Verslas

2019.11.28 21:48

„Vinted“ sėkmės istorija – nuo vienos merginos spintos iki pirmojo milijardo

Lietuvoje užgimė pirmasis vienaragis – taip vadinami startuoliai, kurių vertė rinkoje pasiekia milijardą JAV dolerių. Tai pavyko lietuvių sukurtai dėvėtų drabužių pirkimo ir pardavimo programėlei „Vinted“. Visame Rytų ir Centrinės Europos regione Lietuva yra viso labo antroji šalis, pagimdžiusi vadinamąjį vienaragį, iki šiol tai pavyko padaryti tik Estijai.

Pirmojo lietuviško vienaragio istorija prasidėjo Mildos Mitkutės spintoje.

„2008 metais, tai prieš 11 metų, kėliausi iš Kauno į Vilnių, iš savo gimtojo miesto, studijuoti į Vilnių ir kai reikėjo pergabenti savo visą spintą iš mamos buto į nuomojamą, kuris buvo 3 kartus mažesnis, aš supratau, kad negaliu pasiimti visų drabužių. Aš buvau totali vartotoja, pirkau todėl, kad būdavo nuolaida. Ir man tada kilo mintis, kaip būtų įdomu turėti tokią platformą (kaip „Vinted“ – LRT.lt). Tai buvo labai savanaudiškas tikslas – kur aš galėčiau nufotografuoti savo drabužius, įkelti ir kitos merginos galėtų padaryti tą patį. Ir tokia mainų karuselė gaunasi“, – sako M. Mitkutė.

Ši idėja tapo pirmuoju lietuvišku startuoliu, vertu milijardo.

„Tuo metu galvojau, kad jeigu mes sukursime projektą, vertą kokių 50 milijonų eurų, tai čia bus nereali sėkmė“, – tikina „Vinted“ vykdomasis direktorius Mantas Mikuckas.

Milijardo riba peržengta amerikiečių rizikos kapitalo fondui į startuolį investavus papildomus daugiau nei šimtą milijonų.

„Mes kai pirmą investiciją gavome prieš berods 8 metus. Lietuva apskritai nebuvo žemėlapyje rizikos kapitalo investuotojų. Kai jie sužinojo, kad mes esam lietuviška įmonė, o ne vokiškas projektas, jie buvo labai nustebę, ir buvo apskritai labai didelis klausimas, ar jie gali į mus investuoti, nes tai yra kažkokia nauja, neištirta teritorija“, – pasakoja M. Mikuckas.

Nors startuolis moka mokesčius Lietuvoje, jis registruotas Jungtinėje Karalystėje: tuo metu toks būdas esą buvo vienintelis, norint įtikinti apie Lietuvą nieko negirdėjusius Vakarų investuotojus.

„Vien todėl, kad investuotojai sakė, mes neinvestuosime į kažkokią teisinę bazę, kuri net neaiški tai parodo tą investuotojų pasitikėjimą Lietuvos ekosistema tuo metu“, – teigia M. Mitkutė.

Lietuva tapo tik antrąja buvusio Rytų bloko valstybe, kurioje gimė vienaragis. Iki šiol visoje Rytų ir Centrinėje Europoje tai pavyko tik Estijai.

„Vienareikšmiškai tai yra gera įtaka šalies įvaizdžiui ir tai yra tam tikras prestižas. Estija turi jau 4 vienaragius, latviai neturi, o mes įstojome į šitą klubą“, – tikina finansų analitikas Marius Dubnikovas.

Absoliuti dauguma pasaulio vienaragių – Jungtinėse Valstijose ir Kinijoje, šios valstybės nuolat lenktyniauja dėl pirmos vietos. Spalio mėnesio duomenimis, į priekį išsiveržė Kinija.

Vienaragis išlieka retas gyvūnas. Ir nors pagal mitologiją jis gyvena amžinai, Estijoje iš buvusių keturių liko vienas, kiti trys, nupirkti užsienio įmonių, išsikraustė svetur.

Panorama. Nausėda susisiekimo ministrui siūlo trauktis, bet pastarasis savo posto palikti neketina