Verslas

2021.02.03 19:18

„Sviestas sviestuotas“ ne vienintelis: kūdikių maistą gaminančiai įmonei VMVT atsiuntė raštą dėl 60 pažeidimų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.02.03 19:18

Gėrimus ir kūdikių maistą gaminanti įmonė dėl netinkamų produktų aprašymų iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) sulaukė rašto su 60 pažeidimų. Įmonės vadovas tikina, kad tai absurdas. Tuo metu VMVT teigia, kad taip įmonė bando nukreipti dėmesį nuo praeityje padarytų pažeidimų, o taikstymasis su pažeidimais ar nepagrįstų išlygų suteikimas vienai įmonei negali būti toleruojamas.

Gėrimus ir kūdikių maistą gaminanti įmonė „Straikas“ dar pirmojo karantino metu nusprendė atidaryti internetinę parduotuvę.

„Parduotuvės buvo uždarytos, apyvarta krito, kai kurios eksporto rinkos užsidarė. Reaguodami į tai sukūrėme internetinę parduotuvėlę produktams, kuriuos mes gaminame“, – pasakoja įmonės vadovas Gintaras Didžiokas.

Tačiau vos tik pradėjusi veiką įmonė sulaukė Veterinarijos tarnybos 24 puslapių rašto dėl galbūt padarytų 60 Reklamos įstatymo pažeidimų dėl produktų aprašymo.

Pavyzdžiui, internetinėje parduotuvėje šalia vaikiškų košelių produkcijos buvo ir jas apibūdinančių pasakų. Produkto „Marmaluzi“ natūralių kukurūzų ir avižų kruopyčių su šalavijų sėklomis ir juodaisiais serbentais produkto aprašyme-pasakoje negalima vartoti žodžio „kruopytės“, nes produkto sudėtyje nėra kruopų ar kruopyčių.

Taip pat produkto aprašyme-pasakoje negalima vartoti žodžių junginio „išskirtinės sudėties kruopytės“, nes „taip daroma užuomina apie ypatingas maisto produkto savybes, nors jos iš tikrųjų yra būdingos visiems tokiems panašiems maisto produktams“, – rašoma VMVT išaiškinime, kurį matė LRT.lt

Prie kito produkcijos pasakos-aprašymo buvo rašoma: „Kruopytės praturtintos burokėliais, kurie turi daug geležies stiprybės (...), praturtintos maistingaisiais grikiais (...), energijos užtaisas kūdikio kasdieninei veiklai.“

Tačiau tokie teiginiai, anot VMVT, taip pat nėra leistini. „Pateikiamas teiginys apie maistingumą, kuris nėra įtrauktas į leistinų vartoti teiginių sąrašus ar neatitinkantis tokių teiginių vartojimo sąlygų“, – konstatuoja VMVT.

Tai tik keli iš įmonės galbūt padarytų 60 pažeidimų.

Įmonės vadovas: VMVT mano, kad vartotojas yra toks primityvus

Įmonės vadovo G. Didžioko teigimu, tokios pasakos prie produkto aprašymo internetinėje svetainėje pasirinktos, kadangi produkcija skirta vaikams.

„Kadangi produkcija skirta vaikams, tai komunikacija ir rinkodara sukurta tokia, kad būtų draugiška jiems. Pavyzdžiui, mes vartojame tokius žodžius kaip „kosminis traputis“ ar „kosminės kruopytės“, bet, VMVT teigimu, to daryti negalima.

Žodžio „kosminis“ mes negalime vartoti, nes jis neįtrauktas į kažkokį reglamentą. Tačiau tai nėra oficialus produkto pavadinimas, tai tiesiog pasaka, kuri sukurta komunikacijai su vartotoju palaikyti.

VMVT mano, kad vartotojas yra toks primityvus ir galvoja, kad mūsų pasakoje aprašoma „kosminė kruopa“ iš tikrųjų atkeliavo iš kosmoso ir turi kosminių savybių. Absurdas, nesuprantamas dalykas. Išimami keli žodžiai iš konteksto ir toliau nurodomas ES reglamentas, kuris iš tikrųjų nurodo visai kitus dalykus ir negali taip imperatyviai, siauriai ir bukai būti taikomas. Jis turi būti taikomas bendrame kontekste. Kiekvienas žodis, kurį galima pritempti prie reglamento, ir yra pritempiamas. Ir viskas, pažeidimas. Jokių argumentų jie nepripažįsta ir nėra jokių diskusijų“, – piktinasi verslininkas.

VMVT mano, kad vartotojas yra toks primityvus ir galvoja, kad mūsų pasakoje aprašoma „kosminė kruopa“ iš tikrųjų atkeliavo iš kosmoso ir turi kosminių savybių.

Dalis galimų pažeidimų, anot G. Didžioko, buvo pataisyti, tačiau tie, su kuriais įmonės nesutiko, ištaisyti nebuvo.

„Dabar mums gresia bauda. Bijome bet kokios baudos. Parduotuvėje apsipirkdavo po 1–2 žmones per dieną. (...) Vartotojų srautas ir apyvartos buvo juokingas, o sulaukėm tokio represyvaus patikrinimo, kad buvome šokiruoti. Iki dabar neatsigauname“, – sako įmonės vadovas.

VMVT: įmonė bando nukreipti dėmesį nuo realių pažeidimų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento patarėja Daiva Ruželienė, komentuodama situaciją, teigia, kad pastebima tendencija, jog kai kurios įmonės, kontroliuojančioms institucijoms nustačius jų veiklos neatitikimų, ima ieškoti užtarimo viešojoje erdvėje ir taip galbūt bando nukreipti dėmesį nuo realių pažeidimų.

„Įmonė gamina produktus, skirtus ypatingai tikslinei grupei – kūdikiams ir mažiems vaikams, tad nenuostabu, kad į kontroliuojančių institucijų akiratį patenka dažniau. Nors „Marmaluzi“ gamintojai save pozicionuoja kaip smulkią, išskirtinai lietuvišką produkciją gaminančią įmonę („visos žaliavos pristatomos iš švarių vietinių ūkių“), VMVT pastebi, kad nemažą dalį žaliavų gamintojas importuoja iš trečiųjų šalių, pvz., Baltarusijos.

Per šešerius veiklos metus ne kartą buvo nustatyta ne tik maisto produktų ženklinimo ar reklamos, bet ir maisto saugos pažeidimų, pavyzdžiui, „Marmaluzi“ bulvių košėje su žuvies gabaliukais nustatyta akrilamidų, cukinijų tyrelėje – nitratų (tuo metu gamintojas vadinosi UAB „Kaniu“)“, – praeityje įmonės padarytus pažeidimus komentuoja D. Ruželienė.

Ji pažymi, kad pagal vykdomas maisto tvarkymo veiklas, gaminamų produktų tikslinę vartotojų grupę ir ankstesnių patikrinimų rezultatus (jų metu nustatytus pažeidimus) įmonė UAB „Straikas“ yra priskirta padidintos rizikos grupei.

Įmonė vartoja griežtai ribojamus teiginius apie maistingumą ir sveikumą

D. Ruželienė atkreipia dėmesį, kad įmonei dėl maisto produktų ženklinimo pažeidimų buvo duotas laiko tarpas juos ištaisyti.

„Kaip ir kitoms įmonėms, nustačius neatitikimų, jai duotas laikas trūkumams pašalinti. Patikrinimų, atliktų dar 2020 metais, metu nustatyta, kad įmonės maisto produktų aprašymuose vartojami draudžiami teiginiai (t. y. šiuos teiginius draudžiama pateikti maisto produktų ženklinime, reklamoje ir pateikime), kuriais buvo užsimenama apie žmogaus ligų ir profilaktines savybes, pavyzdžiui, „[i]tin tolygus ir užtikrintas įsisavinimas, naudojant ožkų pieną ir jo produktus“, „viena iš profilaktikos priemonių nuo kūdikių / mažų vaikų viduriukų užkietėjimo“.

Bet to, įmonės maisto produktų aprašymuose vartojami griežtai ribojami teiginiai apie maistingumą ir sveikumą (kuriuos leidžiama vartoti tik laikantis teisės aktuose nustatytų specialiųjų sąlygų): apie maisto produktų sveikumą, pvz., „[š]ios sultys – puikus energijos šaltinis, jose gausu geležies, kuri skatina hemoglobino gamybą organizme, kalio, vitamino B6“. Taip pat apie maistingumą, pvz., „turtinga vitaminų, antioksidantų ir mineralinių medžiagų, skatinanti virškinimą“, – įmonės padarytus pažeidimus pristato specialistė.

D. Ruželienė teigia, kad iš viso patikrinimo metu nustatyta pažeidimų 60 skirtingų produktų pavadinimuose ar jų pristatyme naudojamuose teiginiuose ir reklamoje.

„Siekiant visapusiškai įvertinti informaciją, susijusią su minėtų teiginių vartojimo pagrįstumu, ir užtikrinti abipusį bendradarbiavimą, buvo raštu kreiptasi į įmonę prašant pateikti duomenis apie vartojamų teiginių pagrįstumą ir numatomas imtis priemones nustatytiems pažeidimams ištaisyti. Svarbu pabrėžti, kad vykdant tyrimą, net ir nustačius pažeidimų, įmonei nebuvo pritaikytos jokios veiklos ribojimo ar administracinio poveikio priemonės, visų prima siekiant išsiaiškinti situaciją ir suteikti įmonei galimybę ištaisyti neatitikimus“, – tikina D. Ruželienė.

Įmonės skundai dėl pernelyg biurokratiško požiūrio yra nepagrįsti

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad įmonė atsižvelgė ne į visas VMVT pastabas. Pavyzdžiui, teiginiai apie maistingumą ir sveikatingumą buvo ir toliau vartojami, pažeidžiant teisės aktuose nustatytas jų vartojimo sąlygas. Todėl VMVT Vilniaus departamentas 2020 m. gegužę atliko neplaninį įmonės patikrinimą. Įvertinus tyrimo metu surinktą informaciją, įmonės teiktus paaiškinimus ir maisto produktams taikomų teisės aktų nuostatas, 2020 m. spalį buvo surašytas Reklamos įstatymo pažeidimo protokolas ir perduotas Reklamos įstatymo pažeidimo bylas nagrinėjančiai Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai nagrinėti toliau.

„Atkreipiame dėmesį, kad įmonė buvo susipažinusi ir konsultuota dėl informacijos apie maisto pateikimui keliamų reikalavimų. Todėl, VMVT nuomone, įmonė turėjo turėti pakankamai informacijos apie specialiųjų teiginių maisto produktų ženklinime vartojimo taisykles ir tvarką“, – mano VMVT atstovė.

Taikstymasis su pažeidimais ar nepagrįstų išlygų suteikimas vienai įmonei, net jei kalbama apie ženklinimo pažeidimus, negali būti toleruojamas.

D. Ruželienė taip pat pažymi, kad teisės aktai numato, jog maisto produktų ženklinime, reklamoje ar pateikiant jų aprašus gali būti vartojami tik į Europos Komisijos sprendimais tvirtinamą sąrašą įtraukti teiginiai apie produktų sveikumą ir maistingumą. Kiekviena įmonė, norėdama naudoti išskirtinį teiginį apie sveikumą ar maistingumą, kuris nėra įtrauktas į minėtą sąrašą, tokio teiginio autorizavimui turi kreiptis į Europos maisto saugos agentūrą (EFSA), pateikdama visus teiginio pagrįstumą įrodančius dokumentus, jei reikia, net klinikinių tyrimų rezultatus. Europos Komisijos tvirtinamas maisto teiginių sąrašas gali būti papildomas tik gavus atitinkamą EFSA išvadą dėl tokio teiginio vartojimo pagrįstumo.

„Papildomai informuojame, kad, VMVT nuomone, įmonės skundai dėl pernelyg biurokratiško požiūrio yra nepagrįsti, nes įmonei buvo duotas pakankamai ilgas (apie pusės metų) terminas trūkumams pašalinti, be to, įmonei nebuvo taikytos jokios administracinio poveikio priemonės laukiant konkrečių korekcinių veiksmų.

VMVT neatmeta galimybės, jog šios įmonės pretenzijos galbūt yra susijusios su naujai įsigaliojusiomis Reklamos įstatyme numatytomis nuobaudomis, kurios yra žymiai didesnės, nei buvusios iki šiol. Tačiau, VMVT manymu, taikstymasis su pažeidimais ar nepagrįstų išlygų suteikimas vienai įmonei, net jei kalbama apie ženklinimo pažeidimus, negali būti toleruojamas, be to, tai neigiamai atsilieptų sąžiningai ir principingai teisės aktų reikalavimus įgyvendinančių įmonių veiklai, sudarytų nevienodas konkurencines sąlygas rinkoje“, – sako VMVT atstovė D. Ruželienė.

Armonaitė: valstybės resursus eikvojame mažareikšmiams dalykams

Į šią situaciją trečiadienį sureagavo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Jos teigimu, tokiems pažeidimams nagrinėti yra gaištamas pareigūnų darbo laikas ir eikvojami valstybės resursai.

„Ta situacija galėtų būti labai komiška, tačiau yra tragikomiška. Mes ir vėl valstybės resursus, tai yra Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnų darbo laiką gaištame ir leidžiame jį tokioms mažareikšmėms situacijoms“, – teigė A. Armonaitė.

Ji taip pat pažymėjo, kad kontroliuojančios institucijos visų pirma turėtų padėti įmonėms ir jas konsultuoti prevenciškai.

„Man atrodo, kad mums reikia sisteminio požiūrio. Todėl mes ministerijoje ir imamės geresnio reglamentavo ir reguliavimo pertvarkos. Norime imtis lyderystės, kad kontroliuojančios institucijos visų pirma konsultuotų prevenciškai, visų antra – protingai taikytų reguliavimą ir neužgniaužtų žmonių iniciatyvos.

Šiuo atveju buvo naudojami tokie kūrybingi produktų aprašymai ir yra traktuojami kaip klaidinantys. Man atrodo, kad reikėtų turėti daugiau fantazijos ir protingumo bei proporcingumo kriterijais vadovautis inspektoriams“, – kalbėjo ministrė.

Populiariausi