Nuomonės

2021.06.25 18:41

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Kas vanosis Mokesčių inspekcijos pirtyje?

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , apžvalgininkė2021.06.25 18:41

Jeigu dabar koks ką tik nuo darbų per Jonines atitrūkęs verslininkas važiuoja į pajūrį, jam – liūdnos naujienos. Jis yra stebimas. Budri valstybės akis nemiega, neturi nei švenčių, nei atostogų.

Pasitarusi su politikais, Valstybinė mokesčių inspekcija ketina užkurti pirtį blogiems verslininkams. Tiems, kurie įmonės transportą naudoja ne įmonės, o privačioms reikmėms. Bet labai tikėtina, kad šioje pirtyje išsimaudys pati Mokesčių inspekcija, o už maudynes sumokėsime visi - taip pat ir tie, kurie niekada neturėjo nei verslo ir net automobilio.


Jeigu nori žmogų ar įstaigą išjungti iš rikiuotės, paskandink jį smulkmenose, kurios ėda laiką, velia į ginčus, o rezultatas toks pat menkas arba jokio.

Šiuo keliu ryžtingai eina valstybė. Ji ketina sugaudyti keliuose tarnybinius automobilius, kruopščiai nustatyti, ar toje vietoje, į kurią vykstama, įmonė turi nekilnojamojo turto. Kaip tas turtas įrengtas. Kiek ir kas ten būna.

Ji taip pat tikisi nustatyti, ar toje savivaldybėje vyksta verslo renginys, ar bus susitikimai. Ar tai komandiruotė, ar, galbūt, poilsis. Ketina atkurti visas verslo ir žmonių gyvenimo aplinkybes vien tik tam, kad nustatytų, ar verslo automobilis nebuvo panaudotas privačiai naudai, o jeigu buvo, - kokia dalimi.

Kai didžiausia patranka ar visa moderniausia artilerija naudojama landiems pacukams naikinti, nežinia, kas begali padėti. Nebent tik Dievas.

Ir tai vyksta tuomet, kai per kiaurą sieną su Baltarusija laisvai važiuoja ne tik neteisėti migrantai, bet ir milijoninė kontrabanda, kai šimtai milijonų mokesčių atiduodama kitoms jurisdikcijoms, manipuliuojant buveinių vieta…

Lyg neturėtų jokių rūpesčių, valstybė savo ribotus išteklius meta ten, kur garsiai skamba, bet beveik tuščia. Taip pat sėkmingai galima pastatyti po inspektorių prie kiekvieno žvejo ant Palangos tilto ar kebabų pardavėjo.

Per pandemiją įsivyravo nuotolinis darbas. Kai kam tai kančia, o kai kam puiki galimybė derinti interesus: sėdėdamas Nidoje, sode ar kaime gali ir dirbti, ir vaikus gainioti.

Verslas, kaip ir budri valstybės akis, iš principo niekada nemiega. Priešingai, nei valstybės tarnyboje, čia nėra aiškios ribos, kur baigiasi darbas ir prasideda poilsis.

Bet mūsų inspektoriai mano, kad jie, nelyginant filosofai, yra pajėgūs nustatyti šitą egzistencinę ribą. Blusinėsis iki mirties, bet sukiš gyvenimą į mokestinę pretenziją.

Tokios bylos, dėl centų, trunka metų metus. Kiek realiai tai kainuoja? Imkime kelių inspektorių kelerių metų atlyginimus, gausime kelis šimtus tūkstančių už vieną procesą, kur tariamą kaltę įrodyti beveik neįmanoma ir Mokestinių ginčų komisijos praktika tai patvirtina. Bevaisių bylų bus tūkstančiai.

Yra verslininkų, kurie už įmonės pinigus perka jachtas, lėktuvus, namus, o naudojasi visu tuo privataus gyvenimo gerumui. Tokiu būdu nusukama dalis mokesčių. Tai nesąžininga ir taip neturėtų būti, kol įstatymai nenustatys kitaip. Tačiau valstybė bėga iš paskos, vydamasi šią problemą, kurią galima išspręsti trumpai ir be gaudynių per šventes ar atostogas.

Jeigu nesugalvojat geriau, bet labai reikia, tai uždėkit konkretų mokestį kiekvienam tokiam objektui, ir surinksit daugiau nei vertindami pajamas natūra tokiais laikais, kai nebėra ribos tarp tos natūros ir nenatūros.

Mes nebeturime kur dėti pinigų? Tai sudėkime juos į tuos magistralinius, korupcijos simboliu tapusius kelius, kuriuos užgulė Mokesčių inspekcija. Kad nebereikėtų dūminti stovint kamščiuose dėl amžino remonto.

Dar yra tokia Lietuvos gėda – Molėtų plentas, įrodymas, kad sovietmetis su visom „betonkėm“ neįveikiamas.

Kiaura siena su Baltarusija – dar viena valstybės skola sau pačiai.

Kontrolė iki dienotvarkės smulkmenų, perdėtas reglamentavimas, pinigų plėšimas už monopolizuotas valstybės paslaugas plinta kaip kartą užvisę ir niekaip neišnaikinami sosnovskio barščiai pakelėse, nepaisant kadencijų ir valdančiųjų partijų programų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt