Kultūra

2021.01.26 23:00

„Stiprybės semiuosi iš Lietuvos“: prezidentūroje paminėtos šimtosios Gimbutienės gimimo metinės

Ieva Žigaitė, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.26 23:00

Minint iškilios mokslininkės Marijos Gimbutienės šimtąsias gimimo metines, prezidentūroje surengta virtuali konferencija „Stiprybės semiuosi iš Lietuvos“, globojama pirmosios ponios Dianos Nausėdienės. 2021-uosius metus Seimas ir UNESCO paskelbė M. Gimbutienės metais.

Virtuali konferencija, skirta M. Gimbutienės šimtmečiui, vyko prezidento rūmų Baltojoje salėje. Būtent čia 1988-aisiais, tuomet Meno darbuotojų rūmuose, mokslininkė per viešnagę Tėvynėje skaitė vieną iš savo paskaitų. Šiandien jos asmenybę ir veiklą prisiminė Lietuvos akademinės ir švietimo bendruomenės.

Panorama. Prezidentūroje surengta konferencija Marijos Gimbutienės šimtosioms gimimo metinėms (su vertimu į gestų k.)

„Tai istorija moters, nebijojusios imtis nei sunkaus fizinio darbo, nei giliausių intelektualinių paieškų, vardan lietuvybės išsaugojimo tuomet, kai Lietuvos valstybė egzistavo tik kaip nereali svajonė“, – kalbėjo D. Nausėdienė.

M. Gimbutienė gimė Vilniuje, dėl karo pasitraukė į Vokietiją, vėliau – į Jungtines Amerikos Valstijas. Savo mokslo darbuose ji gilinosi į senąją lietuvių kultūrą, mitologiją, tautosaką, tyrinėjo baltų ir indoeuropiečių istoriją bei senosios Europos civilizaciją, įkūrė naują tarpdalykinę discipliną – archeomitologiją.

„Visose jos nagrinėjamose temose buvo gyva jungtis su Lietuvos praeitimi. Lietuva-baltai-indoeuropiečiai-Senoji Europa. Tokia jos ieškojimų grandinė vedė gilyn, į mūsų Tėvynės kilmės paieškas“, – aiškina kultūros istorikė habil. dr. Ingė Lukšaitė.

Savo stiprybės šaltiniu M. Gimbutienė vadino Lietuvą ir pabrėždavo – kultūrinimo darbas esąs jos pareiga.

„Tik vidinė kultūra, tik vidinis lietuviškumas išliks amžiams. Statėm rūmus, pirkom, aukojom ginklus – viskas tam, kad kitam atiduoti. Mano šūkis – auginti tai, ko nė joks barbariškumas ir joks barbariškiausias priešas negalėtų išplėšti. Reikia išryškinti lietuvišką kultūrą, ugdyti kultūrinį elitą. Tai manau, kad tais Gimbutienės žodžiais galima suvokti, kokia įdomi, kokia plati buvo jos asmenybė, kokia gyva jos atmintis ir kodėl tie metai yra puiki proga prisiminti, kokią iškilią asmenybę, pasaulinio garso lietuvę turime“, – džiaugėsi prezidento vyriausioji patarėja, istorikė dr. Jolanta Karpavičienė.

Mokslininkės šimtmečiui skirti renginiai prasideda ir Jungtinėse Amerikos Valstijose – per M. Gimbutienės šimtąjį gimtadienį sausio 23-iąją pradėjo veikti visus metus truksianti virtuali paroda, kurią pristato Kalifornijoje veikiantis Opus archyvų ir tyrimų centras.

„Virtualioje parodoje eksponuojama tai, ką ištraukėme iš archyvų. Marijos kolekcija ypatinga savo vizualumu. Joje – daugiau nei bet kurioje kitoje mūsų kolekcijoje vizualių eksponatų – tūkstančiai archeologinių iliustracijų ir paveikslų“, – teigia centro atstovė dr. Devon Deimler.

Lietuvoje visus metus planuojama ir virtualių, tikimasi ir fizinių renginių, skirtų mokslininkės šimtmečiui.