Lietuvoje

2021.09.09 16:09

Prieš mitingą Gražulis, Kepenis, Petkevič ir Valkiūnas į Lietuvą pakvietė Vokietijos radikalų AfD atstovą

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.09.09 16:09

Keturi Seimo nariai pasirašė kreipimąsi į Seimo valdybą, jame kviečiama oficialaus vizito priimti keturis asmenis, tarp jų – Vokietijos kraštutinės dešiniosios partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) atstovą.

Sveikino „Šeimų maršą“

Kreipimesi, kurio kopiją gavo LRT.lt, tvirtinama, kad susitikimas rengiamas „vertinant stiprėjančias visuomenės saugumo grėsmes“ ir „siekiant užtikrinti demokratinius procesus“. Seimo valdybos prašoma priimti Axelį Kasseggerį, Austrijos parlamentarą, priklausantį dešiniajai populistinei Austrijos laisvės partijai, Gregory Lauder-Frostą, rasistiniais pasisakymais pagarsėjusį Britanijos tradicionalistų grupės (Traditional Britain Group) vadovą, ir Stefaną Korte, AfD atstovą, taip pat grupę lydinčią padėjėją.

S. Korte jau gerai pažįstamas Lietuvos šeimų sąjūdžio palaikytojams, nes būtent jo sveikinimas skambėjo per gegužę vykusį „Šeimų maršą“.

Šįkart užsienio politikų vizitas į Lietuvą būtų planuojamas dar vieno pandemijos valdymo priemonių priešininkų planuojamo susirinkimo rugsėjo 10 d. prie Katedros ir Seimo metu.

Jis vyktų rugsėjo 7–13 dienomis, Seimo narių pasirašytame rašte planuojami ir susitikimai su frakcijomis.

O štai tokią žinutę S. Korte išplatino po rugpjūčio mėnesį vykusio protesto prie Seimo, vėliau virtusio riaušėmis.

„Mes, vokiečiai, nesame vieni, patiriantys šią problemą. Vakar Vilniuje įvyko didžiulė demonstracija, pritraukusi 15–20 tūkst. dalyvių. Žmonės ten protestuoja lygiai taip, kaip ir mes, prieš priverstinį skiepijimą ir prieš akivaizdų valstybinių struktūrų demokratijos nuslopinimo procesą“, – teigiama S. Korte komentare. (Prie Seimo, policijos duomenimis, susirinko apie 5 tūkst. protestuotojų – LRT.lt).

Tai ne vienintelis prieštaringai vertinamas asmuo, kurį „Šeimų sąjūdis“ kvietė dalyvauti savo renginiuose – pavyzdžiui, „Šeimų gynimo marše“ kalbą sakė Robertas Raimo – Latvijos „Tautas varas fronte“ (liet. „Tautos jėgos frontas“) atstovas. Būtent šio judėjimo veiklą metų pradžioje uždraudė Latvijos teisėsauga.

Kepenis: vizitas įvyks

D. Kepenis LRT.lt patvirtino, kad Seimo valdyba nepriėmė jo ir kolegų kreipimosi, tačiau prieštaringai vertinami svečiai išties lankysis Lietuvoje.

„Aš tikrai negaliu prisiimti atsakomybės dėl šitų politikų vertingumo, bet jei jie nėra fašistai ar kokie nors radikalai, tai jie tinkami. Tie žmonės, kurie man pasiūlė tą diskusiją pradėti ir juos pakviesti, jie man garantavo, kad šitie žmonės yra demokratinių pažiūrų žmonės, ir aš sutikau pasirašyti jų kvietimą“, – kalbėjo Seimo narys.

Priminus, kad jo į Seimą kviečiami veikėjai vis tik vadinami radikalais, priklauso kraštutiniams politiniams judėjimams, D. Kepenis sakė, kad juos vienija „tautinės pažiūros“.

„Man buvo pasakyta, kad jie nėra radikalai, jie yra daugiau tokių tautinių pažiūrų. Aš esu už Lietuvą Europos tautų draugijoje, bet ne už vientisą Europą be sienų ir su viena kalba. Aš esu už nacionalines vertybes, aš joms atstovauju, ir niekada to neslėpiau. Jie vadinami euroskeptikais kartais, ir jie turi teisę diskutuoti“, – sakė parlamentaras.

D. Kepenis sakė negalintis patvirtinti, ar svečiai lankysis mitinge penktadienį.

„Aš žinau, kad į Lietuvą jie atvyksta, kol kas dar grafiko veiklos neturiu, bet žinau, kad jie čia bus. <...> Aš tikrai nesu organizatorius to vizito, aš tiesiog palaikiau diskusijos idėją. Kadangi tie žmonės, kurie juos kvietė, man pažįstami, aš neabejoju jų patriotiškumu, dėl to ir pasirašiau“, – tvirtino D. Kepenis.

Jo teigimu, minimi vizito organizatoriai ir yra keturi kvietimą pasirašę Seimo nariai.

Valkiūnas: malonu su visais pabendrauti

Kitas kviestis prieštaringai vertinamas partijas į parlamentą užsimojęs Seimo narys – V. Valkiūnas – LRT.lt neatskleidė, kas buvo vizito iniciatorius.

„Aš visada su mielu noru svečius... Man nesvarbu, kokio jie tikėjimo, visada malonu įsiklausyti į nuomonę, kaip gyvena ten žmonės, kokia struktūra valdžios, kokios partijos, kokios jų nuostatos. Aš smalsumo pilnas, tai malonu su visais pabendrauti, ar tai radikalai, ar fašistai, ar komunistai, ar liberalai, ar kad ir kokie būtų – žmonės yra žmonės ir įdomu naujų minčių išgirsti“, – LRT.lt sakė V. Valkiūnas.

Pasak politiko, anksčiau su šiais politikais jis nėra bendravęs. Tačiau pats S. Korte yra sakęs priešingai – jo teigimu, jis bendravo su Petru Gražuliu, Mindaugu Puidoku, Dainiumi Kepeniu, Valdemaru Valkiūnu ir buvusiu parlamentaru Nagliu Puteikiu, dabartiniu P. Gražulio patarėju.

Prašymą vadina keistu

Kaip informavo Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen atstovė spaudai Ilona Petrovė, su raštu Seimo valdyba susipažino trečiadienį, tačiau nusprendė „plačiau jo nesvarstyti“.

Seimo valdybos narys, Seimo pirmininkės pavaduotojas konservatorius Paulius Saudargas LRT.lt patvirtino, kad toks kvietimas išties buvo svarstomas.

„Likimas joks, Seimo nariai turi galimybę pasikviesti svečių, jie tai daro savo nuožiūra, o valdyba tiesiog susipažino su dokumentu ir tiek“, – sakė P. Saudargas.

Jis sakė esantis nustebęs, jog seimūnai kreipėsi į Seimo valdybą, nes su svečiais gali susitikti ir be jos leidimo.

„Su atskirais parlamentarais bendravimas vyksta partiniu pagrindu, kitu atveju yra įvairus formatas, yra parlamentinės, draugystės grupės, yra dvišalės, trišalės asamblėjos – taip vyksta tas bendradarbiavimas. Čia toks iškrypęs iš konteksto [atvejis] pirmą kartą, kad grupė parlamentarų kviečia grupę kitų parlamentarų iš įvairiausių partijų ir siūlo valdybai susitikti, keistoka ir tiek“, – LRT.lt sakė Seimo valdybos narys.

LRT.lt tikisi papildyti tekstą P. Gražulio ir B. Petkevič komentarais, ketvirtadienį su jais susisiekti nepavyko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt