Tavo LRT

2020.11.24 09:14

LRT Metų apdovanojimuose – trys mokslininkai, pretenduojantys į Metų atradimo nominaciją

LRT.lt 2020.11.24 09:14

Metų atradimo nominacijoje – skirtingų mokslo institucijų mokslininkai su savo komandomis. Ši nominacija skirta mokslo, technologijų ar inovacijų žmogui, kolektyvui, nustebinusiam netikėta idėja ar atradimu. Kviečiame susipažinti su nominantais.

Dr. Arvydas Laurinavičius su komanda – Vilniaus universiteto profesoriaus, Santaros klinikų filialo Valstybinio patologijos centro direktoriaus Arvydo Laurinavičiaus ir jo kolegų darbai atveria naujas galimybes tiek pacientams, tiek gydytojams. Laurinavičius su komanda apdovanojimui nominuojamas už tai, kad sukūrė skaitmeninės patologijos metodą, kuris padeda tiksliau prognozuoti vėžinių ligų eigą. Metodas, naudojant dirbtinį intelektą, leidžia įvertinti žmogaus akimi nematomus ligos požymius ir pranoksta dabar taikomus klinikinius bei patologijos kriterijus. Profesorius Arvydas Laurinavičius, kurdamas šį metodą, į komandą subūrė skirtingų sričių specialistus: patologus, doktorantus, bioinformatikus, genetikus, duomenų mokslininkus, vaizdo analizės specialistus. Jų publikacijos gausiai cituojamos pasaulyje.

Dr. Audrius Alkauskas su komanda – už kvantinių emiterių prigimties nustatymą dvimačiuose puslaidininkiuose. Tai – išskirtinis darbas, pasaulinės reikšmės mokslinis atradimas, patekęs ant vieno pačių įtakingiausių pasaulio taikomosios fizikos žurnalų „Applied Physics Letters“ viršelių. Jau vien tai laikoma didžiuliu mokslo bendruomenės įvertinimu. Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkas dr. Audrius Alkauskas, studijavęs ir dirbęs užsienyje, grįžęs į Lietuvą dirba su kvantinėmis technologijomis.

Dr. Vytautas Getautis su komanda – Kauno technologijos universiteto profesorius, chemikas Vytautas Getautis yra ne vieno patentuoto išradimo autorius, kartu su komanda ilgus metus dirbantis, kad saulės energija taptų pigesnė ir efektyvesnė. Apdovanojimui nominuojamas už pasiektą pasaulinį tandeminių (silicio/porovskito) saulės elementų efektyvumo rekordą, panaudojant savitvarkes organines molekules. KTU mokslininkų sukurtas ir pasaulio dėmesio sulaukęs tandeminis saulės elementas elektros energija paverčia net 29,15 proc. krintančios šviesos. Tokį rezultatą Vytauto Getaučio chemikų komanda pasiekė drauge su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ mokslinių tyrimų instituto fizikais.

Išrinkime metų geriausius ir balsuokime www.lrt.lt/apdovanojimai iki gruodžio 2 d. Kas taps LRT Metų apdovanojimų laimėtojais, lems komisijos ir portalo lankytojų balsai (50 ir 50 proc.). Laimėtojai bus paskelbti sausio 2 d. iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje, kurią transliuos LRT TELEVIZIJA.