Lietuvoje

2021.06.25 15:23

Kol Lietuvos institucijos tyli, apžvalgininkas ragina tarnybas paskelbti, ar „Šeimų maršo“ organizatorius susijęs su Baltarusija

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.06.25 15:23

Socialiniuose tinkluose pasirodžius informacijai apie automobilį su diplomatiniais numeriais, prie kurio vairo neva sėdi vienas iš „Šeimų maršo“ organizatorių Antanas Kandrotas, LRT.lt kalbintos institucijos sakė apie nutikimą neturinčios informacijos.

Nuotrauką su tariamai A. Kandrotu penktadienį paskelbė žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas.

„Atkreipiu dėmesį į naująjį prezidentūros draugą ir vieną iš Šeimų sąjūdžio lyderių Antaną Kandrotą – Celofaną, kuris neseniai davė interviu Baltarusijos televizijai, pasakodamas, kokia bloga yra Europos Sąjunga.

Nuotrauka šviežia ir tikrai įdomi. Joje užfiksuotas Celofanas, kuris „Viada“ degalinėje Vilniuje sėda prie prabangaus „Jaguar“ automobilio vairo. Dar įdomesni raudoni automobilio numeriai – juos patikrinę specialistai man beveik 100% garantavo, kad tai yra draugiškosios Baltarusijos diplomatiniai numeriai ir jiems priklausantis automobilis“, – tvirtino A. Tapinas.

Jis LRT.lt sakė, kad pastaruoju metu sulaukė net kelių pranešimų apie Vilniuje pastebėtą diplomatinį automobilį su žmogumi, panašiu į A. Kandrotą. Be to, esą užfiksuoti ir jo konfliktai su degalinės darbuotojais, nes vyras atsisakė dėvėti kaukę degalinės viduje.

A. Kandrotas praėjusią savaitę buvo minimas žiniasklaidoje po to, kai ketvirtadienį bendravo su protestuotojų pasveikinti išėjusiu vyriausiuoju prezidento Gitano Nausėdos patarėju Povilu Mačiuliu. Jis žinomas dėl internete skleidžiamos dezinformacijos, bendradarbiavimo su prorusiškais Valstybės saugumo departamento įvardijamais naujienų kanalais, taip pat yra teistas dėl finansinių nusikaltimų, buvo vienas iš „Didžiojo Šeimų maršo“ organizatorių.

Ne Baltarusijos ambasados numeriai

Tačiau nuotraukoje matomi numeriai iš tikrųjų nepriklauso Baltarusijos ambasadai, nes Lietuvoje veikiančių diplomatinių atstovybių numeriai yra žalios spalvos.

Panašiai atrodo Baltarusijoje diplomatų vairuojamų automobilių numeriai, tačiau to patvirtinti negalima, nes nuotraukoje matoma tik dalis numerio. Jis panašiausias į Estijai priskiriamų automobilių numerius, tačiau Estijos ambasada Vilniuje tvirtino, kad jų kolegos Minske važinėja kitos markės automobiliais.

LRT.lt dėl socialiniuose tinkluose pasirodžiusio vaizdo kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, Vidaus reikalų ministeriją, Valstybės saugumo departamentą (VSD), tačiau šios įstaigos negalėjo patvirtinti, kam priklauso automobilio numeriai, tik pabrėžė, jog tai – ne Rusijos ar Baltarusijos ambasados numeriai.

VSD tvirtino įvykio nekomentuojanti.

„Užsienio reikalų ministerija nekomentuoja Lietuvos gyventojų elgesio šalies viduje“, – teigiama URM atsiųstame komentare.

Taigi, šiuo metu nėra aišku, nei koks automobilis matomas nuotraukoje, nei tai, ar jame iš tikrųjų matomas A. Kandrotas.

Pats A. Kandrotas, kalbėdamas su LRT.lt tikino, kad nuotraukoje tikrai yra jis, o automobilis – diplomatinis, tačiau negalėjo patvirtinti, kad tikrai vairuoja šį automobilį, atsisakė atsiųsti daugiau nuotraukų. Jis taip pat nepaaiškino, kodėl vairuoja šį automobilį ir kokie jo ryšiai su užsienio valstybėmis.

„Neskelbiama informacija“, – taip aiškino jis.

M. Laurinavičius: reikia politikų spaudimo VSD

Politikos apžvalgininko M. Laurinavičiaus teigimu, tikėtina, jog A. Kandrotas atskleidė ryšius su Rusijos ir Baltarusijos tarnybomis, tačiau apie tai turėtų prabilti Lietuvos institucijos.

„Mano supratimu, kadangi ta informacija paskelbta jau pusdienis, jei ji būtų netiesa, būtų paneigta kažkieno.

Šis žmogus savo įvairiais veiksmais pakankamai seniai pademonstravo, kas jis yra, o tai turėtų būti tik viena dėlionės [dalis], nes važinėti mašina Baltarusijos diplomatiniais numeriais reiškia, kad žmogus susijęs su Baltarusijos režimu“, – sakė jis.

M. Laurinavičius tvirtino, jog keista, kad iki šiol nesureagavo specialiosios tarnybos. Jei šios tyli, apžvalgininko teigimu, „tam yra politikai, jie privalo komentuoti“.

Pašnekovas sako, kad A. Kandrotas atvirai reiškia prokremlišką poziciją, nenuostabu, jei atvirai pripažįsta vairavęs automobilį.

„[Jis] įsitikinęs, kad už provokacinę veiklą nieko nebus“, – tvirtina M. Laurinavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.