Naujienų srautas

Verslas2014.07.16 12:09

BRICS bankas sumažins Vakarų šalių dominavimą, teigia Kinijos žiniasklaida

BNS 2014.07.16 12:09

Kinijos žiniasklaida trečiadienį gyrė kylančių ekonomikų grupės BRICS sprendimą įkurti plėtros banką, kurio būstinė bus Šanchajuje, kaltindami Vakarų šalis ir daugiašales agentūras dėl pasaulinės finansų sistemos ydų.

Kinijos žiniasklaida trečiadienį gyrė kylančių ekonomikų grupės BRICS sprendimą įkurti plėtros banką, kurio būstinė bus Šanchajuje, kaltindami Vakarų šalis ir daugiašales agentūras dėl pasaulinės finansų sistemos ydų.

Per BRICS viršūnių susitikimą Brazilijoje grupė, kuriai tai pat priklauso Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika (PAR), antradienį įkūrė Naująjį plėtros banką (NPB), kuris finansuos infrastruktūros projektus.

Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ pareiškė, kad šį žingsnį motyvavo Vakarų šalių dominavimas tarptautinėje finansų sistemoje.

„BRICS kylančių rinkų planai įkurti plėtros banką suteikia seniai lauktą ir naudingą alternatyvą Vakarų šalių dominuojamoms pasaulio finansų institucijoms“, – rašoma „Xinhua“ vedamajame.

Tuo metu dienraštis „Global Times“, žinomas dėl savo redakcijos nacionalistinės pozicijos, pareiškė, kad konkurencija su BRICS banku gali paskatinti Pasaulio banką ir Tarptautinį valiutos fondą (TVF) imtis labai reikalingų vidinių reformų.

„BRICS šalys turi praminti naują kelią, kad sumažintų nuostolius, taip pat apsaugotų (savo) interesus“, – rašo tyrėjas Liu Zongyi iš Šanchajaus tarptautinių studijų instituto, susijusio su vyriausybe.

„Pasaulio banko paskolos nesugeba patenkinti besivystančių šalių poreikių... TVF taip pat nesugebėjo atlikti aktyvaus vaidmens stabilizuojant neramias kylančias finansų rinkas per pasaulinę finansų krizę“, – pažymėjo jis.

Pasak Liu Zongyi, besivystančios šalys buvo priklausomos nuo Jungtinių Valstijų malonės per vėliausią ekonomikos krizę, rinkose dominuojant JAV doleriui, o Vašingtonui vykdant kiekybinio švelninimo politiką.

Pekino vyriausybės poziciją palaikantis Honkongo laikraštis „Wen Wei Po“ rašo, kad BRICS šalių sprendimas naujojo plėtros banko būstinę įkurdinti Kinijos komercijos ašyje simbolizuoja šalies ekonomikos, kuri dabar yra antroji didžiausia pasaulyje, iškilimą.

„BRICS plėtros banko būstinės įkurdinimas Šanchajuje atspindi, kad Kinija tampa didžiąja galybe tarptautinėje arenoje, – pažymėjo dienraštis. – Šanchajus suteikia geriausias sąlygas ir buvo pirmasis pasirinkimas BRICS banko būstinei.“

Vykdant finansų reformas praeitais metais Šanchajuje buvo įkurta pirmoji Kinijoje laisvosios prekybos zona. Šis miestas siekia tapti tarptautiniu finansų centru, tačiau tokiems planams didelė kliūtis yra faktas, jog Kinijos juanis nėra laisvai konvertuojama valiuta, sako analitikai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi