Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.25 15:38

Koronaviruso krizės valdymą perima Skvernelio vadovaujamas komitetas

premjeras: jei būsime neatsakingi, bus kaip Italijoje, atnaujinta 17.31

Dėl koronaviruso plitimo visuotinis karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio 13 dienos imtinai, trečiadienį nusprendė Vyriausybė. Po šio sprendimo premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad Vyriausybė taip pat nutarė sukurti specialų komitetą krizės valdymui. Jam vadovaus pats ministras pirmininkas.

Anksčiau Ministrų kabinetas buvo nutaręs, kad karantino režimo šalyje bus laikomasi iki kovo 30 dienos.

Per karantiną apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių, neteikiamos įvairios paslaugos.

Taip pat neveikia šalies švietimo, ugdymo įstaigos, gyventojams rekomenduojama dirbti iš namų.

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad ministrai posėdyje nutarė įsteigti specialų vyriausybinį komitetą, koordinuosiantį ekstremalios situacijos valdymą.

„Šita nauja institucija atsiranda, jis tikrai padės efektyviai, horizontaliai vienyti ministerijų pastangas spręsti koronaviruso krizę“, – teigė premjeras.

Toks komitetas įsteigtas kritikos pastaruoju metu sulaukus sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, vadovaujančiam ekstremaliosios situacijos valdymo centrui.

Komitete sudėtyje – vien ministrai ir kancleris

Įsteigtojo komiteto sudėtyje be jam vadovausiančio S. Skvernelio bus Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis bei energetikos, finansų, krašto apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo, susisiekimo, sveikatos apsaugos, švietimo, teisingumo, užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrai.

„Komiteto uždavinys – padėti Vyriausybei valdyti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl COVID-19“, – nurodoma Vyriausybės nutarime.

Dokumente dabar nurodoma, kad komitetas Vyriausybei teiks pasiūlymus dėl būtinų valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valdymo ir padarinių šalinimo priemonių. Taip pat padės valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovui priimti reikiamus sprendimus.

Komitetas koordinuos ministerijų ir kitų valstybės institucijų ir įstaigų veiklą, joms įgyvendinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valdymo ir padarinių šalinimo priemones.

„Vyriausybės kancleris gali sudaryti darbo grupes, kurios analizuotų ir vertintų informaciją apie valstybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl COVID-19, rengtų ir teiktų komitetui pasiūlymus dėl jos padarinių šalinimo bei vykdytų komiteto siūlymų įgyvendinimo stebėseną“, – nurodoma Vyriausybės nutarime.

S. Skvernelis patvirtino, kad galutinius sprendimus dėl krizės valdymo priiminės šis komitetas.

„A. Veryga toliau yra ekstremaliosios situacijos vadovu šalyje, tai išlieka. <...> Bet kadangi klausimų ratas išsiplėtė gerokai daugiau nei yra sveikatos apsaugos sistemos kompetencija, buvo įkurtas komitetas, kad palengvintų ir padėtų operacijų vadovui tvarkytis su šita situacija“, – sakė premjeras.

Dviejų savaičių pratęsimo terminas – tik minimalus

Premjeras per spaudos konferenciją pareiškė, kad nustatytas dviejų savaičių karantino pratęsimo terminas yra tik minimalus.

„Jeigu dalis visuomenės, maža, elgsis taip, kaip šitas dvi savaites, kada buvo nepaisoma saviizoliacijos, kada buvo meluojama ir lankomasi masinio susibūrimo vietose ir taip prasidėjo viruso platinimas mūsų šalies viduje, <...> tai natūralu, kad karantinas, kuris galėjo trukti mėnesį, tęsis neaišku kiek“, – tvirtino premjeras.

„Jeigu mes elgsimės neatsakingai, tai turėsime situaciją, <...> kokia yra Ispanijoje arba Italijoje. Tai viskas yra mūsų rankose – kaip elgsimės, kaip laikysimės privalomų nurodymų, kaip laikysimės rekomendacijų“, – pridūrė jis.

Vyriausybė taip pat kiek sugriežtino karantino sąlygas. Gyventojams bus rekomenduojama viešose vietose dėvėti apsaugines veido kaukes, respiratorius arba kitas nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Gyventojai įpareigoti parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis, laikytis saugaus kontakto, vengti tiesioginio fizinio kontakto, paisyti asmens higienos reikalavimų.

Ministrų kabinetas taip pat nusprendė laikinai netaikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) aukojamoms prekėms, sustabdė importo muitų taikymą, atsisakė skolų valstybei išieškojimo.

Šiuo metu Lietuvoje diagnizuoti 255 koronaviruso atvejai. S. Skvernelis sakė, kad neviešins Vyriausybės turimų ligos plitimo prognozių.

„Nenorėtumeme mes šiandien skelbti tų prognozių visuomenei, kadangi jos yra pakankamai prieštaringos, bet taip, ekspertinius vertinimus mes turime, naudojamės visais ištekliais, kurie yra teikiami, tiek mokslininkų, tiek ir mūsų ministerijų“, – teigė ministras pirmininkas.

Nuo koronaviruso šalyje kol kas mirė keturi asmenys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi