Naujienų srautas

Verslas2019.12.29 12:40

Vienintelio Lietuvoje vienaragio „Vinted“ įkūrėja – apie stulbinančią sėkmę ir skaudžiausią išbandymą

„Kuomet šeimoje atsiranda vaikas ar naminis augintinis, privalai juo rūpintis, atsakai už jį. Taip ir aš jaučiuosi atsakinga už savo įmonę, už visus tuos klientus, kurie naudojasi programėle“, – LRT RADIJUI sako į plačius verslo vandenis išplaukusi viena iš „Vinted“ įkūrėjų Milda Mitkutė. Verslininkė dalinasi mintimis apie „Vinted“ pradžią ir iššūkius.

Verslą užkūrė kraustynės

Lietuvių sukurtai dėvėtų drabužių pirkimo ir pardavimo programėlei „Vinted“ neseniai suteiktas vienaragio titulas. Vienaragiais vadinami startuoliai, kurių vertė rinkoje pasiekia milijardą JAV dolerių. Praeitą mėnesį prieš 11 metų įkurtos įmonės vertė pirmą kartą Lietuvoje perkopė šią sumą.

Milda Mitkutė ir Justas Janauskas „Vinted“ įkūrė 2008 metais, siekdami padėti kovoti su augančia problema Europoje – per dideliu kiekiu drabužių. Kuomet kaunietė kraustėsi iš vieno būsto laikinojoje sostinėje į kitą Vilniuje, sako supratusi, kad turi per daug drabužių. Justas padėjo Mildai sukurti portalą, kuriame ji dalį drabužių tiesiog norėjo atiduoti savo draugams.

Platforma tapo itin sėkminga ir sparčiai augo organiškai be jokių išorinių investicijų. 2011 metais prie komandos, kaip pirmasis investuotojas ir vykdomasis direktorius, prisijungė Mantas Mikuckas. Jis padėjo „Vinted“ išsiplėsti ir išplaukti į tarptautines rinkas.

Patyrė skaudų išbandymą

Šiandien „Vinted“ turi 25 mln. narių ir veikia 12-oje skirtingų rinkų: Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Austrijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Liuksemburge, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Bendrovės įvairiatautė komanda dirba iš centrinio biuro Vilniuje bei padalinių Berlyne, Prahoje ir Varšuvoje.

Šiuo metu motinystės atostogose esanti M. Mitkutė sako, kad sunkiausia buvo tvarkytis su pirmomis gautomis didesnėmis pinigų sumomis. „Pirmieji pinigai buvo sudėtingiausi. Buvo verslo angelas, kuris pas mus atėjo ir atsinešė 2 milijonus litų. Tai čia kažkur apie 600 tūkst. eurų būtų, – pasakoja Milda. – Iš pradžių labai atsakingai svarstėme, kur juos (gautus pinigus – LRT.lt) išleisti. Dabar jau lengviau – tiksliai žinome, kur ir kiek reikia leisti“.

Startuolė pasakoja, kad prieš trejus metus visa komanda išgyveno pirmąją rimtą nesėkmę, tačiau kompanija atsitiesė ir vėl dirba sėkmingai. „Prieš trejetą metų reorganizavome kompaniją. Ieškojome savo verslo modelio. Jautėme, kad nelabai jo randame. Teko atleisti trečdalį žmonių. Tai buvo stiprus išbandymas nesėkme tiek mums, vadovams, tiek likusiai komandai“, – sako M. Mitkutė, prieš keletą metų pasitraukusi iš aktyvios įmonės veiklos, tačiau likusi jos akcininke.

Verslininkė atvirauja, kad sunkiausia buvo atsisveikinti su darbuotojais. „Kai tu matai, kad žmogus užsidegęs ir entuziastingai dirba, kai matai, kad jis tavo darbovietę vadina savo gyvenimo keliu, kai supranti, kad jis turi šeimą ir ją išlaiko... O tau reikia ateiti ir pasakyti: „Atsiprašau, tavo paslaugų mums jau nebereikia“. Patikėkite, buvo labai sunku“, – atvirauja vienintelio Lietuvoje vienaragio įkūrėja.

Svarbios darbuotojo vertybės

Pasak jos, pasilikti su kompanija, kuri nežino ar po pusmečio dar egzistuos, likusiems darbuotojams buvo tikras iššūkis. „Mums, vadovams, taip pat buvo iššūkis, ar sugebėsime pasukti kompanijos vairą taip, kad ji toliau sėkmingai plėtotųsi, – pasakoja sunkų įmonės etapą išgyvenusi verslininkė. – Dabar, praėjus trims metams, matome, kad mums pavyko“.

Atvirumas, žingeidumas, ambicingumas ir nestovėjimas vietoje – tai vertybės, kuriomis Milda sako besivadovaujanti tiek gyvenime, tiek ir darbe. „Esame suinteresuoti, kad pas mus atėjęs dirbti žmogus, neišeitų po metų ar dviejų, – tikina M. Mitkutė. – Tad jau nuo pat pradžių stengiamės išsiaiškinti žmogaus vertybes, kad šios sutaptų su mūsų įmonės“.

Šiuo metu įmonėje dirba 320 darbuotojų. Milda tvirtina, kad iki kitų metų norima šį skaičių padidinti iki 600. Mažiausiai 250 naujų darbuotojų bus įdarbinta Vilniuje. Pasipildys programuotojų, duomenų inžinerijos, produkto vystymo komandos.

Persikėlė į Vilnių

Pasak pašnekovės, įmonė yra tarsi vaikas ar naminis gyvūnas. „Reikia rūpintis ir skirti tam daug dėmesio. Mano didžiausias rūpestis dabar – mano įmonė“, – sako M. Mitkutė.

Planuojama, kad per šiuos metus „Vinted“ platformoje bus atlikta sandorių, kurių bendra vertė sieks 1,3 mlrd. eurų. Šiuo metu bendrovei vadovauja generalinis direktorius Thomas Plantenga. Olandas dėl darbo lietuviškoje įmonėje persikėlė gyventi į Vilnių.

LRT.lt primena, kad į Lietuvos vienaragį yra investavusios penkios rizikos kapitalo bendrovės: „Lightspeed Venture Partners“, „Accel“, „Insight Venture Partners“, „Burda Principal Investments“ ir „Sprints Capital“.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi