Nuomonės

2020.06.15 07:53

Dalia Leinartė. 7 nacionaliniai mitai apie smurtą prieš moteris

Dalia Leinartė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, Jungtinių Tautų CEDAW komiteto narė, LRT.lt2020.06.15 07:53

Lietuva neturi modernios smurto prieš moteris artimoje aplinkoje strategijos. Seimo koridoriuose jau beveik dešimt metų įtraukiama ir vėl išbraukiama iš svarstytinų klausimų Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo.

Kitos efektyvesnės nacionalinės teisinės normos taip pat stabdomos, nes keletas biurokratų niekaip negali sau išsiaiškinti, kas Lietuvoje labiau kenčia nuo smurto artimoje aplinkoje – vyrai ar moterys?

1. Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai, todėl įstatymai prieš smurtą turi būti neutralūs lyties aspektu. NETIESA

Moterys nepalyginti dažniau tampa fizinio, emocinio, psichologinio ir ekonominio smurto aukomis vien todėl, kad jos moterys – dėl lyties. Tradiciškai moterys ir mergaitės laikomos silpnesnėmis ir pažeidžiamomis, todėl tampa jėgos taikiniais: 8 iš 10 smurto aukų artimoje aplinkoje Lietuvoje yra moterys, o 91 proc. smurtautojų šeimoje yra vyrai. Per COVID-19 karantiną Lietuvoje 95,4 proc. nukentėjusių nuo vyrų smurto buvo moterys. Policininkai prieš išvykdami į „šeiminio ginčo“ vietą privalo iš anksto žinoti, kad absoliučia dauguma atvejų susidurs ne su siautėjančia moterimi, bet su agresyviu ir gal net ginkluotu vyru.

2. Valstybė nėra atsakinga dėl stereotipinių vyrų ir moterų vaidmenų. NETIESA

Smurtas prieš moteris yra struktūrinės diskriminacijos prieš moteris pasekmė. Diskriminaciją formuoja ir palaiko neigiami stereotipai ir patriarchalinės kultūros normos, skatinančios žeminantį ir niekinantį požiūrį į moteris ir mergaites. Valstybė yra visiškai atsakinga už tai, kad turi būti keičiami diskriminaciniai stereotipai srityse, kurias ji reguliuoja: darbo rinkoje, vidurinių ir aukštųjų mokyklų vadovėliuose, stereotipinius lyčių vaidmenis propaguojančią reklamą, seksistinį diskursą medijose, neapykantą prieš moteris ir mergaites skatinančias viešas kalbas, ypač asmenų, užimančių valstybinius postus, ir t. t. Valstybė yra visiškai atsakinga už tai, kad šalyje veikiantys įstatymai ir prevencija būtų efektyvūs užkertant smurtą lyties pagrindu. Įstatymų bazė privalo būti ne formali, bet realiai stabdanti smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje, įgalinanti bausti smurtautojus, užtikrinanti pagalbą smurtą patyrusioms moterims bei žalos joms atlyginimą.

3. Lietuvai nereikia Stambulo konvencijos, nes šalyje veikia reikalingi įstatymai ir jie papildomi efektyviais norminiais aktais. NETIESA

Šiuo metu Lietuvoje veikia lyties aspektu neutralus ir atgyvenęs 2011 m. smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Jis neužtikrina efektyvios pagalbos smurtą patyrusioms moterims bei vaikams ir nesuteikia tinkamų įgaliojimų policijos pareigūnams izoliuoti smurtautoją ir padėti aukai. 2019 m. priimtas ir šiais metais pradėjęs veikti įstatymas dėl priverstinės mediacijos „šeimos ginčų“ atvejais yra beprecedentis žingsnis atgal. Stambulo konvencija yra tarptautinis teisinių priemonių ir geriausių praktikų rinkinys, kurio negali pakeisti fragmentiškos, pavienės ir neretai ydingos teisinės normos.

4. Kiekviena protinga ir save gerbianti mergina ir moteris išvengia arba pati susitvarko su smurtu šeimoje. Mano mama/močiutė/teta mokėjo ir mane išmokė apsiginti nuo vyro. NETIESA

Visose ES ir kitose liberalios demokratijos šalyse vyrų smurtas prieš moteris ir vaikus artimoje aplinkoje yra viešas, o ne privatus šeimos reikalas. Atskiri asmenys gali pasirinkti ir likti destrukciniuose santykiuose bei lyčių galios žaidimuose. Tačiau valstybė ir jos įstatymų bazė negali palaikyti tokios patriarchalinės nuostatos ir tokiu būdu skatinti diskriminacinių ir smurtinių lyčių santykių privačiame gyvenime. Valstybė privalo formuoti ir užtikrinti egalitarinius vyrų ir moterų vaidmenis šeimoje.

5. Smurto kaltininkai yra alkoholis, menkas išsilavinimas ir žema socialinė padėtis. NETIESA

Alkoholis galis intensyvinti smurtą, bet jis nėra smurto priežastis. Apsvaigęs vyras retai smurtauja prieš viršininką, vyrus kolegas ir praeivius gatvėje, jis laukia iki pareis namo. Nepriteklius nėra esminė smurto priežastis. Pasiturinčios patriarchalinės šeimos galva/vyras turi visas prielaidas smurtauti prieš savo moterį ir vaikus.

6. Smurtas prieš moteris yra liberalų ir globalistų išgalvotas sąmokslas prieš Lietuvą. NETIESA

Kova su smurtu prieš moteris yra valstybinės Lietuvos politikos dalis, kurios vykdymą koordinuoja vyriausybė. Moterų ir vaikų teisė gyventi be prievartos ir smurto yra užtikrinta teisiniuose tarptautiniuose ir regioniniuose dokumentuose, kuriuos mūsų valstybė ratifikavo ir įsipareigojo įgyvendinti.

7. Konfliktai šeimose vyksta visose pasaulio šalyse. Tai neišvengiama gyvenimo dalis ir nereikia jos sureikšminti. NETIESA

Nė viena pasaulio visuomenė nėra laisva nuo smurto prieš moteris ir vaikus. Tačiau pasaulio valstybių atsakas prieš smurtą lyties pagrindu labai skirtingas. Šiandien Lietuva priklauso šalims, kurios šioje srityje neturi modernios nacionalinės strategijos ir praktikos. Tuo tarpu dauguma liberalių demokratijų jau daug dešimtmečių įgyvendina nulinę tolerancijos smurtui prieš moteris ir vaikus politiką.

Plačiau apie autorę – dalialeinarte.com

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt