Lietuvoje

2020.03.14 11:30

Lietuva grąžina sienų kontrolę, svarsto uždrausti į šalį atvykti užsieniečiams

pareigūnams padės kariuomenė; atnaujinta 13.41
Andrius Balčiūnas, LRT.lt, ELTA, Ignas Jačauskas, BNS2020.03.14 11:30

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė šeštadienį surengtoje spaudos konferencijoje pranešė, kad Lietuva grąžina sienų kontrolę. Vėliau Vyriausybė patikslino, kad svarstoma uždrausti į šalį atvykti užsienio valstybių piliečiams, kurie neturi leidimo čia dirbti.

„Reaguodama ir siekdama suvaldyti COVID-19 viruso keliamas grėsmes, Lietuva, Vidaus reikalų ministro įsakymu nuo šiandien atstatys kontrolę prie vidinių Europos Sąjungos sienų“, – sakė ministrė. Kontrolė grąžinama nuo kovo 14 d. 18.00 valandos.

Į Lietuvą svarstoma uždraudsti atvykti užsienio valstybių piliečiams, išskyrus tuos, kurie turi oficialius leidimus dirbti Lietuvoje. Visiems asmenims, grįžusiems iš koronaviruso paveiktų teritorijų, taip pat ir Lietuvos piliečiams, būtina saviizoliuotis 14-ai dienų.

„Reaguodami į priemones, kurias taiko mūsų kaimynai, manome, kad ta priemonė yra tikslinga ir pavyks mums geriau suvaldyti kylančias grėsmes“, – sakė ministrė.

Ji pabrėžė, kad tokia procedūra numatyta Šengeno sutartyje, kontrolė grąžinama 10-iai dienų, su galimybe ją pratęsti.

„Bet tikriausiai, bus ir sekančios kitos priemonės“, – sakė R. Tamašunienė ir pažadėjo apie tai informuoti ES institucijas, kitas Bendrijos nares.

Valstybės sienos apsaugos pareigūnai taikys sustiprintas keleivių patikros procedūras.

„Stabdomas keleivių susisiekimas oro ir geležinkelių jungtimis, tačiau laisvos prekybos režimas paliekamas, krovininiai automobiliai keliaus“, – sakė ministrė.

Pareigūnai tikrins vairuotojų sveikatos būklę.

„Suprantame, kad priemonė pakankamai griežta, bet judėjimas, kuris buvo mūsų didelė Šengeno zonos vertybė, šiandien tampa grėsme“, – sakė ministrė.

Ji pabrėžė, kad Lietuvos piliečiams pasienio pareigūnai neleis skristi į labiausiai koronaviruso paveiktas šalis

„Turime leisti kitų šalių piliečius išskristi namo, lygiai taip pat mes turime leisti saviems sugrįžti namo. Tad skrydžių kol kas dar nereikia drausti. Mes nebeleidžiame išskristi, tad ilgainiui tas procesas užsidarys, tačiau piliečiams jau dabar neleisti išskristi namo ir nebegrįžti nėra logiška“, – patikslina Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Visų prašome būti namuose su savo šeimomis, judėjimas apribotas tiek į užsienį, tiek valstybės viduje. Bet būkime ramūs, atsakingi ir tik atsakingas mūsų požiūris padės mums suvaldyti virusą, kuris šiuo metu jau yra neblogai valdomas. Bet naujos priemonės leis tai padaryti daug geriau“, – sakė ministrė R. Tamašunienė.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas sakė, kad Lietuva palaiko glaudžius kontaktus su kaimyninių valstybių tarnybomis.

Lenkija vidaus sienų kontrolę atnaujino jau penktadienį.

„Vykimas per Lenkijos–Lietuvos sieną bus vykdomas tik per vieną laikiną kontrolės punktą Kalvarijoje“, – sakė R. Liubajevas.

Jis pažymėjo, jog nors Lenkija nebeįsileis užsienio valstybių piliečių, jiems leis išvykti iš šalies. „Praleidimas, vykimas per sieną, bus įmanomas tik per Kalvarijų laikinąjį sienos kontrolės punktą“, – sakė R. Liubajevas.

Padės kariai

Kovo 14 d., gavus LR Vidaus reikalų ministerijos prašymą, papildomai aktyvuotos trys Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinėse pajėgos budinčios Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) rinktinės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pagrindinė karių užduotis – padėti Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams organizuoti 10-ties sanitarinių informacinių postų veiklą (vykstančiųjų per valstybės sieną informavimas, profiliavimas, registravimas) prie Europos Sąjungos vidaus sienų.

Planuojama, kad užduotį vienu metu visose numatomose pasienio užkardose kartu su Valstybės sienos apsaugos (VSAT) pareigūnais vykdys apie 50 karių. Užduočiai atlikti aktyvuoti KASP Dainavos apygardos 1-oji rinktinė (Alytus), Vyčio apygardos 1-oji rinktinė (Panevėžys) ir Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė (Šiauliai) kariai. Kariai užduotis atliks kartu su policijos, VSAT bei kitų reikiamų tarnybų pareigūnais.

Sanitarinius-informacinius postus kariai padės organizuoti Pūškų (Vilniaus r.), Šiaulių, Palangos ir Kalvarijos pasienio užkardose.

VSAT telks pajėgumus prie sienos su Latvija

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad šeštadienį atnaujinus vidinių Europos Sąjungos sienų kontrolę, didžiausi pajėgumai bus telkiami prie sienos su Latvija.

„Numatome, kad, ko gero, reikės daugiau pajėgumų sutelkti ties Lietuvos ir Latvijos siena, nes ten pakankamai ilgas sienos ruožas, beveik 600 kilometrų. Mūsų dėmesys bus ten, kadangi, kaip girdėjome, Lenkijos Vyriausybė priėmė sprendimą taikyti kontrolę prie sienos su Lietuvos respublika, mums čia bus šiek tiek lengviau veiksmus vykdyti, juos koordinuosime su Lenkijos kolegomis“, – BNS sakė R. Liubajevas.

Jis sako tiesiogiai bendraujantis su Lenkijos ir Latvijos pasienio tarnybų vadovais bei sienos apsaugos funkcijas atliekančios Estijos policijos vadovybe, veiksmai tarp valstybių yra koordinuojami.

Anot R. Liubajevo, Latvijos pasienio tarnybos vadovai jau teikė siūlymą atnaujinti patikras prie ES sienų Vyriausybei, tačiau tam ši nepritarė.

VSAT vadovas sako, kad pareigūnai yra mobilizuojami: atšaukiami mokymai, komandiruotės, kol kas dar sprendžiama, ar pareigūnai budės visuose buvusiuose patikros punktuose, ar tik jų dalyje, taip pat dėl pajėgų stiprinimo oro uostuose, Klaipėdos jūrų uoste.

Anot jo, į pagalbą ateina ir kariškiai, kitos tarnybos.

„Jau dabar vykdydami sanitarinę kontrolę pasitelkiame kariuomenę, tas sprendimas jau buvo priimtas operacijų centro vadovo.Tad esant poreikiui ir toliau bus pasitelkiami kariuomenės, kitų Vidaus reikalų ministerijos institucijų atstovai“, – tvirtino R. Liubajevas.

Jis paaiškino, kad šiuo metu pasieniečiai jau neleidžia Lietuvos piliečiams išvykti į 18 rizikos sąraše esančių valstybių, įskaitant Italiją, Vokietiją, Ispaniją, Prancūziją, tuo metu užsieniečiams į šias šalis iš Lietuvos išvykti leidžiama.

Nuo penktadienio taip pat galioja tvarka, kad į Lietuvą neįleidžiami užsieniečiai, turintys ligos simptomų. Tuo metu sveiki užsieniečiai iš rizikos valstybių įleidžiami tik jei pateikia įrodymų, jog galės užsidaryti Lietuvoje į karantiną dviem savaitėms.

Premjerai aptarė situaciją

Premjeras Saulius Skvernelis telefonu kalbėjo su Lenkijos ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu ir aptarė situaciją dėl koronaviruso.

S. Skvernelis paprašė Lenkijos premjero užtikrinti galimybę Lietuvos Respublikos piliečiams sudaryti sąlygas grįžti į Lietuvą per Lenkijos teritoriją.

Lenkijos Vyriausybė patikino spręsianti šį klausimą. Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo, sutarta palaikyti nuolatinį kontaktą.

„Mes priėmėme sprendimą dėl laikino sienų grąžinimo, – sakė jis. – Rūpindamiesi lenkų saugumu, mes įvesime visišką kontrolę palei visas Lenkijos sienas“. M. Morawieckis pabrėžė, kad omenyje turimos Šengeno zonos vidaus sienos, nes sienos su Ukraina, Baltarusija bei Rusija ir taip kontroliuojamos.

Anot premjero, iš pradžių šis režimas bus įvestas 10 dienų su galimybe jį pratęsti 20 dienų, o paskui – mėnesiui.

Patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.