Pasaulyje

2017.11.28 14:25

Sirijos vyriausybės delegacija neatvyko į taikos derybas Ženevoje

BNS2017.11.28 14:25

Sirijos vyriausybė dar nepatvirtino, ar dalyvaus taikos derybose su opozicija, ir pirmadienį į Ženevą neatvyko, pranešė Jungtinių Tautų pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura.

 „Praėjusį vakarą gavome žinutę, kad vyriausybė šiandien neatvyks į Ženevą“, – JT Saugumo Tarybai sakė S. de Mistura.

JT pasiuntinys antradienį ruošiasi atidaryti aštuntą derybų ratą, nors per ankstesnius etapus tebuvo pasiekta nedaug pažangos bandant surasti politinį konflikto sprendimą.

Susiskaldžiusios Sirijos opozicijos grupės praėjusią savaitę paskelbė susitarusios pasiųsti bendrą delegaciją į šias derybas. Toks susitarimas laikomas postūmiu šiame etape pasiekti proveržį.

„Vyriausybė dar nepatvirtino, ar dalyvaus (derybose) Ženevoje, tačiau nurodė, kad greitai gausime iš jos žinių“, – vaizdo ryšiu iš Šveicarijos pranešė S. de Mistura.

„Aišku, žinome ir tikrai tikimės, kad vyriausybė netrukus jau bus pakeliui; ypač atsižvelgus į (Sirijos) prezidento (Basharo al) Assado įsipareigojimą (Rusijos) prezidentui (Vladimirui) Putinui, kai jiedu susitiko Sočyje“, – pridūrė jis.

Per praėjusį pirmadienį Rusijos Sočio kurorte prie Juodosios jūros įvykusį Kremliaus lyderio susitikimą su Sirijos vadovu, pastarasis sakė esantis „pasirengęs dialogui su visais, kurie nori pasiekti politinį sprendimą“.

Rusija pasiūlė surengti „kongresą“, per kurį į Sočį atvažiuotų Sirijos vyriausybės ir opozicijos delegacijos, tačiau nenurodė, kada toks renginys galėtų įvykti.

Maskva siekia, kad tam susitikimui paramą išreikštų ir JT, tačiau S. de Mistura Saugumo Tarybai pareiškė, kad „man dar per anksti ką nors sakyti apie šią iniciatyvą“.

Vakarai yra sunerimę, kad Rusija siekia perimti lyderės vaidmenį taikos procese ir pakreipti susitarimą savo sąjungininko B. al Assado naudai.

S. de Mistura sakė, kad antradienį Ženevoje susitiks su JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių – Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Kinijos, Rusijos ir JAV – ambasadoriais ir aptars su jais būsimas derybas.

„Ši krizė – viena iš didžiausių JT istorijoje – dabar turi potencialo, realaus potencialo pasislinkti tikro politinio proceso link“, – sakė JT pasiuntinys Sirijai.

Nuo konflikto pradžios 2011 metų kovą Sirijoje jau žuvo daugiau kaip 330 tūkst. žmonių. Antivyriausybiniais protestais prasidėjęs konfliktas milijonus žmonių privertė palikti savo namus ir pavertė griuvėsiais ištisus rajonus.

S. de Mistura yra sakęs, kad atstatyti viską gali kainuoti 250 mlrd. dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt