Nuomonės

2021.10.26 11:04

Jurga Tvaskienė. (Ne)vargšas Jarekas ir visa Trakų jerunda

Jurga Tvaskienė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.10.26 11:04

Feisbuko influencerių burbulas šoka ir dainuoja, švęsdamas sekmadieninį buvusio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pralaimėjimą Trakų rajono mero rinkimuose. Kurgi ne – pergalę nuskynė liberalų atstovas, ir nuo šiol Trakuose prasidės nauja, šviesesnė era.

Iš kitos pusės: taip, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatas J. Narkevičius liko antroje vietoje. Taip, jo kėlimas LLRA-KŠS, kaip deklaruota Vyriausiajai rinkimų komisijai, kainavo 30 tūkst. ir beveik du eurus. Prieš 20 tūkst. eurų, kuriuos savo kandidatui Andriui Šatevičiui skyrė Liberalų sąjūdis. Jis pats rinkimams pasiaukojo dar 5 tūkst. eurų. Dar po kelis šimtukus sumetė partiečiai – pavyzdžiui, buvusi Trakų merė Edita Rudelienė prisidėjo 300 eurų, o rajono administracijos direktoriaus pareigas anksčiau ėjęs dabartinis aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius – 500 eurų. Bendra mero išrinkimo kaina – 26 tūkst. 402 eurai.

Tačiau vargu ar „lenkai“ ir pats J. Narkevičius sekmadienio rinkimus turėtų laikyti triuškinančiu pralaimėjimu. Prie balsadėžių Trakuose atėjo beveik 40 proc. rinkėjų – ženkliai daugiau, nei tą pačią dieną balsavo Kelmėje, rinkusioje naują merą vietoj korupcijos skandale įklimpusio socialdemokrato Vaclovo Andrulio.

J. Narkevičius antrajame ture surinko 5 111 balsų – vos 726 mažiau nei laimėjęs konkurentas. Ir šis rezultatas daugiau nei dvigubai geresnis nei tas, kuris LLRA-KŠS atnešė antrąją poziciją bei 4 mandatus per 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimus Trakų rajone. Tąkart „lenkus“ pasirinko 2,3 tūkst. rajono gyventojų. Už liberalus užpernai balsavo 3,7 tūkst. rajono rinkėjų – tai užtikrino 8 mandatus. Taip pat reikia paminėti, kad vėliau Seimo narės mandatą pasirinkusi Liberalų sąjūdžio atstovė E. Rudelienė 2019 m. mere tapo, už ją savo balsus atidavus 6 213 rajono gyventojų.

Sekmadienį Trakuose vykusiuose rinkimuose pralaimėjo ne tiek J. Narkevičius, kiek partijos ir politikai, išreiškę paramą kandidatui, išgarsėjusiam nuosavo namuko, premjero keliuko ir pietų už valdiškas lėšas istorijomis. Kuriems tos istorijos buvo ir liko jerunda (niekai), kaip prieš dvejus metus pasakė LLRA-KŠS vedlys Valdemaras Tomaševskis, klausinėjamas apie bendražygio J. Narkevičiaus poelgius.

Pralaimėjo gražiu žodžiu J. Narkevičių parėmęs ekspremjeras Saulius Skvernelis, buriantis tautiškus demokratus. Regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus, su kandidatu atradęs bendras krikščioniškas vertybes. Trakų socialdemokratai ir jų į merus siūlytas Dainius Narkevičius – vos pernai, per Seimo rinkimus, šios partijos atstovai rajone save pozicionavo kaip alternatyvą valdančiosios Liberalų sąjūdžio ir „lenkų“ koalicijos veikimui.

Sekmadienį Trakuose vykusiuose rinkimuose pralaimėjo ne tiek J. Narkevičius, kiek partijos ir politikai, išreiškę paramą kandidatui, išgarsėjusiam nuosavo namuko, premjero keliuko ir pietų už valdiškas lėšas istorijomis.

„Valstiečiai“, „darbiečiai“ ir Petras Gražulis. Pastarasis, ragindamas rinkti J. Narkevičių meru, aistringai dėstė, kad šis, dirbdamas Susisiekimo ministerijoje, „parodė neeilinę drąsą“ ir drįso pajudinti liberalų lesyklas „Lietuvos pašte“ ir geležinkeliuose.

Pajudinti. Liberalų lesyklas. Tikrai?

Kaip ten yra su valstybės valdomomis įmonėmis, metų metus dominuotomis didžiųjų partijų, – atskira kalba. Bet tai, kad būtent Trakų rajonas buvo tapęs didele ir sočia konkrečių partijų lesykla, dar prieš dešimtmetį atskleidė teisėsaugos tyrimas. Jame degė rajoninės tuometinių Naujosios sąjungos bei Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) galvos. Byloje buvo ir pokalbių apie kyšių dalybas su „lenkais“, yra išlikusi frazė: „Čia Jaroslavo dešimt. Ir atsikratyk, laikyk.“ Bet teisėsaugininkai neišsiaiškino, kas te per Jaroslavas ir kas per lenkai.

O „lenkai“, kurie visiems buvo matomi, tai yra dalyvavo Trakų rajono valdyme, kaip buvo valdančiųjų koalicijų sudėtyje, taip ir liko. Kadencija po kadencijos. Kartu su liberalais, kurie po didžiojo korupcinio sukrėtimo rajone susibūrė po Liberalų sąjūdžio vėliava.

Trakų rajono mero postą valdo liberalai. Nuo 2014 m., kai buvo išrinkta E. Rudelienė, vicemero poziciją stabiliai užima „lenkai“. Teisingiau, ta pati Marija Puč. Savivaldybės administracijos direktorius – liberalas. Buvo Jonas Liesys, buvo D. Kvedaravičius, buvo A. Šatevičius – tas, kuris dabar išrinktas meru. Administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas ne vienus metus ėjo Irena Narkevič. Jaroslavo žmona. Paskui ta atsakomybė teko jųdviejų dukrai. O nuo 2019-ųjų gegužės administracijos vicedirektore dirba Agata Mankeliūnienė. Buvusi J. Narkevičiaus, tuomečio Seimo vicepirmininko, patarėja.

LRT Tyrimų skyrius prieš pusantrų metų skelbė schemą, kaip darbo vietos bei finansavimas iš projektų, esančių Trakų rajono savivaldybės žinioje, neretai atitenka valdančiųjų rajono politikų artimiesiems bei partijų kolegoms. Kaip mažulytis sraigtelis toje schemoje sukosi ir A. Šatevičius. 2019-ųjų gruodį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pripažintas šiurkščiai – nes ne vieną kartą – pažeidęs interesų derinimo reikalavimą.

O dabar meru išrinktam A. Šatevičiui reikės atlikti neatidėliotinus darbus, taip pat ir numatyti naują Trakų administracijos direktorių. Ar šios pareigos gali būti pasiūlytos daug gerų žodžių sulaukusiam konkurentui, koalicijos bičiulių „lenkų“ atstovui J. Narkevičiui, sužinosime visai netrukus. Tada ir paaiškės, kas rajono vadovams svarbu, o kas – nereikšminga jerunda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt