Sportas

2021.09.05 09:59

Elektrėnų vizitinė kortelė – unikalus statinys bei ledo ritulio fenomenas abejingų nepalieka ir už Lietuvos ribų

Rokas Suslavičius, LRT.lt2021.09.05 09:59

Legendinio Lietuvos ledo ritulininko Dainiaus Zubraus tėtis Gintautas buvo pirmasis, kuris prieš 45 metus tik ką pastatytuose Elektrėnų ledo rūmuose per rungtynes pelnė įvartį. Nuo 1976 metų savo istoriją skaičiuojantis objektas netrukus tapo vienu pagrindinių miesto simbolių. Dabar, kai šiluminė elektrinė neteko savo žymiųjų bokštų, ledo rūmai – pagrindinė Elektrėnų vizitinė kortelė. Su LRT.lt bendraudamas arenos direktorius Valdas Škadauskas tikino, kad ir didesnė miesto jaunimo dalis gyvena ledo rituliu.

Jau trečius metus iš eilės portalo LRT.lt žurnalistai ir fotografai vasarą iškeliauja į žurnalistinę ekspediciją „Aplink Lietuvą“. Šiose įdomiose kelionėse atrandama unikalių žmonių ir išskirtinių jų istorijų, kūrybiškų verslų ir aukštyn kojomis apverstų gyvenimų, įspūdingų muziejų ir gamtos perlų. Visomis šiomis istorijomis dalijamės su skaitytojais portale LRT.lt! Žinote vietą ar žmones, kuriuos turėtų aplankyti mūsų komanda? Rašykite pasiūlymus el. pašto adresu pasidalink@lrt.lt!

Statybų pradžia ir pirmosios rungtynės

D. Zubrus šiuo metu eina Lietuvos ledo ritulio asociacijos prezidento pareigas, tačiau dabar jau 43-ejų buvęs sportininkas NHL lygoje praleido 20 sezonų. Elektrėnuose gimęs ir augęs D. Zubrus nebuvo vienintelis kraštietis NHL lygoje. Įspūdingą karjerą turėjo ir 14-a sezonų sužaidęs Darius Kasparaitis. Pastarasis gimtajame mieste įkūrė ledo ritulio mokyklą, joje treniruojasi daugiau nei 120 moksleivių.

Garsiausi Lietuvos ledo ritulininkai šią sporto šaką pasirinko neatsitiktinai. V. Škadauskas, aprodydamas Elektrėnų ledo rūmus, LRT.lt atskleidė įdomią detalę apie pirmąsias arenoje sužaistas rungtynes. Pasirodo, D. Zubraus tėtis Gintautas buvo pirmasis, kuris pelnė įvartį tik ką pastatytame objekte.

„Istorija tokia, kad ledo rūmų pati pradžia buvo 1972–1973 metais, kaip sakoma, pradėta kasti pirmoji duobė būsimoms statyboms. Pati arena atidaryta ir pirmos rungtynės įvyko 1976 metų žiemą. Tais metais susikūrė Elektrėnų „Energijos“ komanda. Kadangi areną statė elektrinės darbuotojai, tai pirmose rungtynėse jie tarpusavyje ir susikovė – „Rotario“ cechas ir „Transformatoriaus“ cechas.

Įdomu tai, kad tose rungtynėse pirmą įvartį įmušė Gintautas Zubrus, legendinio NHL ledo ritulininko Dainiaus tėtis. Įdomi ir simboliška detalė. Šiais metais kaip tik „Energijos“ komanda ir ledo arena švenčia 45 metų jubiliejų“, – pasakojo arenos direktorius.

Kodėl būtent Elektrėnuose atsirado ledo rūmui, o ledo ritulys tapo populiariausia sporto šaka? Atsakymas ganėtinai paprastas – vienas iš elektrinės statytojų atsidūrė tinkamu laiku tinkamoje vietoje. O 1976 metais pastatyta arena vėliau davė impulsą ledo ritulio populiarėjimui.

„Pagrindinis šios sporto šakos gerbėjas buvo Pranas Noreika, kuris statė pačius Elektrėnus ir elektrinę. Kažkada jis per komandiruotę Latvijoje užsuko į ledo areną ir pamatęs labai gražiai čiuožiančias dailiojo čiuožimo atstoves susižavėjo. Grįžęs sugeneravo idėją pastatyti ledo rūmus Elektrėnuose. Projektas yra unikalus, arti nebuvo pavyzdžių ir kitose šalyse. Projektą parengė architektas iš Vilniaus ir išėjo toks statinys. Bendras ledo rūmų plotas yra virš 5 000 kvadratinių metrų“, – apie arenos istorijos pradžią pasakojo V. Škadauskas.

Statinys buvo unikalus tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Įdomu tai, kad arenos konstrukcijas, kurių svoris siekė virš 340 tonų, teko kelti į 22 metrų aukštį. Specialaus krano nebuvo, tad statybininkams teko patiems sukonstruoti įrenginį. Nors pastatas nėra ekonomiškiausias dabartiniais laikais, 2012 metais ledo rūmai sulaukė rekonstrukcijos, o apie jų griovimą nė kalbos būti negali – šiuo metu jie įtraukti į ypatingąjį sąrašą.

„Šiam objektu analogų pasaulyje nėra. Aišku, dabar jis nebėra rentabilus, tačiau galima sakyti, kad jis liko vieninteliu gyvu Elektrėnų miesto simboliu. Arenos nugriauti negalima ir ji pripažinta nacionalinės svarbos objektu. 2012 metais buvo atlikta renovacija, šiuo metu objektą administruoja VŠĮ „Ledo arena“. Dabar varžybas gali stebėti 2 000 sirgalių. Vienoje arenos pusėje dar buvo numatytos vietos balkonuose, bet nėra poreikio. Kitoje pusėje renovuojame treniruoklių salę, kuri reikalinga sportininkams, ypač „Energijos“ komandai“, – apie pokyčius pasakojo V. Škadauskas.

Beje, ledo rūmų direktorius atskleidė dar vieną įdomią detalę. Pasirodo, renovuojamos treniruoklių salės inventorius vėlavo atvykti į Lietuvą dėl pasaulyje plačiai nuskambėjusios priežasties. Treniruokliai buvo viename iš konteinerių, kurį gabeno Sueco kanale pavasarį užstrigęs laivas.

Elektrėnų santykis su ledo rituliu ir NHL žvaigždės

Jaunimui Elektrėnuose ledo ritulys yra vienas pagrindinių užsiėmimų. Pačiame mieste skaičiuojama apie 12 000 gyventojų, tačiau vien D. Kasparaičio vardo mokykloje nuo rugsėjo ledo ritulio treniruotes turėtų lankyti iki 140 vaikų. V. Škadausko teigimu, vienas geriausių būdų pritraukti jaunimą sportuoti – Elektrėnuose surengti kurios nors amžiaus grupės pasaulio čempionatą.

„Nuo 2000 metų Elektrėnuose vyko 13-a įvairaus amžiaus grupių pasaulio čempionatų. Toks renginys padeda pritraukti daugiau vaikų. Kaip tik praūžia pasaulio čempionatas, taip rugsėjį 20–30 naujų vaikų ateina į treniruotes. Šiuo metu D. Kasparaičio mokykloje sportuoja apie 120 vaikų, per rugsėjį ir spalį skaičius turėtų padidėti iki 140“, – pasakojo ledo arenos vadovas.

Anot jo, sudominti vaikus sportu daug paprasčiau turint tokių garsių elektrėniškių kaip D. Kasparaitis ir D. Zubrus. V. Škadauskas pats gimė Elektrėnuose ir juose užaugo, vėliau žaidė įvairaus amžiaus Lietuvos ledo ritulio rinktinėse, o jo ryšys su JAV gyvenančiu D. Kasparaičiu niekada nenutrūko.

2016 metais V. Škadauskas kartu su D. Kasparaičiu įkūrė ledo ritulio mokyklą. Buvusi NHL žvaigždė ryšį su Elektrėnais palaiko iki šių dienų. Beje, D. Kasparaitis prižadėjo, kad šį sezoną užsivilks Elektrėnų „Energijos“ klubo marškinėlius ir sužais Lietuvos ledo ritulio čempionate. Iki šiol jis yra atstovavęs tik Vilniaus „Hockey Punks“ ekipai.

„D. Kasparaičio mama, sesuo gyvena čia, Elektrėnuose, jis čia dažnai atvyksta, juolab kad esame įkūrę jo vardo akademiją. Atvyksta ir vasarą, ir žiemą. Šiais metais jis yra įtrauktas į Elektrėnų „Energijos“ komandos sąrašus – turėtų dalyvauti Lietuvos čempionate. Tikiuosi, kad žais šį sezoną. Jis aktyviai sportuoja. Beje, atvažiavęs į Elektrėnus apibėga visus ežerus. Žodžiu, jis čia viskuo domisi, viską žino, mato. „Energijos“ komandoje jam 11-as numeris yra rezervuotas.

Neseniai jis buvo atvykęs ir pažadėjo, kad kai vėl atvažiuos, būtinai atstovaus Elektrėnams. Jis niekada neatsisako. D. Zubrus taip pat ir mūsų miestelio žvaigždė. Jis šiuo metu yra Ledo ritulio asociacijos prezidentas, domisi visu Lietuvos ledo rituliu. Elektrėnai vis dar išlaiko ledo ritulio lyderių pozicijas“, – kalbėjo V. Škadauskas.

Tai, kad Elektrėnai išugdė dvi NHL lygos žvaigždes, V. Škadauskas vadina unikaliu atveju.

„Visiškai unikalus atvejis. Dar turime Nerijų Ališauską, kuris KHL lygoje žaidė. Turėjome ir Tadą Kumeliauską, kuris irgi žaidė KHL. Unikali statistika mažam miesteliui“, – ledo ritulio žvaigždes iš Elektrėnų vardijo V. Škadauskas.

Elektrėnai – unikalus, pirmas industrinis miestas, pastatytas politiniu sprendimu

Kitos žiemos sporto šakos

Ledo rūmų direktoriui džiugu matyti pakankamai didelį arenos užimtumą. Tiesa, ant ledo galima išvysti ne tik lazdomis ginkluotų ledo ritulininkų, bet ir dailiojo čiuožimo, greitojo čiuožimo trumpuoju taku bei akmenslydžio atstovų. Pastaruoju metu į areną užsuka visi, kas skiepijasi nuo COVID-19, mat čia įrengtas vienintelis Elektrėnų miesto vakcinacijos centras.

„Ledo rūmai būna ganėtinai užimti. Čia, Elektrėnuose, dar turime ledo ritulio sporto grupę, kuri treniruojasi rytais. Rezultatų prasme tai labai pasiteisino. Per pietus prasideda dailiojo ir greitojo čiuožimų treniruotės. Nuo praėjusių metų vyksta ir akmenslydžio treniruotės, varžybas. Tad Elektrėnų ledo rūmai turi didelį užimtumą“, – sakė V. Škadauskas.

Jo teigimu, būtent ledo ritulys labiausiai garsina Elektrėnus, o miesto vardas skamba ir už Lietuvos ribų.

„Sakyčiau, kad ledo ritulys yra stipri Elektrėnų vizitinė kortelė. Pasikartosiu, kad ledo rūmai yra vienintelis simbolis, kuris gyvuoja, yra miesto centre, iš visur matomas. Per ledo ritulį mus pažįsta daug šalių. Sakykime, užsienio valstybių ledo ritulio atstovams Lietuva pirmiausia susijusi su Elektrėnais.

Buvo laikai, kai visą Lietuvos ledo ritulio rinktinę sudarydavo žaidėjai iš Elektrėnų. Dabar tie, kurie žaidė rinktinėje, kituose miestuose kuria savo mokyklas. Tiesa, tarp jaunimo jau yra žaidėjų iš kitų miestų, yra konkurencija“, – teigė arenos vadovas.

Ledo išliejimas

LRT komandai besilankant ledo rūmuose kaip tik buvo pradėta lieti ledą. V. Škadauskas atskleidė, kad išlieti ledą, tinkamą treniruotėms, užtrunka iki kelių parų.

„Procesas gana ilgas. Iš pradžių šaldome padą, t. y. pagrindą, iki –5 laipsnių, tada pradedame sluoksniais lieti ledą. Jei 10 sluoksnių, tai būna apie 1 centimetro storio. Norint pradėti treniruotis ir čiuožti, reikia 3,5 ar 4 centimetrų. Realiai reikia gerų dviejų parų. Iš esmės visam trys ar keturios paros išeina.

Vėliau mašinomis skutame, liejame ir plauname ledą. Turime įsigiję brangią mašiną iš Kanados. Neprižiūrimas ledas augtų iki begalybės, todėl jį skusti reikia nuolat. Šaldymas eina iš apačios, o kai įjungiame šaldymo sistemą, ji veikia visą sezoną“, – techninius ledo priežiūros dalykus paaiškino V. Škadauskas.

Jo teigimu, be savivaldybės paramos būtų sunku, nes arenos išlaikymas kainuoja nemenkus pinigus. Tiesa, beveik pusę sumos pavyksta surinkti patiems.

„Arena nėra pati ekonomiškiausia, šaldant darosi kondensatas, turime sausintuvų, kondicionierių. Sezono metu visai tai veikia. Per metus, su kelių mėnesių pertrauka be ledo, išlaikymas kainuoja apie 300 tūkst. eurų. Išlaidų tikrai daug, savivaldybė skiria apie 180 tūkst. eurų, o likusius užsidirbame patys.

Nuo 2018 metų kol kas gyvename be skolų. Tai nėra verslo objektas, tačiau pragyventi ir išmokėti atlyginimus galime. Pandemija, aišku, smogė, bet gavome valstybės paramą, išsikapstėme. Mes neužsidarėme, aukšto meistriškumo grupės sportavo“, – pokalbį apie ledo rūmus užbaigė V. Škadauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.