Verslas

2016.01.14 15:35

R. Masiulis: būtina aiškiai pasakyti, kad statomos AE kelia grėsmę

BNS2016.01.14 15:35

Lietuva turi toliau telkti regiono pastangas, kad kaimynystėje neatsirastų nesaugios atominės elektrinės (AE), ketvirtadienį Seime vykusioje diskusijoje sakė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Pasak ministro, būtina visoms šalims aiškiai pasakyti, kad Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje statomos AE kelia grėsmę ne tik sau, bet ir aplinkinėms valstybėms.

„Turime sutelkti viso regiono pastangas. Reikia toliau kalbėtis su kaimynais ir tarptautinėmis organizacijomis. Geriausias sprendimas, kuris neleistų patekti į Lietuvą elektrai iš Astravo AE, yra Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su Vakarų Europa“, – teigė R. Masiulis.

Sinchronizavus sistemas su Vakarų Europa, ant elektros jungčių tarp Lietuvos ir trečiųjų šalių bus įrengti srovės keitikliai, kurie patikimai ir efektyviai nukreips elektros srautus bet kuriuo metu, kai tik reikės, taigi elektros srautai iš trečiųjų šalių bus apriboti techniškai.

Anot diskusijoje taip pat dalyvavusio Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Daivio Virbicko, trumpuoju laikotarpiu efektyviausia ir pigiausia būtų tartis dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis ribojimo visame regione, nes komercinis srautas į Baltijos jūros regioną ir Lietuvą įmanomas tik per „Nord Pool Spot“ biržą. Susitarus dėl komercinio elektros srauto iš trečiųjų šalių ribojimo, fizinis elektros srautas iš trečiųjų šalių į Baltijos šalis irgi neaugtų, nes fizinio srauto kryptį lemia poreikis vartoti elektrą.

„Susitarus dėl komercinio elektros srauto iš trečiųjų šalių visame regione, elektra, pagaminta Rusijoje ir Baltarusijoje, taip pat ir Astravo AE, negalėtų būti parduodama Europos Sąjungoje (ES). Siekiant tai įgyvendinti, būtini tarptautiniai regioniniai susitarimai su aplinkinėmis valstybėmis, nes tarptautines elektros jungtis su trečiosiomis šalimis taip pat turi Latvija, Estija, Suomija ir Lenkija. Einant šiuo keliu, vienodos taisyklės privalomos visiems aplinkinių elektros rinkų dalyviams“, – sakė R. Masiulis.

Energetikos ministras praėjusių metų pabaigoje išsiuntė laišką Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Suomijos ministrams, kuriuo paragino nepirkti elektros iš Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje statomų atominių elektrinių.

Praėjusią savaitę R. Masiulis susitiko su Estijos ekonomikos ir infrastruktūros reikalų ministru Kristen Michal. Ministrai sutarė, kad reikia kartu ieškoti sprendimų, kaip užkirsti kelią į ES rinką elektrai iš nesaugių atominių elektrinių.

Sausio 13 d. R. Masiulis apie Astravo AE telefonu kalbėjosi su Suomijos ekonomikos ministru Olli Rehnu. Suomijos ministras išsakė santūresnę poziciją: jis labiau tiki dialogu, o ne boikotu.

Artimiausiu metu R. Masiulis susitiks ir su kitais ministras, kuriems išsiųstas laiškas dėl nesaugių AE.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.