Nuomonės

2021.05.14 18:20

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Kuo mobinginė Šiaulių ligoninė skiriasi nuo žąsų pulko

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , apžvalgininkė2021.05.14 18:20

Serijinis psichologinis teroras arba mobingas. Ši sąvoka į mūsų biurus ir ligonines atėjo iš zoologijos. Austrų tyrinėtojai taip pavadino situacijas, kai paukščių pulkas ar žolėdžių būrys pasipriešina plėšrūnui. Tačiau banda gali susivienyti ir prieš vieną iš saviškių, kuris išsiskiria arba yra silpnesnis. Atakos baigiasi tuo, kad pasirinkta auka išvejama.


Žmogui to negana. Žmonės turi didesnį kankinimo instrumentų arsenalą nei žąsys ar vištos. Nusižudžius Šiaulių gydytojai paaiškėjo, kad Homo sapiens mobingas, kitaip nei gyvūnų karalystėje, nesibaigia net ir po mirties. Sunaikinti tik fiziškai nepakanka.

Ligoninės administracijos draudimas pagerbti žvakutėmis medikės atminimą tik dar kartą patvirtino, kokia gili yra žmonių kankinimo ir persekiojimo tradicija. Paskleisti gandai apie esą nestabilią psichinę gydytojos būklę priminė – mobingo įrankių arsenalas yra neribotas, ne visada atspėjamas ar lengvai atpažįstamas.

Ši sąvoka dabar taikoma apibūdinant psichologinį terorą darbe. Mums tai asocijuosis pirmiausia su Lietuvos medicina, bet iš tiesų ilgalaikio pasichologinio teroro galima aptikti bet kur: vaikų darželyje, namie šeimoje, sporto komandoje, mokykloje, tarp draugų, socialinėje erdvėje…

Šis nuoseklus ir dažniausiai sąmoningas smurtas neturi vieno veido. Tai gali būti tiesiog izoliacija, informacijos ribojimas, nuolatinė kritika, apkalbos, tiesiog ignoravimas, stūmimas į dviprasmiškas situacijas tikintis reakcijos, už kurią bus galima smerkti ar bausti.

Sąrašas pabaigos neturi. Bendra yra tai, kad tokiu būdu siekiama savo tikslo: įbauginti, nutildyti, pašalinti. Šiauliuose tai dar kartą pavyko.

Šiandien vis primenama, kad mūsų visuomenė vis dar toleruoja smurtą, kaip visuma nėra jam alergiška. Tai silpnos, bailios ir prisitaikyti linkusios visuomenės savybė. Tyrimai atskleidė, kad mobingo liudininkai linkę palaikyti daugiau galios turinčius budelius, nes taip didina tikimybę išvengti atstumtojo dalios.

Tai, kad mes daugiausia kalbame apie psichologinį medikų terorą, galėtų sufleruoti, jog ši sritis yra ypač jautri dėl priežasčių, kurios nėra aiškios ir įvardytos.

Galbūt šį jautrumą lemia darbo, siejamo su žmogaus gyvybe, kuriama įtampa. Galbūt medicinos studijos turi spragą, neįvertina aplinkybių, į kurias bus paleistas studentas.

Žmonės yra skirtingi ir skirtingai suvokia tokias pat situacijas. Kas vienam tragedija, kitam gali atrodyti pokštas. Todėl šį paplitusį reiškinį gal reikėtų valdyti iš kitos pusės, siaurinant erdvę, kurioje galima manipuliuoti.

Neaiškios pareigų, atsakomybės ribos ir krūviai, aiškios karjeros sistemos nebuvimas, giminingų ryšių dominavimas, netiksli komunikacija. Tai ir ne tik tai didina manipuliavimo lauką, o tikslūs kriterijai leidžia išbraukti asmeniškumus.

Visa tai Lietuvos teisėje yra. Bet nepadeda. Kultūriniams dalykams keisti reikia daugiau laiko ir pastangų nei priimti įstatymą.

Seksualinį priekabiavimą darbe pristabdė socialinis judėjimas #MeToo. Tiksliau – baimė būti paminėtam, paviešintam ir sulaukti pasekmių. Požiūris ir suvokimas pradėjo keistis.

Tai gal laiškus apie serijinį terorą darbe reikėtų siųsti ne Darbo inspekcijai. Gal jau laikas naujam judėjimui „YouToo“. Pradžia jau yra – pavardės pomirtiniame gydytojos laiške.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.