Nuomonės

2021.10.03 18:47

Jurga Tvaskienė. „Miela Ingrida, <....> Nuoširdžiai tavo, Ramūnas“

Jurga Tvaskienė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.10.03 18:47

Ramūnas Karbauskis vieną po kito siunčia laiškus Ingridai Šimonytei. Vienu pagrasina, kitu – paragina nesipykti ir gyventi draugiškai. O apsisukęs kitai auditorijai tvirtina: „Jie jums meluoja.“ Senoliai toliau neina skiepytis.

Praėjusios savaitės pabaigoje Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas ir pačių pasiskirtas šešėlinis premjeras, kurio šešėlis ima ir sušmėžuoja Seime likusių ištikimiausių partiečių kompiuterių ekranuose, dar vienu laišku kreipėsi į veikiančią premjerę I. Šimonytę. Šįkart premjerei buvo pasiūlyta susėsti prie apskrito stalo su visais parlamentinių partijų lyderiais.

Nes R. Karbauskis yra – ir bus – įsitikinęs, kad „kalbėjimasis, atvirumas idėjoms ir pasiūlymams yra kiekvienos Vyriausybės sėkmės garantas“. Prieš tai, irgi laišku, R. Karbauskis iškėlė I. Šimonytei ultimatumą ir dar kreipėsi į Seimo kontrolierių, kad pabartų, nes kaip čia šitaip: jis rašo rašo, o ji – jokio dėmesio.

I. Šimonytė atšauna, kad jai labai sunku vertinti savo santykį su verslininku, vadovaujančiu partijai, bet nedirbančiu Seime. Tokioje situacijoje galima, žinoma, sakyti, kad premjerė elgiasi lyg princesė ant žirnio, pasirinkdama, su kuo bendrauti, su kuo – ne. Iš kitos pusės, kaip sakoma smėlio dėžėje, „valstiečiai“ „pirmi pradėjo“. Dar tada, kai, po rinkimų tapę opozicija, demonstratyvia tyla sutiko į frakciją prisistatyti atėjusią kandidatę į premjero postą I. Šimonytę. Konstruktyvus dialogas nepraveriant burnų truko keliolika sekundžių, ir rasti sprendimų tai nepadeda iki šiol.

Kitas dalykas, kad R. Karbauskis, taip sėkmingai diriguojantis savo ministrų kabinetui, kurio nariai su nuomone tiesiog išspiriami lauk, greičiausiai jaučiasi turįs galių taip pat vadovauti kitoms opozicijoje Seime esančioms partijoms. Pasakė – ultimatumas, tai ir turi būti ultimatumas. Pasakė – susėsti už stalo, tai ir privalo sėsti.

Bet R. Karbauskis, taip efektingai pasitraukęs iš Seimo (žadėjo neišeiti, jei sulauks prašymo pasilikti, tik vat nesulaukė), regis, ir vėl apsiskaičiavo. Garsus jo išėjimas, nors ir pelnė momentinį dėmesį, bet ilgesnėje perspektyvoje, kaip paaiškėjo, lėmė vidinės opozicijos frakcijoje įsismarkavimą, skilimą ir „valstiečių“, kaip skaičiumi realios jėgos, pozicijų praradimą. Nes kas dabar tos 22 galvos, tegu ir pasisukusios viena kryptimi, kai tokio skaičiaus nepakanka net pateikti R. Karbauskio ultimatume premjerei minimos interpeliacijos. O kiti 45 opozicijos atstovai, susibūrę keturiose frakcijose, akivaizdžiai neketina dalyvauti „valstiečių“ spektaklyje pagal R. Karbauskio rašomą scenarijų.

Tas scenarijus kuriamas su plačiu užmoju, kaip visuomet. Ir pagrindinis akcentas jame dedamas, žinoma, ties COVID-19 ir vakcinacijos procesu, dėl kurio kiekvienas turi savo nuomonę. Tik kai kurios nuomonės veda į reanimacijos palatą ir toliau – į amžiną atilsį. Veda su pagreičiu, nes susirgimų ir mirčių skaičiai vėl graso visus nustumti į situaciją, buvusią lygiai prieš metus, kai dabar auklėtojų tonais kalbantys „valstiečiai“ buvo bebaigiantys kadenciją. Ir rinkimų įkarštyje vis tolino ir tolino karantiną, kol susirgimų skaičius priartėjo prie 4 tūkstančių ribos.

Užtat dabar R. Karbauskio kairėje (nes dešinėje nepajudinamai įsitvirtinusi Agnė Širinskienė) stovintis buvęs faktinis, o šiuo metu šešėlinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad karantiną skelbti Vyriausybė turi. Ir neskelbia tik dėl to, kad „nori gauti papildomų politinių dividendų“.

Tik politiniai dividendai šiuo metu kapsi ne dėl karantino, bet dėl galimybių paso – drastiškos ir nemalonios, bet vakcinavimą paskatinusios priemonės. Labai nepatrauklios sąmokslo teorijų skleidėjams ir juos kurstantiems politikieriams.

Bet R. Karbauskis, taip efektingai pasitraukęs iš Seimo (žadėjo neišeiti, jei sulauks prašymo pasilikti, tik vat nesulaukė), regis, ir vėl apsiskaičiavo.

„(Ne)galimybių pasui – ne!“– skanduoja jie mitinguose, ir minia pasigauna: „Seimą – lauk! Šimonytę – lauk!”

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis imasi plunksnos ir kreipiasi į I. Šimonytę. „Siūlome atsisakyti segregacijos, kylančios iš galimybių pasų, ir kviečiame pozityviai skatinti vakcinuotis.“ Tuo pačiu metu kitai auditorijai – įaistrintai, įgąsdintai, sutrikusiai, supykusiai – keliauja kita R. Karbauskio žinia, ir pozityviu raginimu vakcinuotis ji net nekvepia.

„Jie Jums meluoja, rizikuoja Jūsų ir Jūsų vaikų sveikata“, – skelbia jis šiai auditorijai. Ir dėsto minioje plačiai eskaluojamas baimes, kurias laimina to priešakyje stojusio tokio vieno esą instituto, kurio gimimą su fejerverkais pasitiko konkrečios partijos, idėjiniai lyderiai: „nėra aišku, kuo remdamasi valdžia nusprendė raginti žmones skiepytis trečiąja vakcina ir kas bus už tai atsakingi“, „ar jums reikia vakcinos, negali nuspręsti paštininkas ar autobuso vairuotojas“, „mokslininkams daug klausimų kyla dėl skiepų nuo COVID-19 skyrimo vaikams bei tik neskiepytų vaikų testavimo mokyklose“.

Tegu tai vienos vis menkėjančios opozicinės frakcijos reklaminė akcija, kaip skelbia kitos opozicinės ir neopozicinės frakcijos. Bet tokia savireklama ir toliau veda prie to, kad vakcinos nuo kovido Lietuvoje nemenkai daliai gyventojų ir toliau yra baubas. Toks baubas, dėl kurio užsirakinamos durys ir iš senų tėvų atimami pasai. Ir semiami politiniai dividendai žmonių gyvybių kaina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt