Naujienų srautas

Sveikata2024.03.03 18:22

Sergantys diabetu iš vaistinių grįžta tuščiomis: gydytojai įspėja – vaistus išperka norintys sulieknėti

00:00
|
00:00
00:00

Į LRT GIRDI kreipėsi antro tipo cukriniu diabetu sergantis Stasys. Vyras sako, kad vaistinėse sudėtinga įsigyti specialių vaistų „Ozempic“, skirtų gydyti jo ligą. Gydytojai aiškina, jog su tokia problema susiduria ir daugiau šalies gyventojų ir pirštu beda į naują madą – šiuos vaistus išperka norintieji sulieknėti.


00:00
|
00:00
00:00

„Vaistinėje pažadėjo, kad per pusę metų gal ir atkeliaus“

Kaip pasakoja į LRT GIRDI besikreipęs Stasys, vaistus „Ozempic“ jis pradėjo vartoti 2019 metais. Kurį laiką juos dar derino su insulinu, vėliau pastarojo išvis atsisakė.

„Dabar vieną kartą per savaitę suvartoju dozę ir cukrus [būna] kaip ne pas diabetiką – stabilus, nešokinėja“, – LRT RADIJUI teigia vyras.

Visgi pastaruoju metu Stasiui surasti šių vaistų, skirtų antro tipo cukrinį diabetą turintiems žmonėms, tapo itin sunku. Vaistinėse „Ozempic“ pašnekovas vargiai randa jau nuo spalio mėnesio.

„Aš, begyvendamas Vilniuje, vieną ampulę įsigijau Šakiuose. Receptas išrašytas trims, vaistinėje pažadėjo, kad per pusę metų gal ir atkeliaus likusios. Čia kompensuojamos, 0,25 gramų“, – aiškina gyventojas.

Reikiamą kiekį nekompensuojamų „Ozempic“ ampulių, tęsia jis, dėka geranoriškų vaistininkų, vos ne vos pavyko per visą Lietuvą surinkti. Visgi Stasio piniginė gerokai suplonėjo – vaistai trims mėnesiams kainavo virš 300 eurų.

Kaip pažymi pašnekovas, „Ozempic“ paieškos neretai užtrunka tiek, jog per tą laiką spėja baigti galioti gydytojo išrašytas receptas.

„Receptas galioja mėnesį. Per mėnesį nenusipirkai – viskas, eik iš naujo pas gydytoją, išsirašyk naują receptą ir vėl stok į eilę. Vėl mėnuo praeina – ir vėl eik pas gydytoją. Va iš kur tos eilės pas gydytojus“, – piktinasi Stasys.

Tuos pačius vaistus naudoja svoriui mesti

LRT RADIJO kalbintas Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentas, gydytojas endokrinologas Jonas Čeponis patikina, jog su vaistų „Ozempic“ trūkumu susiduria ne tik pavieniai gyventojai.

„Iš tiesų tenka pripažinti, kad (...) [„Ozempic“] prieinamumas dabar yra ribotas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Nors gamyba yra intensyvinama, tačiau nespėjama patenkinti (...) eksponentiškai augančios paklausos“, – teigia specialistas.

Kaip pažymi J. Čeponis, „Ozempic“ vartojančių žmonių pasaulyje padaugėjo ne dėl to, jog dažniau sergama cukriniu diabetu. Iš tiesų taip yra dėl to, kad pacientai šiuos vaistus geria norėdami numesti svorio.

„Dabar viešojoje erdvėje „Ozempic“ asocijuojamas tikrai ne su cukrinio diabeto gydymu – pats pavadinimas net ir populiariojoje literatūroje yra laikomas vos ne panacėja gydyti nutukimą.

Paradoksalu, nes šis vaistas nėra ir niekada nebuvo skirtas nutukimo gydymui. Šio vaisto indikacija yra cukrinio diabeto gydymas ir vienas iš, šiuo atveju pageidaujamų, šalutinių poveikių yra svorio mažėjimas“, – dėsto gydytojas endokrinologas.

Pasak eksperto, vaisto „Ozempic“ veiklioji medžiaga yra semagliutidas, kuris didesne doze yra išties patvirtintas nutukimo gydymui. „Bet tai yra kitas vaistas „Wegovy“, kurio Lietuvoje mes, tiesą sakant, neturime“, – teigia jis.

Paklaustas, kodėl pasaulyje taip graibstomas būtent „Ozempic“, o ne jo minimas „Wegovy“, Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentas sako, jog tai gali lemti didesnis pirmojo preparato žinomumas ir prieinamumas.

Gydytojas endokrinologas tikina pats nesusiduriantis su pacientais, kurie atėję į jo kabinetą „Ozempic“ prašytų būtent dėl nutukimo. Visgi specialistui žinoma, jog tokių prašymų išgirsta kitų sričių gydytojai ir kai kuriais atvejais juos net ir patenkina.

„Mes, kaip Lietuvos endokrinologų draugija, esame ne kartą kreipęsi į specialistus, į įvairių specialybių gydytojus ir šeimos gydytojus, prašydami išrašyti šį vaistą tik pagal indikaciją, nes tai yra vienas iš būdų, kaip mes galėtume užtikrinti vaistų prieinamumą sergantiesiems diabetu. Vis dėlto tam tas vaistas ir buvo sukurtas. (...) Bet, žinote, tai yra tiktai geros valios gestas“, – pabrėžia J. Čeponis.

Receptą galėtų išrašyti ilgesniam laikotarpiui

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos politikos departamento Vaistų kainodaros ir kompensavimo skyriaus vedėja Ieva Greičiūtė-Kuprijanov patvirtina, jog vaisto „Ozempic“ tiekimas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, šiuo metu yra sutrikęs.

„Gamintojas informavo, kad sutrikimas turėtų tęstis iki kito mėnesio pabaigos. (...) Iš pradžių manyta, kad tai yra Covid pasekmė. Tačiau taip yra iš esmės dėl padidėjusio vaistų poreikio, gamyba nėra užtikrinama tiek, koks yra poreikis“, – sako SAM atstovė.

Anot specialistės, reaguodama į susidariusią situaciją, ministerija praėjusių metų pabaigoje priėmė tam tikras receptų rašymo taisyklių pataisas. Pagal jas, išrašytas receptas turi būti saugomas vaistinėje tam, kad gyventojas su juo vaistų nepirktų pakartotinai.

Paklausta, o ką daryti į LRT GIRDI besikreipusiam Stasiui, kurio receptas galioja tik mėnesį ir kuris nespėja vaistų įsigyti laiku, I. Greičiūtė-Kuprijanov teigia, jog gydytojas vyrui galėtų duoti receptą ilgesniam laikui, bet prirašyti, jog vaistus pacientas atsiims dalimis.

„Esame išplatinę žinutę gydytojams specialistams, (...) kad vienu kartu pacientas atsiimtų vieno mėnesio gydymo kursui reikalingą vaisto kiekį. Taip, esant ribotam to vaisto patekimui į Lietuvos rinką, jo užtektų visiems pacientams.

(...) Šiuo atveju gydytojas galėtų jam (Stasiui – LRT.lt) išrašyti receptą ilgesniam laikotarpiui, bet su daliniu įsigijimu, nurodant tam tikrą periodiškumą. (...) Teisės aktas numato recepto išrašymą iki 6 mėnesių, tačiau recepte yra nurodomas dalinis atsiėmimas vieno mėnesio gydymo kursui“, – pabrėžia SAM atstovė.

Viso pokalbio klausykitės LRT RADIJO laidos „Kaip jautiesi?“ įraše.

Parengė Aistė Turčinavičiūtė


00:00
|
00:00
00:00
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi