Nuomonės

2021.10.12 19:20

Jurga Tvaskienė. Ar parduosite savo gyvybę už 100 eurų?

Jurga Tvaskienė, LRT apžvalgininkė2021.10.12 19:20

Taigi, ar parduosite savo gyvybę už 100 eurų? To klausia „Facebooko“ vartotojai, kurie geriau už bet ką žino apie slepiamą skiepų žalą. Taip pat – ir apie slepiamas mirtis nuo skiepų („žmonės gatvėse krinta kaip lapai“). Jų lyderiai, skelbiantys, kad geriau mirti laisviems, jau pildo vakcinacijos rėmėjų sąrašus. Tų, kurių turėtų nelikti, – kol kas, tiesa, internetinėje erdvėje.

Vos ne vos, per kelis kartus, Seimo „valstiečiams“ per pusdienį kardinaliai pakeitus poziciją ir nedalyvaujant balsavime, valdantiesiems pavyko priimti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teiktą siūlymą 100 eurų „premijomis“ apdovanoti 75+ žmones, kurie iki gruodžio vis dėlto pasiskiepys. Ir tuos, kurie iki balandžio revakcinuosis.

O tos dienos rytą dar atrodė, kad būtent šiuo klausimu, keliančiu ypač daug dilemų net patiems jo teikėjams, Seimui ar bent didžiausioms jo frakcijoms pavyks pademonstruoti vienybę. Nes būtent senjorų skiepijimo skatinimą išmokomis kaip „realų darbą“ pasveikino Prezidentūra, o pati idėja prieš kurį laiką kilo net ne valdančiųjų, bet dabar balsavimą sužlugdžiusių opozicinių „valstiečių“ gretose.

Balsavimo rytą paremti išmokas agitavo ne kas kitas, kaip Aurelijus Veryga, o balsuojant dėl pateikimo lygiai pusė „valstiečių“ pasisakė „už“. Ir tai – nepaisant to, kad savanoriškoje tremtyje laiką leidžiantis „valstiečių“ vadas Ramūnas Karbauskis jau prieš kurį laiką viešai apkaltino valdančiuosius pasisavinus jų siūlymą.

Ir šiuo atveju R. Karbauskis teisus – valdantieji galėjo bent užsiminti, kad sprendimas dėl 100 eurų pakišos – bendras jų ir „valstiečių“ kūrinys. Nors A. Verygos registruotame ir antradienio ryte atmestame siūlyme buvo numatomas dar platesnis, nei kad dabar apsispręsta, įtraukiamųjų ratas – siūlyta, kad piniginiais apdovanojimais skiepytis būtų raginami 65+ asmenys. Bet tuo metu, kai A. Veryga pristatė savo siūlymą, dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys jį prilygino atvertai Pandoros skryniai: esą palaiminus projektą, toliau galima būtų klausti, ar nereikėtų mokėti tiems, kurie nenori eiti į rinkimus, ir panašiai.

Prabėgo vos pora savaičių, ir valdantieji tą Pandoros skrynią atvėrė. Ne komunikacinėse krizėse įklimpusio A. Dulkio – žmonių ministrės Monikos Navickienės rankomis. Tos, kuri yra viena iš dviejų dabartinių ministrų, visuomenės vertinamų labiau teigiamai.

Pristatydama skubiai teikiamą iš esmės „valstiečių“ parengtą, tik kiek apipešiotą projektą, ministrė M. Navickienė atvirai pripažino, kad jis nėra tobulas ir net kelia etinių klausimų, sudarant pinigais pagrįstas išlygas konkrečiai asmenų grupei. Bet būtent ši grupė pastaruoju metu iš tiesų krinta kaip lapai, ir ne dėl to, kad skiepijosi, bet todėl, jog buvo prigąsdinta to nedaryti.

Taigi, tokiame kontekste valdantieji labai neprotingai pasielgė pasinaudodami stipresniojo teise ir vidury šviesios dienos pasisavinę 100 eurų išmokos garbę iš „valstiečių“. Nes paskutinę akimirką, kai Seimas turėjo apsispręsti, „valstiečiai“ tiesiog nedalyvavo balsavime. Taip pat ir A. Veryga.

Ir šiuo atveju R. Karbauskis teisus – valdantieji galėjo bent užsiminti, kad sprendimas dėl 100 eurų pakišos – bendras jų ir „valstiečių“ kūrinys.

Ar tai išgelbės „valstiečius“ nuo kaltinimų stojus į skiepytojų pusę? Vargu bau. Atsakomybė už „skiepijimą už pinigus“ vienodai lygiai kris ant abiejų partijų.

„Ir išlenda dabar viskas, nėra skirtumo tarp valdančiųjų ir opozicijos... Visus lauk iš Seimo ir nauji rinkimai be jokių partijų!!!“ Tai – tipinis komentaras, tipiniam FB komentuotojui reaguojant į R. Karbauskio pasiguodimą dėl nušvilptos skiepų už pinigus idėjos; į valdančiųjų raginimus tuos pinigus senjorams mokėti; į kvietimus skiepytis be pinigų, saugant savo ir aplinkinių gyvybes.

Tų, kurie tokias nuotaikas kursto, netrūksta ir Seimo salėje. Dar daugiau jų – už Seimo sienų, bauginamos ir įbaugintos minios priešakyje, deklaruojančių laisvę mirti laisviems. Ir kartu – išgyvenusiuosius telkiančių į savo, būtent savo, rėmėjų gretas. Nes skelbiamas šūkis „rinkimai be jokių partijų“ tereiškia tik tai, kad naujai kuriamų partijų kaip grybai po lietaus dygstantys vadukai jau nusižiūrėjo sau patinkančias kėdes. Seime. Į kurį keliaus su savo nepartinėmis partijomis.

Kas kelyje į tikslą trukdo? Dabartinis Seimas, bet tai „Seimą – lauk!“, didelio čia daikto. Dar labiau trukdo medikai, akademikai, žurnalistai ir kiti, bandantys prisibelsti į gąsdinimų paralyžiuotus protus. Trukdo pastaruoju metu įsišėlusiai save vadinančiai „nesisteminei“ žiniasklaidai – nes būtent ji minta žmonių baimėmis, ji užsidirba iš kasdienybe tampančių COVID-19 tragedijų. Trukdo karžygiais ir karžygėmis minios priešakyje save matantiems paraščių veikėjams, kurie į tikslą – savo tikslą – vilioja šūkiais „Nebūkite kaip avys, mirsime laisvi“.

Taigi, tokiame kontekste valdantieji labai neprotingai pasielgė pasinaudodami stipresniojo teise ir vidury šviesios dienos pasisavinę 100 eurų išmokos garbę iš „valstiečių“.

Trukdo taip, kad socialiniuose tinkluose šie veikėjai jau sudarinėja sąrašą – tų, kurie turėtų būti „užblokuoti“, tai yra virtualiai sunaikinti. Kurie turi tapti nematomi tiems žmonėms, į kurių sielas pretenduoja paraščių veikėjai. Tapti nematomi senoliams, kuriems galėtų papasakoti, kad skiepytis reikia – ne dėl 100 eurų. Dėl gyvenimo, nes jo dar yra skirta.

„Kas prisiimtų atsakomybę už savo žodžius, ypač kai esi nuomonės formuotojas, galintis padaryti įtaką žmogaus apsisprendimui, kai žmogus priima sprendimą nesiskiepyti ir dėl šio sprendimo miršta?“ – antradienį iš Seimo tribūnos sakė ministrė M. Navickienė.

Ir taip: kada ištiks atsakomybė tuos, dėl kurių savanaudiškų tikslų vyresnius žmones reikia papirkinėti, kad jie gelbėtų patys save?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt