain Group“ viešo pareiškimo žodžiai.

Šios organizacijos viceprezidentas Gregory Lauder-Frostas yra ne šiaip prieš porą metų už rasistinį persekiojimą Jungtinėje Karalystėje oficialiai baustas veikėjas. Ir net ne šiaip kažkada kalėjimo duonos už finansinius nusikaltimus turėjęs paragauti buvęs nusikaltėlis (tiesa, tai buvo iš tiesų seniai – paskutiniame XX a. dešimtmetyje).

G. Lauder-Frostas, kuris nuo Šeimų sąjūdžio mitingo scenos praėjusį penktadienį nekalbėjo tik todėl, kad buvo sulaikytas Švedijoje pakeliui į Vilnių, net asmeniškai garsėja itin glaudžiais ilgamečiais ryšiais su Rusija ir V. Putino režimu.

Tokiais glaudžiais, kad G. Lauder-Frostas yra net Rusijos dezinformacijos įrankių – tariamo tarptautinio analitinio centro „Katehon“ bei tinklalapio geopolitica.ru –autorius ir ekspertas. Beje, šiuos du kanalus Rusijos dezinformacijos sklaidos įrankiais įvardiju ne aš – jie taip įvardyti oficialiame JAV valstybės departamento 2020 m. paskelbtame raporte.

Galite pasitikrinti ir patys, pavyzdžiui, pažiūrėti, kaip tinklalapyje geopolitica.ru G. Lauder-Frostas išvadina NATO „marionetine JAV karine ranka“ (ten yra gerokai daugiau panašių prieš visą Vakarų pasaulį nukreiptų „perliukų“, bet pacitavimui užteks ir šito) ir ragina Jungtinę Karalystę trauktis iš Šiaurės Atlanto aljanso.

O dar svarbiau, kad tai – iš Kremliaus repertuaro, o visi svečiai, apie kuriuos čia rašau, yra susiję su Rusija.

O jei kas nežino, kas yra „Katehon“, galiu tik priminti, kad šią organizaciją „vairuoja“ štai tokia šutvė – su Krymo okupacija ir Rusijos agresija Ukrainoje tiesiogiai susijęs oligarchas Konstantinas Malofejevas, Rusijos užsienio žvalgybos (SVR) atsargos generolas Leonidas Rešetnikovas, prieš kelerius metus vadovavęs Rusijos strateginių tyrimų institutui, kuris kaltintas Kremliaus kišimusi į rinkimus įvairiose šalyse, tarp jų ir JAV, strategijų kūrimu, buvęs V. Putino patarėjas Sergejus Glazjevas, rusiško fašizmo ideologu dažnai vadinamas Aleksandras Duginas ir kiti panašūs veikėjai.

Šeimų sąjūdis nežinojo, ką kviečia į savo mitingą? Sunku patikėti, bet žiūrėkime toliau.

Nuo mitingo scenos kalbėjo ir Austrijos parlamentaras, šios šalies Laisvės partijos narys Axelis Kassengeris.

Kiek giliai ši Austrijos partija, vaizdžiai tariant, yra atsidūrusi Kremliaus kišenėje, ko gero, geriausiai iliustruoja viešai gerai žinoma informacija apie jos atstovę, buvusią užsienio reikalų ministrę Karin Kneissl.

Juk turbūt dar nepamiršome, kaip ši Laisvės partijos atstovė 2018 m. rugpjūtį, nepraėjus ir pusei metų nuo Skripalių apnuodijimo Solsberyje, ne tik pasikvietė V. Putiną į savo vestuves, bet ir šoko su juo šiame pokylyje. Dabar už ištikimybę Kremliui ir V. Putinui K. Kneissl apdovanota šilta vietele „Rosneft“ direktorių taryboje.

Pagrindo Austrijos Laisvės partiją vadinti tiesiogine Kremliaus agente Europoje yra gerokai daugiau. Ir šios partijos politikų, įsipainiojusių į pačius glaudžiausius ryšius su Kremliumi, taip pat yra ne vienas.

Tačiau svarbiausia, kad pats A. Kassengeris yra būtent iš tų Laisvės partijos atstovų, apie kurių aktyvų dalyvavimą net Rusijos įtakos operacijomis galimuose vadinti projektuose yra viešai žinoma.

Reikia pavyzdžių? Pradėkim nuo to, kad A. Kassenggeris nuosekliai ir aktyviai agituoja prieš Europos Sąjungos sankcijas Rusijai.

Be to, jis asmeniškai dalyvavo net vadinamojoje Jaltos ekonomikos konferencijoje, kuri dėl Krymo okupacijos nulemtų sankcijų Rusijai, bent jau ekspertų bendruomenės, iš esmės laikoma tiesioginių Rusijos agentų sambūrio vieta.

Tačiau dar išraiškingesnis yra A. Kassengerio dalyvavimas tikroje Rusijos tarptautinėje įtakos operacijoje Kambodžoje.

Istorija tokia, kad 2017 m. Kambodžos valdžia uždraudė pagrindinę opozicinę partiją šalyje, todėl tarptautinė bendrija atsisakė siųsti savo atstovus stebėti 2018 m. šalies parlamento rinkimų. Tačiau legitimizuoti Kambodžos rinkimus labai reikėjo Rusijai, todėl ji pati suorganizavo „tarptautinių stebėtojų“ grupę iš su ja susijusių Vakarų šalių politikų.

... Ar tai tikrai nėra panašu į Rusijos specialiąją operaciją, kurios tikslas, neva europiečių balsais Lietuvoje paremti, o vėliau ir kontroliuoti naują prorusišką politinę jėgą?

Būtent šioje grupėje buvo ir Rusijos tarptautinius interesus savo dalyvavimu gynė A. Kassenggeris. O grupę tiesiogiai koordinavo Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Aleksejus Čepa, kuris, neoficialiais duomenimis, Sovietų Sąjungos laikais buvo karinės žvalgybos GRU atstovas, o po SSRS žlugimo buvo įtariamas net ginklų prekyba. A. Čepos verslo partneris Arkadijus Gaidamakas 2009 m. Prancūzijoje net nuteistas už nelegalios ginklų prekybos schemos organizavimą.

Rusijos suburtų „tarptautinių stebėtojų“ misiją Kambodžoje, kurioje dalyvavo A. Kassengeris, tiesiogiai koordinavo ir Olegas Bondarenka – Maskvoje veikiančio Progresyvios politikos fondo, kuris taip pat laikomas Kremliaus įtakos sklaidos įrankiu, vadovas.

Kiek rimtai vertinama O. Bondarenkos Vakarams priešiška veikla ir įtakos operacijos, rodo 2018 m. pradžioje, dar prieš tai, kai šis veikėjas organizavo „tarptautinių stebėtojų“ grupę Kambodžos rinkimams, Lenkijos prašymu priimtas sprendimas neįsileisti O. Bondarenkos į Europos Sąjungą.

Tačiau A. Kassengeriui tai akivaizdžiai nebuvo kliūtis bendradarbiauti su šiuo Rusijos įtakos Vakaruose skleidėju.

Apsimeskim, kad Šeimų sąjūdžio mitingo organizatoriai nežinojo ir šios viešos informacijos apie A. Kassengerį, kaip apsimeskim, kad nieko nežinojo ir apie G. Lauder-Frosto Kremliui naudingą veiklą.

Tuomet atidžiau pažvelkime į Vengrijos šeimos reikalų ministrės Katalinos Novak, kuri atsiuntė sveikinimą mitingo Vilniuje dalyviams, nes, pasak organizatorių, buvo kviesta, bet negalėjo dalyvauti dėl užimtumo.

Tai, kad Viktoro Orbano vadovaujamą Vengrijos vyriausybę yra pagrindo vadinti net Rusijos Trojos arkliu Europos Sąjungoje ir NATO, bet kam, kas bent kiek domisi, turbūt aiškinti nėra reikalo.

Tačiau ir vėl atidžiau pažiūrėkime ne į Vengrijos vyriausybę apskritai, o į K. Novak ryšius Rusijoje konkrečiai. Tai padaryti padės dar 2014 m. pabaigoje viešai paskelbti kompiuterinių įsilaužėlių grupuotės „Šoltai-Boltai“ perimti vieno tokio Georgijaus Gavrišo elektroniniai laiškai.

Svarbu paminėti, kad G. Gavrišas – artimas jau minėto rusiškojo fašizmo ideologo A. Dugino draugas, o kartu – vienas iš Rusijos įtakos Europoje skleidėjų. Tačiau mūsų nagrinėjamame kontekste svarbu ne G. Garvrišo laiškai A. Duginui, o jo susirašinėjimas su taip pat minėto Rusijos oligarcho A. Malofejevo projektų įgyvendintoju Aleksejumi Komovu.

Mat A. Komovas 2014 m. rugsėjį Maskvoje kartu su Andrejaus Pirmojo Pašauktojo fondu bei dar keliomis Kremliui artimomis organizacijomis surengė tarptautinį forumą „Didelė šeima ir žmonijos ateitis“. Šiame forume, nepaisydama tuomet dar itin intensyviai vykusio karo Donbase ir Rusijai taikomų sankcijų, dalyvavo ir K. Novak.

Beje, iš Europos Sąjungos politikų šiame Maskvoje vykusiame renginyje, be K. Novak, dalyvavo tik Aymericas Chauprade᾽as – europarlamentaras iš Marine Le Pen vadovaujamo Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų prorusiško Nacionalinio sambūrio ir Rumunijos rusų nacionalinės mažumos narys Mironas Ignatas.

Beje, A. Chauprade᾽as niekada neslėpė savo paramos Krymo okupacijai, o į savo biurą Europos Parlamente kaip stažuotoją yra pasikvietęs net V. Putino spaudos atstovo Dmitrijaus Peskovo dukrą.

Tačiau šį kartą – ne apie A. Chauprade᾽ą. Ir net ne apie patį Maskvoje vykusį forumą, o apie K. Novak ryšius Maskvoje, kuriuos atskleidė minėti nutekinti G. Gavrišo laiškai.

Nes tiek pandemijos neigėjų, tiek skiepų priešininkų, tiek kovotojų su galimybių pasais, kad ir kaip jie įvairiose valstybėse vadintųsi, Europoje yra ir tokių, kurie nėra taip nedviprasmiškai susiję su Rusija. O čia juk – tikras „Kremliaus desantas“.

Mat pasirodė, kad K. Novak, kurios aktyvus dalyvavimas vadinamajame pasauliniame šeimų judėjime prasidėjo kaip tik nuo šio forumo, į Maskvą pakvietė jau minėtas kišimusi į įvairių šalių rinkimus ne kartą kaltintas Rusijos strateginių tyrimų institutas, kuriam nuolat vadovauja Rusijos užsienio žvalgybos SVR atstovai (po L. Rešetnikovo nuo 2017 m. iki šiol institutui vadovauja net buvęs SVR vadovas Michailas Fradkovas).

Mat tarp jau minėtų viešai paskelbtų „Šaltai-Boltai“ įsilaužėlių perimtų G. Gavrišo elektroninių laiškų yra ir visas pakviestųjų sąrašas su jų asmens duomenimis bei atskiromis grafomis, nurodančiomis, kas pakvietė į renginį ir kas finansuoja kelionę.

Tai štai K. Novak, pasirodo, pakvietė Rusijos strateginių tyrimų instituto atstovas Igoris Beloborodovas, kuris tokių ir panašių forumų pagrindu ryšius Vengrijoje mezgė mažiausiai nuo 2012 metų. O kelionę Vengrijos vyriausybės narei (!) apmokėjo Andrejaus Pirmojo Pašauktojo fondas, kuriam tuomet vadovavo ir iki šiol vadovauja dar vienas itin įtakingas Rusijos įtakos Vakaruose skleidėjas, buvęs KGB karininkas ir „Rusijos geležinkelių“ vadovas, pačiam V. Putinui artimu laikytas Vladimiras Jakuninas.

Taigi, K. Novak ryšių Rusijoje voratinklis iš tų nutekintų laiškų tapo kone visiškai aiškus – tai K. Malofejevo bei V. Jakunino struktūros bei Rusijos strateginių tyrimų institutas. Juo labiau kad apie K. Novak ryšius su I. Boloborodovu žinoma ir vėliau, o pati K. Novak iki šiol yra viena aktyviausių vadinamojo Pasaulinio šeimų kongreso („World Family Congress“) dalyvė. Mat K. Malofejevo ir V. Jakunino įtaka pačiam Pasauliniam šeimų kongresui Vakaruose jau seniai visiškai akivaizdžiai atskleista.

Apie jau nuolatinį Šeimų sąjūdžio renginių Lietuvoje dalyvį (buvo jis ir Vingio parke) Stefaną Korte iš prorusiškos Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“, ko gero, nėra reikalo net iš naujo ką pasakoti. Jį, ko gero, geriausiai apibūdina po rugpjūčio 10 d. surengtų riaušių viešai reikštas solidarumas su Petru Gražuliu ir kitais politikais, dėl kurių vaidmens bent jau kurstant minėtas riaušes Lietuvoje kilo pakankamai pagrįstų įtarimų.

Daug svarbiau pastebėti, kad S. Korte turbūt tuoj taps vienu geriausiai žinomu vokiečiu Lietuvoje, nes skuba atvykti į mūsų šalyje rengiamą kone kiekvieną protestą. O neseniai Dieveniškėse, tiesiogiai ragindamas vietinius protestuoti prieš migrantų stovyklos įkūrimą, nepamiršo paminėti, kad protestuotojai nebijotų būti vadinami „proputiniškais“, nes esą jie Vokietijoje prie to jau įprato.

Štai toks vaizdelis iškyla atidžiau pažvelgus į Šeimų sąjūdžio susikviestus svečius. Net jei vis dar apsimesime, kad mitingo rengėjai nieko nežinojo apie tokius pakviestųjų ryšius su Kremliumi, vis tiek būsime priversti užduoti net kelis klausimus.

Pirmiausia – kas mitingo rengėjams, jei jie nieko nežinojo, patarė kviestis būtent šiuos asmenis? Nes tiek pandemijos neigėjų, tiek skiepų priešininkų, tiek kovotojų su galimybių pasais, kad ir kaip jie įvairiose valstybėse vadintųsi, Europoje yra ir tokių, kurie nėra taip nedviprasmiškai susiję su Rusija. O čia juk – tikras „Kremliaus desantas“.

Antra – ar tikrai negalima įžvelgti, kad tai – ne šiaip Šeimų sąjūdžio rėmėjai Vakarų šalyse, o tikras net ir tarpusavyje susijęs Rusijos įtakos tinklas Vakaruose, jei kone visi išvardytieji vienaip ar kitaip susiję su asmenimis (dažnai net tais pačiais), siejamais su Rusijos žvalgybomis ir jos įtakos sklaidos organizacijomis.

Trečia – ar tai tikrai nėra panašu į Rusijos specialiąją operaciją, kurios tikslas, neva europiečių balsais Lietuvoje paremti, o vėliau ir kontroliuoti naują prorusišką politinę jėgą, kuri vėliau jau skelbtų tuos teiginius, kokius minėjau šio komentaro pradžioje ir kokius skelbia patys paminėtieji.

Ketvirta – ar nėra panašu į Rusijos specialiąją operaciją, kai Rusijos dezinformacijos kanalo „Sputnik“ žvaigžde jau tapęs P. Gražulis, prorusiškos V. Tomaševskio partijos parlamentarė Beata Petkevič, kurios vyras savo socialiniame tinkle atvirai šlovino V. Putino režimą, ir dar keli jų bendražygiai šiuos veikėjus norėjo atvesti net į Seimą?

Man atsakymai aiškūs jau gana seniai. Juo labiau kad apie paties „Šeimų maršo“ įkvėpėjų ir organizatorių ryšius tikrai daug atskleidė LRT.lt tyrimas bei kita Lietuvoje jau skelbta informacija.

Bet jūs, žinoma, galite pasidaryti savo išvadas. Aš tiesiog manau, kad visa ši informacija iš viešų šaltinių yra svarbi žinoti visuomenei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.