Kultūra

2021.10.08 23:49

Lietuvoje koncertą surengė vienas iš 10 geriausių chorų pasaulyje: estai savo sąskaitoje turi ir 2 „Grammy“ statulėles

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.08 23:49

Beveik po 15 metų pertraukos Lietuvoje penktadienio vakarą koncertavo vienu geriausių chorų pasaulyje tituluojamas Estijos filharmonijos kamerinis choras. Šis koncertas – tai jau ketvirtą savaitę Vilniuje vykstančio Šventojo Jokūbo festivalio dalis ir šio renginio kulminacija.

Prancūzų kompozitoriaus Maurice`o Durufle kūrinį „Requiem“ Šventųjų apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje Vilniuje repetuoja Estijos filharmonijos kamerinis choras. Kūrinys retai atliekamas Lietuvoje. Anot Tonu Kaljustės, choro įkūrėjo ir meno vadovo, šis „Requiem“ jam – vienas iš dviejų svarbiausių prancūzų muzikos pavyzdžių. Antrasis yra kompozitoriaus Gabriel Faure „Requiem“.

„Kai pradėjome organizuoti koncertą Vilniuje, pirmiausia, kaip visada, paklausiau, kur jis vyks, kokia tai bažnyčia. Supratau, kad šioji turi katedros akustiką ir kad M. Durufle „Requiem“ joje labai gerai suskambėtų, kadangi vieta glaudžiai susijusi su Grigališkuoju choralu, o kompozitorius labai atidžiai studijavo šį giedojimą“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja R. Kaljuste.

Šv. Jokūbo festivalio kulminacija – Estijos filharmonijos kamerinio choro koncertas

Koncertui, į kurio programą choro vadovas įtraukė ir estų kompozitoriaus Arvo Parto kūrinius, kolektyvas specialiai iš Talino atsivežė skaitmeninius vargonus.

„Tai – nauja technologija, į juos galima instaliuoti kokių tik nori vargonų skambesį. Pavyzdžiui, atliekant M. Durufle „Requiem“ girdime prancūziškų romantinių vargonų skambesį, atliekant A. Partą – barokinių“, – tikina Estijos choro įkūrėjas.

Estijos filharmonijos kamerinis choras į Lietuvą grįžta beveik po 15 metų. Paskutinis jų pasirodymas mūsų šalyje vyko tarptautiniame aktualios muzikos festivalyje „Gaida“.

„Mums, aišku, malonu, kad pavyko juos prisikviesti po ne vienerių metų derybų. Tai aišku, mums tai – didžiulis įvykis. Ir Lietuvos chorinei, muzikinei bendruomenei tai – įvykis“, – tikino LRT TELEVIZIJAI Šv. Jokūbo festivalio meno vadovas Artūras Dambrauskas.

Pernai BBC muzikos žurnalas Estijos filharmonijos kamerinį chorą įvardijo kaip vieną iš dešimties geriausių chorų pasaulyje. Jis iki šiol yra pelnęs dvi „Grammy“ statulėles ir keliolika nominacijų, įvertintas ir kitais tarptautiniais muzikos apdovanojimais.

Šventojo Jokūbo festivalis tęsis iki spalio pabaigos, jam pasibaigus, organizatoriai – valstybinis choras „Vilnius“ –surengs atsakomąjį koncertą Estijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt