Lietuvoje

2021.06.26 14:30

Protesto akcijos pasienyje metu kilo konfliktas – teko įsikišti pasieniečiams, buvo iškviesta policija

atnaujinta 18.16
Ignas Jačauskas, BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.06.26 14:30

Keliasdešimt Lietuvoje gyvenančių baltarusių šeštadienį surengė protesto akciją prie Medininkų posto trumpam stabdydami transporto priemones, daugiausiai – vilkikus. Buvo sulaikytas su protestuotojais konfliktavęs vilkiko vairuotojas.

Kaip BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis, dvi iki 15 asmenų baltarusių grupelės su tautine atributika protesto akciją vykdo maždaug už 5 kilometrų nuo sienos, palaukimo terminale. Jie trumpam stabdo atvykstančius ir išvykstančius automobilius siekdami atkreipti dėmesį į situaciją Baltarusijoje.

Akcija greta Lietuvos pasienio su Baltarusija prasidėjo 13 val. ir turėtų trukti iki 15 valandos, pareigūnai teigia nenustatę incidentų. Pasak G. Mišučio, eismo intensyvumas nedidelis, per Medininkų punktą pravažiuoja apie 20 vilkikų bei keletas lengvųjų automobilių.

G. Mišutis vėliau informavo, kad po 14 valandos tarp protestuotojų ir kai kurių vairuotojų kilo žodinis konfliktas, teko įsikišti pasieniečiams, iškviesta ir policija.

Baltarusių surengtoje protesto akcijoje prie Medininkų posto kilo konfliktas, vienas asmuo buvo sulaikytas

„Dauguma vairuotojų vyksta iš Lietuvos, bet turi užsukti į vadinamąjį palaukimo terminalą. Kai protestuotojai jų nepraleido, žmonės įpyko, atsirado ir kurstančių. Bet žodinis konfliktas neperėjo į fizinį, nes pasieniečiai atsistojo tarp jų, pradėjo raminti abi puses. Šiuo metu kviečiama policija“, – teigė G. Mišutis.

Kaip portalą LRT.lt informavo protestą pasienyje stebinti LRT RADIJO žurnalistė Ieva Balsiūnaitė, konfliktas tarp vairuotojų ir protestuotojų buvo ne tik žodinis. Pasak jos, kai kurie pravažiuoti negalėję vairuotojai buvo agresyvūs, nors protestuotojai jų ir neprovokavo.

„Praėjus maždaug valandai akcijos atmosfera ėmė kaisti, kai vairuotojai ėmė piktintis esama situacija, jie norėjo greičiau pravažiuoti, to padaryti negalėjo, nes kelias buvo užblokuotas žmonių. Tuomet grupelė vairuotojų priėjo prie protestuojančių žmonių, ėmė kilti žodinis konfliktas.

Tačiau buvo ir tokia situacija, kad vienas iš vairuotojų trenkė vienai merginai į veidą, baltarusei, kuri buvo čia prie sienos. Tuomet buvo ir apsistumdymų, kai kurie vilkikų vairuotojai bandė važiuoti, bet žmonės tiesiog rankomis laikė vilkikus, neleido jiems pravažiuoti“, – kalbėjo I. Balsiūnaitė.

Pasak LRT RADIJO žurnalistės, vairuotojai tikino norintys greičiau pravažiuoti, tačiau protestuotojai jiems atsakė kelią blokuojantys dėl baltarusių, esančių kitoje sienos pusėje.

Nepaisydami blokuojamo kelio, vilkikų vairuotojai bandė pravažiuoti sienos link, o protestuotojai bandė juos stabdyti. Kai vienas iš vairuotojų trenkė protestavusiai moteriai, įvyko apsistumdymas, atvykę policijos pareigūnai išsivedė smurtavusį vairuotoją.

Vairuotojas sulaikytas, kaip LRT RADIJUI vėliau sakė policijos atstovas Ramūnas Matonis, jis pristatytas į policijos komisariatą aplinkybėms išsiaiškinti.

Vilniaus policijos atstovai BNS teigė, kad apie 18 val. asmuo dar buvo apklausiamas, nustatyta, kad tai – Rusijos pilietis. Jis pats ir kai kurie kiti liudininkai tvirtina, kad vyras protestuotojai Baltarusijos pilietei esą galėjo suduoti netyčia.

Prieš savaitę analogišką akciją Lietuvoje gyvenantys baltarusiai surengė šalia Lavoriškių pasienio punkto.

Akcijos organizatoriai reikalauja, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas paleistų politinius kalinius, Europos Sąjungos prašoma griežtesnių veiksmų prieš režimą, raginama nevykdyti su režimu prekybos, kadangi tai suteikia lėšų režimui ir leidžia vykdyti represijas prieš baltarusius.

Reaguodama į Minsko režimo vykdomas represijas prieš opoziciją ir protestuotojus, taip pat į priverstinį lėktuvo nutupdymą sulaikant tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių, Europos Sąjunga ketvirtadienį oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams. Sankcijomis numatyta suvaržyti Baltarusijos galimybes eksportuoti kalio trąšas, naftos produktus ir tabako gaminius.

Kaip LRT RADIJUI pasakojo pasienyje apsilankiusi LRT žurnalistė Ieva Balsiūnaitė, apie 13 val. žmonės iš stovyklos, kurią prie Medininkų įsirengė prieš 22 dienas, judėjo maždaug per 4 km nuo Vilniaus į vietą, kurioje suteiktas leidimas blokuoti eismą.

„Kaip tik šią akimirką žmonės pakuojasi vėliavas, įvairius plakatus, kuriuos pasiruošė, po truputį sėda į automobilius“, – kalbėjo LRT žurnalistė.

Pasienyje surengtos akcijos tikslas yra ne tik pareikšti priešiškumą neteisėto Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos režimui, bet ir atkreipti Vakarų valstybių dėmesį, į tai, kokius veiksmus vykdo režimas.

Eismą blokuoti susirinko kelios dešimtys Lietuvoje gyvenančių baltarusių, sustojo keletas vilkikų. Tiesa, nors ir blokavo eismą, kas pusvalandį protestuotojai leido pravažiuoti skirtingoms transporto priemonėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.