Nuomonės

2021.01.08 16:58

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Į laisvę – skirtingu greičiu

Ramunė Sotvarė-Šemetienė 2021.01.08 16:58

Lenktynėse dėl pandeminių skiepų Europos Sąjunga primena bėgiką, kuris sprinto distancijoje stabteli paspausti ranką, papozuoti, nusišypsoti žiūrovams ir dar užmeta akį į taisykles ir etikos kodeksą, ar kur nesuklydo.


Britai skuodžia nesižvalgydami ir nepaisydami klasikinių taisyklių, tikėdamiesi aplenkti sveikatos sistemos „kolapsą“. Izraelis lipa jiems ant kulnų, vadovaudamasis lediniu protu ir švaria logika.

Lietuva panaši į investuotoją, kuris visą savo kapitalą sukišo į vieną poziciją, šventai tikėdamas, kad taip yra ir saugu, ir patikima, ir pelninga. Investuotojai žino, kad taip nebūna. Jeigu saugu, tai dažniausiai nelabai pelninga. O jeigu pelninga, tai ir rizikinga.

Kai reikalas sukasi apie valstybės ekonomikos, verslo ir žmonių gyvybę arba mirtį, regis, turi išnaudoti kiekvieną šiaudą, rezervuoti visus kanalus, imti ką tik gali ir neklausti, kiek už tai bus.

Taip padarė Izraelis. Sausį pilna doze bus paskiepyta du milijonai arba daugiau nei 20 procentų. Jis gali, nes sudarė sutartis su gamintojais jau per pirmąjį vakcinų testavimo etapą ir nesiderėjo.

Taip pat elgiasi ir pirmoji vakcinavimą pradėjusi Jungtinė Karalystė. Savaitės pradžioje jau paskiepyta daugiau nei milijonas, beveik 2 proc. gyventojų. Iki vasario vidurio tokių bus 14 milijonų.

Jeigu ir mes taip, tai jau kovo pradžioje viskas būtų baigta. Bet mes ne taip.

Valdžia pateikia teisės logika grįstų paaiškinimų, kaip čia atsitiko, kad vakcinų gamybą finansavusi ES gauna tik simbolinį vakcinos kiekį, kodėl neregistruoja net ir tų, kurios jau naudojamos kitur.

Iš biurokratinio taško, viskas suprantama ir logiška. O mes – po ES skėčiu. O kur, investuotojų terminais, rizikos išskaidymas? Savarankiškai rezervavę papildomus kanalus būtume nesolidarūs, prarastume subsidijas? O gal tik politinio elito saugumą, atsakomybės permetimą ES.

Jungtinė Karalystė, ir vėl pirmoji, pirmadienį patvirtino jau antrąją, Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“ sukurtą vakciną. Gaus po 2 mln. dozių per savaitę.

O mes dar tik klausiame: kada galime tikėtis proveržio? Ar valstybė be šio mechanizmo turi savarankiškų strategijų? Gal leisti privačioms medicinos įstaigoms įsigyti?

Jungtinė Karalystė antrąja vakcinų doze skiepys praėjus ne trims, bet 12 savaičių po pirmojo skiepo, kad kiek įmanoma greičiau būtų paskiepyta kuo daugiau žmonių. Naudoja kiekvieną lašą, vietoj 5 skiepų iš vienos pakuotės išsunkia 6 ar net 7.

Lietuvoje tai uždrausta. Penki ir ne daugiau, nes reikės prisiimti atsakomybę. Todėl paskiepijus tūkstantį, išpilama mažiausiai 200, paskiepijus dešimt tūkstančių – mažiausiai 2000 dozių keliauja į šiukšlyną arba… Niekas nežino, kur.

Ką jau kalbėti apie pirmenybę pirmajam skiepui. Tokiems sprendimams drąsos nėra. Lengviau skaičiuoti nesuskaičiuotus negyvus. Bet jau visai netrukus bus pradėti skaičiuoti tie, kas galėjo būti paskiepyti kad ir ta šešta ar septinta, pasak mūsų biurokratų, nelegalia doze iš legalaus butelio, bet numirė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi