Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.14 09:14

Veryga: visų koronavirusu užsikrėtusio kretingiškio kontaktų praktiškai neįmanoma nustatyti

ragina visus išvykusius į užsienį kuo skubiau grįžti į Lietuvą; atnaujinta 13.09

Klaipėdoje šeštadienį į ligoninę buvo atvežtas vyras, užsikrėtęs koronavirusu. Tai savo feisbuko paskyroje paskelbė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Vyriausybės Visuomenės informavimo grupė daugiau informacijos apie naują užsikrėtimą koronavirusu Lietuvoje pateikė spaudos konferencijos metu.

Veryga: koronavirusu sergantis kretingiškis lankėsi Vilniuje, namo grįžo autobusu

„Tai kretingiškis, kuris kovo 10 dieną atvyko iš Danijos į Kauno oro uostą, autobusu vyko į Vilnių pas draugę. Vilniuje lankydamasis vaikščiojo ir lankėsi kavinėse, buvo viešose vietose. Kovo 11 dieną susirgęs su drauge autobusu vyko į Kretingą, vėliau, jau pasireiškus simptomams, penktadienį kreipėsi į Klaipėdos ligoninę, ten yra hospitalizuotas, paimtas mėginys buvo teigiamas. Dabar jis ten yra izoliuotas“, – spaudos konferencijos metu teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Lietuva taip pat grąžina sienų kontrolę, svarsto uždrausti į šalį atvykti užsieniečiams, plačiau apie tai:

Pasak ministro, su jo tėvais ir drauge yra susisiekta, tėvai šiuo metu yra saviizoliacijoje, draugė gyvena su močiute, ji taip pat šiuo metu yra saviizoliacijoje. A. Verygos teigimu, svarbu paminėti, kad praktiškai jokių kontaktų nustatyti nėra jokių galimybių.

„Aišku, yra atliekamas tas tyrimas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai aiškinasi tuos kontaktus, tiek, kiek jų yra įmanoma išsiaiškinti. Bet realiai jų visų išsiaiškinti praktiškai nebeįmanoma. Tad neturime savęs apgaudinėti, tokių žmonių Lietuvoje yra tikrai ne vienas“, – dėstė A. Veryga.

Vis dėlto, kaip vėliau patikslino A. Veryga, kai kuriuos kretingiškio kontaktus bus įmanoma nustatyti, šie žmonės bus perspėti.

„Bet supraskime, kad jeigu šie žmonės pasivaikščiojo po kavines, pasivaikščiojo po barus, nebus jokių šansų atsekti tų kontaktų“, – dėstė jis.

Bus svarstoma galimybė paviešinti vietas, kur lankėsi šie asmenys, kad kontaktą turėję žmonės patys kreiptųsi į specialistus ir save izoliuotų.

Jo teigimu, šiuo metu šalyje susidariusi labai dinamiška situacija.

„Juo labiau kad žmogus atvyko iš Danijos, iš šalies, kuri tuo metu dar nebuvo įtraukta į sąrašą. Kadangi tas šalių skaičius plečiasi labai greitai, mes jį atnaujiname kiekvieną dieną, realiai žmonės gal dar net negalėjo žinoti, kad jiems reikia izoliuotis, kažką daryti ir panašiai“, – mano A. Veryga.

Ragina piliečius grįžti namo

Anot ministro, visi, kurie yra išvykę, turėtų maksimaliai greitai organizuotis grįžimą namo į Lietuvą.

„Girdėjome tokių istorijų, kad žmonės, Užsienio reikalų ministerijai (URM) bandant susisiekti, sako, kad mums dar nesibaigė kelialapiai, mes dar išbūsime čia savo dienas, tada gal grįšime namo. Labai realu, kad tada grįžti bus labai labai sudėtinga“, – perspėjo ministras.

Ministras taip pat įspėja, kad šalys jau dabar organizuoja savo piliečių susigrąžinimą, parvykimą, būtent šiuo momentu reikia ir naudotis, vėliau judėjimas tarp šalių bus tik dar labiau komplikuotas.

„Jokių kelialapių pasibaigimo nereikėtų laukti, nes gali taip atsitikti, kad ten įstrigsite labai ilgam laikui. Tikrai negalėsime suorganizuoti reguliarių skrydžių, kad, pasibaigus kelialapiui, galėtumėte komfortiškai grįžti namo“, – sakė A. Veryga.

Idealiu atveju šie žmonės, grįžę iš užsienio, turėtų namo parvykti savo asmeniniu automobiliu arba kad juos paimtų artimieji.

Jis atkreipia dėmesį, kad dabar svarbiausia būti sąmoningiems, žmonės turėtų maksimaliai kas tik gali likti namuose, vaikai, kurie neina į ugdymo įstaigas, taip pat privalo būti namie, nevaikščioti po miesto erdves, prekybos centrus ar organizuoti susitikimus su bendraklasiais.

„Idealus vaizdas gatvėje būtų jokio vaizdo – jei nebūtų judėjimo, maksimaliai dirba tik tie, kuriems tikrai reikia eiti į įstaigas, visi kiti, kiek tik įmanoma, dirba nuotoliniu būdu. Vaikai nevaikštinėja po parduotuves. Turime suprasti, kad tai – kontaktinis plitimo būdas, kuo mažiau kontaktų, tuo mažiau bus užsikrėtimų“, – apibūdina jis.

Tyrimus dėl COVID-19 daugiau laboratorijų bus pasiruošusios atlikti šeštadienį

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sako, kad daugiau laboratorijų tyrimus dėl koronaviruso galės pradėti atlikti jau šeštadienį.

„Laboratorijoms jau yra išdalinti reagentai, jos ruošiasi, dabar pildosi protokolus, nes ten yra procedūra, kad galėtų tą tyrimą validuotis“, – šeštadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.

„Praktiškai jos šiandien tikriausiai bus pasiruošusios“, – pridūrė jis.

Pasak ministro, tyrimai dėl koronaviruso papildomai galės būti atliekami Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijose.

„Matyt, kad Panevėžys ir Šiauliai galės tuos tyrimus ateityje atlikti“, – teigė A. Veryga.

Tyrimai dėl koronaviruso šiose trijose laboratorijose bus daromi tada, jei to daryti nebepajėgs Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

„Priklausys nuo tiriamųjų skaičiaus (...) pasiekinėjam tam tikrą ribą. Dabar yra 50 užkrauta, galima užkrauti 70, jei ją peržengsim, tai vadinasi, įsijunginėja kitos laboratorijos“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Lietuvos medikus vienijančios organizacijos penktadienį išplatino viešą pareiškimą, kad dėl koronaviruso tiriami turėtų būti visi karščiuojantys ir turintys kvėpavimo takų infekcijos simptomų pacientai, neatsižvelgiant į epidemiologinius rizikos faktorius.

Medikai taip pat siūlo išplėsti testavimą galinčių atlikti įstaigų sąrašą, įtraukiant „visas įstaigas, turinčias pakankamas kompetencijas šiuos tyrimus atlikti“.

Kreipimąsi į šalies valdžios institucijas pasirašė 10 medikus vienijančių organizacijų, tarp jų – Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjunga, Lietuvos medikų forumas, Lietuvos medikų sąjūdis bei kitos.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų duomenimis, jų įstaiga esant reikalui papildomai per parą galėtų ištirti dar apie 300 ėminių, o Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos – 50 ėminių.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso atlikta per 440 tyrimų dėl COVID-19. Lietuvoje kol kas nustatyti 7 koronaviruso atvejai.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šiuo metu Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje per parą galima atlikti 210 ėminių tyrimus.

Dabar tyrimai daromi tiems, kas grįžo iš užkrėstų šalių, ir sunegalavo, arba kuriems pasireiškė ligos simptomai po to, kai jie turėjo kontaktų su grįžusiaisiais iš pavojingų teritorijų, taip pat tiems, kam nustatyta sunki neaiškios kilmės pneumonija.

Šalyje skelbiamas karantinas

Giedrius Surplys, ministro pirmininko patarėjas ir Visuomenės informavimo grupės prie Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovas, pabrėžia, kad šalies sienos ribojimai tiek Lietuvos piliečiams, tiek tiems, kurie turi leidimus gyventi Lietuvoje, nebus taikomi.

„Pirmadienį šalyje žadama skelbti karantiną. Kiekvienai savivaldybei bus įvesti griežti planai, kaip mes užsiimame prevencija dėl šito“, – skelbia G. Surplys.

Kaip teigia A. Veryga, karantino sąlygos šiuo metu yra ruošiamos, ir ministras net neabejoja, kad jis bus įvestas.

„Jis bus teikiamas Vyriausybei, sąlygos kol kas yra dėliojamos, kokios jos tiksliai bus. Nes dalis sąlygų mano, kaip operacijų vadovo, tų nurodymų tiesiog taps karantino sąlygomis, bus privalomos lygiai taip pat visiems. Teoriškai visko gali būti, ir ribojimas tam tikras judėjimo, ir labai griežta atsakomybė už nesilaikymą tiems, kurie nesilaiko karantino sąlygų ir pan. Pavyzdžiui, jeigu Vilnius taps labai rimtu židiniu, čia išplis labai liga, gali būti, kad jūs iš sostinės neišvažiuosite“, – išaiškina ministras.

LRT.lt primena, kad G. Surplys ketvirtadienį portalui LRT.lt sakė, jog karantino įvedimas šalies mastu reiškia naujų apribojimų atsiradimą: judėjimo, prekybos ir kitų.

„Jeigu taip paprastai pasakius, reikėtų pasižiūrėti, kas šiuo metu yra Italijoje, tai koks vaizdas būtų Lietuvoje“, – sakė G. Surplys.

Šiuo metu Italijoje nedirba mokyklos, universitetai, uždaryti visi muziejai, kitos lankytinos vietos. Taip pat uždaryti visi barai, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos, taip pat visos parduotuvės, išskyrus vaistines ir maisto prekėmis prekiaujančias parduotuves. Visi, norintys eiti į kokią nors įstaigą, parduotuvę arba kažkur nuvykti, turi užpildyti anketą, kurioje turi nurodyti, dėl kokios priežasties jiems reikia išeiti iš namų.

Būtiniausias viešasis transportas šalyje veikia kaip ir dauguma gamyklų, pramonės įmonių, tačiau nebūtini padaliniai laikinai lieka uždaryti.

Ar bus svarstoma sustabdyti visuomeninio transporto judėjimą, G. Surplys penktadienį negalėjo atsakyti, tai, anot jo, būtų spekuliacija. Bet jis pabrėžė, kad gali būti uždaromos visos parduotuvės išskyrus maisto prekių ir vaistines. Išliks rekomendacijos esant galimybei dirbti nuotoliniu būdu, vargu ar tai virs reikalavimu, nes, Visuomenės informavimo grupės vadovo tikinimu, visų išvaryti dirbti nuotoliniu būdu nėra įmanoma.

Taip pat gali būti numatytos baudos asmenims, kurie yra atvykę iš koronaviruso rizikos kraštų, bet nesilaiko saviizoliacijos reikalavimo.

Klaipėdiečių būklė normali

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas prof. Vinsas Janušonis sako, kad užsikrėtusiojo būklė yra normali. Vyras iš Danijos į Lietuvą grįžo kovo 10 d., kurį laiką buvo Vilniuje, tada grįžo pas tėvus į Kretingą autobusu. O į ligoninę dėl blogos savijautos kreipėsi penktadienį.

„Jo būklė yra vidutinė, jis pakarščiuoja, kataro reiškiniai“, – sakė gydytojas ir prideda, kad vyrui pasireiškia visi įprastiniai koronaviruso simptomai, o sunkių atvejų Lietuvoje nėra.

V. Janušonis sako, kad, užsikrėtusiajam vykus autobusu, reikia ištirti kartu su juo važiavusius asmenis, nes šių kontaktų užtektų užsikrėsti koronavirusu.

Anot gydytojo, Klaipėdos ligoninėje yra paguldyta dar 13 asmenų, kuriems įtariamas koronavirusas, jų mėginiai išsiųsti arba juos ruošiamasi siųsti į laboratoriją Vilniuje. V. Janušonis teigia kalbėjęsis su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, kurie žadėjo galimybę mėginius tirti Klaipėdoje jau nuo ateinančios savaitės.

Ligoninėje taip pat yra vienas iš Vokietijos parvykęs vyras. „Kelia nerimą nes gana netipiška – karščiuoja, grįžęs iš ten, kur būta susirgimų. Kelia nerimą visi, bet jis truputį daugiau“, – komentavo V. Janušonis.

Medikas paaiškina, kad ligoninė yra atlaisvinusi 3 skyrius, todėl visi užsikrėtusieji ir tie, kuriems koronavirusas įtariamas, guli atskirose palatose, tad „pavojaus apsikrėsti vienam nuo kito šiandien Klaipėdoje tikrai nėra“.

LRT.lt primena, kad Klaipėdoje šiuo metu taip pat gydoma ir iki 50-ies metų moteris, užsikrėtusi koronavirusu. Kaip penktadienį teigė V. Janušonis, moteris į Lietuvą iš Tenerifės sugrįžo kovo 9 d., iš karto pasijuto prastai, bet į medikus kreipėsi kovo 12 d.

Pirmosios koronavirusu užsikrėtusios klaipėdietės būklė, anot V. Janušonio, šiuo metu taip pat yra normali, pakartotinis tyrimas dėl COVID-19 viruso jai bus atliekamas maždaug po savaitės.

Klaipėdos meras šeštadienį ryte pabrėžė, kad vyras, kuriam nustatytas koronavirusas, paguldytas į Klaipėdos Universitetinę ligoninę.

„Tai jaunas studentas, kovo 10 d. parskridęs iš Danijos į Lietuvą, o iš Vilniaus jau keliavęs autobusu, tad rizikos faktorių, turint omenyje galimų kontaktų gausą, gana daug“, – ryte savo feisbuko paskyroje rašė Klaipėdos meras.

„Taip yra patvirtintas atvejis, daugiau informacijos turėtų pateikti ligoninė“, – BNS sakė V. Grubliauskas.

Anot V. Grubliausko, dar 11 mėginių dėl koronaviruso yra išsiųsti tirti į Vilnių.

Iš viso Lietuvoje patvirtinti 7 užsikrėtimai COVID-19 virusu. Per parą buvo ištirti 76 mėginiai.

Ankstyvą šeštadienio rytą Vilniuje nusileido lėktuvas iš Milano, pargabenęs Lietuvos piliečius. Du iš jų buvo nuvežti į ligoninę. Kol kas nepranešama, ar jiems nustatytas užsikrėtimas COVID-19.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16