Nuomonės

2020.08.10 10:52

Rima Urbonaitė. Politika su išskaičiavimu geriau nei be jo

Rima Urbonaitė , politologė2020.08.10 10:52

Neseniai „valstiečiai“ paskelbė savo šūkį „politika be išskaičiavimo“. Daugelis ėmė kritikuoti, jog vis dėlto politika su išskaičiavimu yra, kai likus nedaug laiko iki rinkimų prasideda išmokų lietus ar kai prieš pat rinkimus važiuojama atidaryti estakadą. Ir kai vėliau iš žmonių išgirsti, jog buvau, bet „Skvernelio prospektas“ (t. y. estakada) dar neveikia, belieka tik šyptelti, nes gi visiems viskas aišku.

Ir kai vėliau iš žmonių išgirsti, jog buvau, bet „Skvernelio prospektas“ (t. y. estakada) dar neveikia, belieka tik šyptelti, nes gi visiems viskas aišku.

Tačiau problema slypi visai ne čia. Meilė vaikui ar artimui tikrai gali ir net turėtų būti be išskaičiavimo. Nes mylime ne už kažką, o tiesiog. Bet prie ko čia politika be išskaičiavimo? Politika be tikro išskaičiavimo, o tik su rinkimų technologiniais triukais ir baigiasi tuo, kad sėdime pelkėje, o rinkėjai vis ieško naujų gelbėtojų.

Kai yra politika be skaičiavimo ir išskaičiavimo, kai negalvojama, kaip spręsti ir galiausiai išspręsti problemas, kurti ilgalaikę pažangą, kas, beje, yra ir kelias į daugiau nei vienerių rinkimų sėkmę, tai tik lieka pasakyti „ačiū už tokią politiką be išskaičiavimo, tačiau gal jau mes kaip nors be jos“.

Tokia politika baigiasi tuo, jog galiausiai pastatomas vežimas prieš arklį. Ar galime kaltinti matematikos egzamino neišlaikančius moksleivius, jei tiek logika, tiek matematika neretai aplenkia ir politikus. Gali kiek nori didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių aukštojo mokslo įstaigose, skaičiuoti, kiek reikės informatikų, inžinierių, bet jei negali suvokti, kad mokyklose situacija tokia, jog tas vietas nebus kam užpildyti, tai nežinia kas čia ir bepadės.

Kai neskaičiuoji ir neišskaičiuoji, tai galiausiai turi ir situaciją, jog prasidėjus pandemijai, paaiškėja, kad rezerve apsaugos priemonių turime beveik kaip muziejuje – tik pasižiūrėjimui ir prisiminimui, kaip tokie daiktai atrodo. Sveikatos apsaugos ministras lyg ir teisinosi, jog jei didžiuliai pirkimai rezervams būtų daryti dar iki pandemijos, būtų visi jį kritikavę, kad švaisto pinigus. O paskui jau pirkom už bet kokias kainas ir pinigų neskaičiavom. Bet jei būtų politika su skaičiavimu ir išskaičiavimu, tai ir rezultatas, ir vyriausybės reitingai būtų dar aukščiau šoktelėję, ir visi būtų patenkinti.

Politika be išskaičiavimo gali baigtis ir tuo, jog kai po išmokų lietaus ateis laikas visas skolas grąžinti, tai bus jau ne prišaukusių šį lietų problema. Todėl politika su skaičiavimu ir išskaičiavimu, kai pasiekiami rezultatai, kurie leidžia tikėtis visuomenės palaikymo bei dėl kurių nebūna gėda ir po dešimties metų, tikrai nėra blogis. Tik skaičiuokit ir išskaičiuokit.

Politikoje reikia mąstymo ir matymo, logikos ir skaičiavimų. Šito trūksta jau daugelį metų ir tai nėra tik dabartinės valdžios problema. Bet prieš rinkimus visų, žadančių rožinį rytojų, reikia klausti, kaip jis bus kuriamas bei kas ir kaip sąskaitas apmokės, o ne tikėti politikos be išskaičiavimo, galimybių, stipresnės ar gerovės Lietuvos šūkiais.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Taip pat skaitykite

Populiariausi