Lietuvoje

2020.09.02 20:43

Galimos avarijos Astrave atveju vilniečius tektų priimti kitiems miestams? Anot mero, tai nereikalinga, bet pratybų reikia

Žygintas Abromaitis, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.02 20:43

Astravo atominės jėgainės avarijos atveju tektų evakuoti Vilniaus rajoną ir sostinės gyventojus. Tokią mintį išreiškė darbo grupei vadovaujantis ekonomikos ir inovacijų ministras. Pasak Rimanto Sinkevičiaus, visų gyventojų apgyvendinti atskirai kituose miestuose, ko gero, nebūtų galimybių, todėl pastogę turėtų pasiūlyti vietos gyventojai. Tokia idėja dar tik bus svarstoma. Vidaus reikalų ministerija sako, kad tokio scenarijaus gali ir neprireikti.

Švenčionių ir Vilniaus rajonuose pernai spalį vyko pratybos, kai treniruotasi evakuacija po katastrofos Astravo atominėje elektrinėje. Treniravosi ne tik tarnybos, bet ir gyventojai.

Pagal pratybų scenarijų, gyventojams pirmiausia dalijamos kalio jodido tabletės, užtikrinančios, kad radioaktyvios medžiagos nepatektų į skydliaukę, o vėliau žmonės vežami kuo toliau nuo sienos su Baltarusija.

Sinkevičius: Astravo atominės avarijos atveju tektų evakuoti visą Vilnių

„Šiandieną galvodamas mąstau, kad na nebūtų kitos išeities, kaip tik apgyvendinti evakuotuosius šeimose likusioje Lietuvos dalyje, kuri turėtų būti nutolusi ne mažiau kaip 100 kilometrų. Žinoma, tam tikrų nepatogumų svetimų žmonių priėmimas į šeimą, nežinant kas jis, kokia jo istorija, biografija, nėra pats geriausias dalykas, bet čia mes šnekame apie visiškai ekstremalų, neeilinį atvejį“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministras R. Sinkevičius.

Palikti namus turėtų mažiausiai per pusę milijono gyventojų. Pasak vidaus reikalų ministrės, tai pats juodžiausias scenarijus, kurio gali ir neprireikti. Esą pirmiausia žmonės turi likti namuose, užsandarinti langus.

„Galima gyventojus apsaugoti tuose pastatuose, kurie yra šiuo metu Vilniuje. Tik reikia viską įvertinti, ką mes turime, žinoti planą, žinoti, kurie mikrorajonai ką turi, kurie neturi, kas darosi su įstaigomis. Pasirengimas vyksta etapais“, – sako Rita Tamašunienė.

Į pagalbą evakuacijos atveju būtų pasitelkiamos ne tik specialiosios tarnybos, bet ir kariuomenė. Krašto apsaugos ministras sako, kad pratybos būtinos.

„Pratybos treniruojantis dėl ekstremalių situacijų yra esmė. Tik tai tokiu būdu galima patikrinti visas tas esamas procedūras, išryškinti trūkumus ir pažiūrėti eigas, kur tobulinti“, – teigia Raimundas Karoblis.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako svarstantis, ar tai rimtas politikos pasikeitimas, ar ne iki galo apgalvotas sprendimas. Pasak mero, ankščiau apie evakuaciją nekalbėta, ji nereikalinga. Meras sako, kad vis dėlto pratybų reikėtų.

„Mes iki šiol būdavome visą laiką tie, kurie sakydavom „klausykit, darom rimtas pratybas, kuriose išsiaiškintume visų mūsų trūkumus ir galėtume juos patobulinti“. Tikrai labai tikiuosi, kad bus pilnas įsitraukimas ir galėsime pasipraktikuoti bei žinoti, kad ir blogiausio scenarijaus atveju Vilniuje niekas nenukenčia“, – sako R. Šimašius.

Vilniaus savivaldybė pagaliau išsprendė ir ginčą su Sveikatos apsaugos ministerija – kalio jodido tabletės bus dalijamos vaistinėse. Miesto gyventojams jau yra sugeneruoti elektroniniai receptai, todėl artimiausiu metu žadama pradėti tablečių dalybas.

Apie tai – reportaže:

Sinkevičius: Astravo atominės avarijos atveju tektų evakuoti visą Vilnių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt