Nuomonės

2021.01.22 15:34

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Vakcinos įkaitai

Ramunė Sotvarė-Šemetienė 2021.01.22 15:34

Prezidentas Gitanas Nausėda suformulavo tikslą, kuris, tiesą sakant, turėjo būti iškeltas tą pačią sekundę, kai tik horizonte pasirodė pandeminės vakcinos kontūrai.

Šalies vadovas siūlo susitelkti ir šį vidurvasarį pasiekti visuomenės arba taip vadinamąjį bandos imunitetą. Mažiausiai 70 proc. žmonių tuo metu turėtų būti atsparūs virusui - arba pasveikę, arba paskiepyti.


Jeigu ši svajonė išsipildytų, galima padėti tašką. Tai būtų lūžis. Kelias į seną naują gyvenimą būtų laisvas. Bet…

Norėdami iki liepos vidurio paskiepyti beveik du milijonus, turėtume kiekvieną dieną paskiepyti bent po 12 tūkstančių, įskaitant savaitgalius, jau persirgusius ir darant prielaidą, kad visi iš dabar sergančių 57 tūkstančių pasveiks ir turės imunitetą. Jeigu kalbėtume apie du skiepus, tai dauginkime iš dviejų.

O dabar paskaičiuokime ką turime. Nuo gruodžio 27, kai Lietuvoje prasidėjo vakcinacija, bent pirmąją doze Lietuvoje paskiepyta mažiau nei 55 tūkst. žmonių. Vos 6,2 tūkst. paskiepyti du kartus. Vidutiniškai po 2 tūkst. ir 400 žmonių per dieną.

Tad norėdami pasiekti visuomenės imunitetą, turėtume padidinti vakcinacijos tempą mažiausiai 10 kartų. Tai yra optimistinis skaičius, kurio realumas, deja, priklauso ne nuo mūsų, o pirmiausia nuo vakcinos gamintojų pajėgumų ir Europos Komisijos gebėjimų derėtis. Mes, kaip žinia, ne tik nebandome ieškoti savarankiškų sprendimų, bet atmetame ir tas papildomas vakcinas, kurios netyčia nukrenta iš dangaus, mat per brangios.

Prezidentas ir jo komanda tiki, kad tai įmanoma. Teoriškai, taip. Lietuva tikrai gebėtų sukurti tinkamą logistiką, vakcinavimo centrus. Nė mažiausios abejonės, kad tokiam reikalui niekas jėgų negailėtų. Bet praktika, bent kol kas, yra visai kitokia. Ir tikriausiai niekas rimtai nesilažintų, kad perversmas vakcinos tiekime įvyks.

O tai reiškia, kad mums gresia du nauji iššūkiai.

Skiepijant ir sergant panašiu tempu kaip iki šiol, jau po 9-10 mėnesių, artėjant trečiajai pandemijos bangai, turėsime tokią dviejų greičių visuomenę arba į dvi dalis skilusią visuomenę.

Vėlų rudenį gali būti kokie 300 ar 400 tūkst. bent kartą paskiepytų ir jau pasveikusių žmonių. Na, gal pusė milijono. Niekas tiksliai dabar nepasakys, bet ir esmės tai nekeičia. Tai didelė armija saugių žmonių, kurie nebebijo viruso, gali dirbti, gali keliauti. O šalia - dar didesnė, pavargusi nuo keisto gyvenimo, nepriteklių ir vis dar neatspari. Užprogramuotas konfliktas.

Kitą rudenį įvesti karantiną gali būti nepalyginti sunkiau nei dabar. Jau ir šį kartą sulaukta nemenko pasipriešinimo. Galime tik įsivaizduoti, koks jis bus, kai keliolika procentų visuomenės nebematys tam prasmės.

Šį rudenį ar žiemą imunitetą praras tie, kas buvo skiepijami pirmieji. Tai medikai ir slaugos namų senoliai. Kas bus skiepijami - medikai ar šiaip eiliniai?

Ir nutiks taip, kad gal 70 ar 80 proc. žmonių nieko nesulauks, jų eilė niekada neateis, jeigu vakcinacijos tempas bus panašus.

Vakcinos įkaitais taptų ne tik jie. Šios vyriausybės ir valdančiosios daugumos sėkmė - taip pat vakcinos gamintojų ir Europos Komisijos gebėjimų spąstuose.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi