Kultūra

2021.04.08 13:02

Pristatyti Chodkevičiaus metų renginiai ir iniciatyvos – karvedys pakilo į mūšį su užmarštimi

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.04.08 13:02

Ketvirtadienį Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Chodkevičių rūmų kiemelyje, Jono Karolio Chodkevičiaus karo palapinėje, įvyko karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus metų renginių ir iniciatyvų pristatymas. „Mes turime jį susigrąžinti – jis Lietuvos kariūnas, Lietuvos sūnus“, – tvirtino istorikė Genovaitė Kirkienė.

Minint 400-ąsias LDK didžiojo etmono mirties metines, jo atminimas bus įamžintas paminklu, J. K. Chodkevičius taps Lietuvos kariuomenės vieno iš padalinių globėju.

Pristatyti Chodkevičiaus metų renginiai ir iniciatyvos: istorikė teigia – turime jį susigrąžinti iš užmaršties

Vilniaus universiteto istorikė Genovaitė Kirkienė teigė: „1621 metų mūšis, per kurį mirė Chodkevičius, mini 400 metų. Jis – tarp garsiausių to meto karvedžių Europoje. J. Karolio mūšis ties Chotynu sustabdė Vidurio Europai grasinusią Osmanų imperijos jėgą.“

„J. K. Chodkevičius – senosios Lietuvos – sumanumo, išmanumo, tolerancijos – simbolis. Jo asmeninės vertybės: meilė, ištikimybė šeimai, konfesijai ir tėvynei“, – kalbėjo G. Kirkienė.

„Mes turime jį susigrąžinti – jis Lietuvos kariūnas, Lietuvos sūnus“, – tvirtino istorikė.

Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo pirmininkas Edmundas Jakilaitis sako, kad įamžinti iškiliausio LDK karvedžio atminimą svarbu ne vien dėl jo asmenybės bei pasiekimų. „J. K. Chodkevičius – didis valstybės politikas ir mecenatas. Tačiau budinti visuomenės pasididžiavimą juo – gerokai svarbiau nei vien įamžinti karvedžio atminimą. Jis – lyg priemonė civilizacinei LDK ir ATR didybei perteikti, priminti, kad Lietuva visuomet buvo vakarietiška, moderni valstybė“, – teigia jis.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas atskleidė, kad į Chodkevičiaus metų minėjimą aktyviai įsitrauks ir pats muziejus. „Chodkevičius pakilo į žygį, mūšį su užmarštimi. Nepakankamas kiekis piliečių žino jo įnašą į istoriją“, – kalbėjo A. Gelūnas. Kiemelyje atsiradusioje Chodkevičiaus palapinėje, pačiame muziejuje planuojamos parodos su istorine informacija, edukacija.

Viena svarbiausių iniciatyvų 2021-aisiais – J. K. Chodkevičius taps Lietuvos kariuomenės „Žemaitijos“ brigados globėju.

Prie iniciatyvų taip pat prisijungs ir LRT. „Mūsų misija – papasakoti istorijas, kontekstą, kodėl ši asmenybė svarbi. Visus metus visose platformose skirsime dėmesį – tiek dokumentinėse laidose, tiek portale, tiek informacinėse laidose, o kulminacija – 8 dalių dokumentinis serialas, jis vadinsis „Triumfo kelias“. Tai buvo ne tik iškilus karvedys, bet ir plataus interesų rato asmenybė“, – sakė LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas. Jau dabar portale galima skaityti G. Kirkienės straipsnių ciklą apie J. K. Chodkevičių, jis bus tęsiamas ir toliau.

Būtent fondo iniciatyva dar 2021-aisiais Chodkevičių rūmų kieme iškils paminklas LDK etmonui. Fondo ir visuomenės balsavimu jam įamžinti išrinktas skulptoriaus Martyno Gaubo kūrinys.

Prie jo statymo galės prisidėti kiekvienas norintis, įsigijęs sidabrinį medalininkės Linos Kalinauskaitės kurtą J. K. Chodkevičiaus medalį. „Per meno kūrinius žinią galime paskleisti tiesiai į žmonių širdis. Medaliai, skulptūros – nevienadieniai dalykai. Medalyje pavaizduotas portretas. Buvo nelengva užduotis nuspręsti, kaip jis turi atrodyti, nes dauguma jo portretų – jau pomirtiniai ir skirtingi“, – pripažįsta L. Kalinauskaitė. Medalio averse – portretas. Fone – šeimos herbas, Vytis, titulai. Reverse J. K. Chodkevičiui po kojomis – švedų, maskolių ir turkų vėliavos.

„Buvo didžiulis iššūkis šis darbas, nes šiuo atveju buvo aiškios gairės, spalvinga istorinė asmenybė, norėjosi viską sutalpinti, tad mano darbas tapo komponuotojo, kompozitoriaus“, – teigia M. Gaubas. Fone – ir Švenčiausioji Mergelė Marija iš Kretingos herbo, nes Kretingą ir įkūrė J. K. Chodkevičius.

„Man atrodė svarbu, kad jis būtų vaizduojamas kaip karys, kaip pasiruošęs karui. Daug kas man pačiam buvo nauja, mano tėvukas labai didžiuojasi, kad pagaliau ir aš sukūriau skulptūrą istorine tema“, – kalbėjo M. Gaubas, dėkodamas istorikams ir vadindamas tai komandiniu darbu.

Jonas Karolis Chodkevičius – vienas žymiausių 17 a. pradžios Europos karvedžių, Žemaitijos seniūnas, LDK didysis etmonas, Vilniaus vaivada, Šklovo, Myšo ir Bychavo grafas, LDK valstybės karo, švietimo ir kultūros veikėjas.

Jonas Karolis Chodkevičius išgarsėjo ne tik kaip puikus karybos strategas ir taktikas, bet ir kaip gabus organizatorius bei administratorius, pasižymėjo dideliu uolumu ir katalikišku pamaldumu: tėvoninėse valdose jis fundavo jėzuitų bažnyčias ir vienuolynus, steigė parapines mokyklas bei jėzuitų kolegijas, kūrė miestus, statė tvirtoves jam pavaldžiose LDK teritorijose.

Joną Karolį ir jo pergales apdainavo žymūs poetai, jo portretus, gyvenimo ir mūšių scenas tapė lenkų, lietuvių ir užsienio dailininkai, apie jį buvo rašomos knygos, pasakojama istorijos vadovėliuose.

Visos Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo iniciatyvos bus įgyvendintos privačių rėmėjų lėšomis. Didžiuoju mecenatu jau tapo UAB „Linas Agro Group“ generalinis direktorius Darius Zubas. „Mes esame maža valstybė geografiškai, bet ne širdyje“, – kalbėjo D. Zubas.