Pasaulyje

2020.04.14 12:16

Radiacinės saugos centro vadovė ramina: atviros liepsnos Černobylyje numalšintos, grėsmės Lietuvai nėra

atnaujinta 15.29
Julija Šakytė, LRT.lt, BNS2020.04.14 12:16

Miškų gaisrai Ukrainoje, radiacija užterštoje draudžiamoje Černobylio zonoje, jau tęsiasi daugiau nei savaitę, tačiau laikinoji Lietuvos radiacinės saugos centro (RSC) vadovė LRT.lt sako, kad grėsmės nėra, o atviri gaisro židiniai – užgesinti.

„Pagal turimą mūsų informaciją nuo vakar (pirmadienio – LRT.lt) dienos vakaro toje teritorijoje lyja. Pagal (antradienio – LRT.lt) ryto duomenis, atviri gaisro židiniai yra užgesinti. Todėl liepsnos, ugnis nepasiekė pavojingų objektų ir grėsmė sustabdyta“, – sako laikinoji RSC vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

Jos teigimu, Lietuvoje jokių radiacinio lauko pokyčių nuo pat gaisro pradžios nebuvo: visų pirma, vėjas pūtė ne į Lietuvos pusę, o ugnis nebuvo pasiekusi pavojingos zonos.

„Ir dabar vėjas pučia ne į Lietuvos pusę, todėl Lietuvos žmonės tikrai galėjo nesibaiminti ir nesibaiminti dabar. Jokios padidintos apšvietos jie tikrai negavo ir jų sveikatai Černobylio zonos gaisrai neturėjo jokios įtakos“, – ramina RSC vadovė.

R. M. Stasiūnaitienė tikina, kad su Ukrainos radiacinės ir branduolinės klausimus reguliuojančia institucija buvo nuolat palaikomas ryšys, buvo teikiama informacija, kad padėtis yra kontroliuojama.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad ministerija taip pat situaciją nuolat stebi ir vertina.

„Pagal paskutinius duomenimis, kol kas radiacijos lygio padidėjimo nėra fiksuota. Pagal vyraujančius vėjus, panašu, kad dūmų debesys keliauja į priešingą pusę negu Lietuva. Kol kas Lietuvoje tos rizikos vertinamos kaip santykinai nedidelės, bet situacija yra nuolat stebima ir vertinama“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė A. Veryga.

Aplinkosaugos ekspertai baiminosi, kad liepsnos paskleis radioaktyvius pelenus ant žemės, o galimai radiacija užteršti dūmai pasieks šalies sostinę Kijevą. Ukrainos valstybinė ekstremaliųjų situacijų tarnyba savo ruožtu tikina, kad šiuo metu radiacijos lygis išlieka normos ribose.

Ukraina: lietus padėjo užgesinti prie Černobylio elektrinės siautusius miškų gaisrus

Ukrainos tarnyboms pavyko užgesinti uždarojoje zonoje aplink katastrofos ištiktą Černobylio atominę elektrinę siautusius miškų gaisrus, į šalį atslinkus lietaus debesims, o spinduliuotės matavimai rodo, kad radiacinis fonas nėra reikšmingai padidėjęs, antradienį pranešė Valstybinės ekologinės inspekcijos vadovo pareigas einantis Jehoras Firsovas.

„Trumpai tariant, gaisrą pavyko užgesinti; labai padėjo lietus. Radiacijos fono lygis nuolat matuojamas, bet mūsų turimi duomenys [rodo, kad padėtis] daugmaž normali“, – antradienio popietę per „Facebook“ parašė J. Firsovas.

Keliomis valandomis anksčiau sostinės Kijevo, esančio maždaug už 110 km į pietus nuo Černobylio, meras Vitalijus Klyčko sakė, kad uždarojoje zonoje gaisrai tebeliepsnoja.

„Ugniai gesinti pasitelkta 96 technikos vienetai ir 405“ ugniagesiai, jis sakė per savaitinę virtualią spaudos konferenciją.

Pasak V. Klyčko, tebegesinami degantys miškai trijose girininkijose.

„Sostinėje nuolat tikriname spinduliuotės foną. Viršijimų kol kas nebuvo – fonas neviršija 0,013 mikrorentgenų per valandą. Norma – 0,03 mikrorentgenai per valandą“, – pridūrė meras.

„Zona slenka“

Palydoviniai vaizdai iš JAV kosmoso agentūros NASA rodo, kad gaisrai kilo apleisto Pripetės miesto pakraštyje ir buvo visai šalia uždarytos atominės elektrinės, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (RFE/RL).

Černobylio kelionių organizatorius Jaroslavas Jemelianenko socialiniame tinkle „Facebook“ situaciją apibūdino kaip kritinę.

„Zona yra apimta liepsnų. Vietos valdžia praneša, kad viskas kontroliuojama, tačiau iš tikrųjų gaisras greitai plinta į naujas teritorijas “, – rašė jis.

Stiprus vėjas apsunkino su liepsnomis kovojančių beveik 400 ugniagesių pastangas.

LRT.lt primena, kad miško gaisras Černobylio zonoje kilo daugiau nei prieš savaitę ir genamas stipraus vėjo sparčiai plito toliau, vienu metu buvo apėmęs 35 ha plotą. Tačiau, Ukrainos pareigūnų teigimu, radiacijos lygis išliko normalus.

Kaip įtariama, gaisras kilo vienam vyrui padegus sausą žolę miškingoje zonoje aplink Černobylio AE.

Maždaug 100 km į šiaurę nuo Kijevo esanti Černobylio atominė elektrinė radiacija užteršė didelę Europos dalį, kai 1986-ųjų balandį sprogo jos 4-asis reaktorius. Labiausiai buvo paveiktas rajonas aplink elektrinę. Žmonėms neleidžiama gyventi 30 km spinduliu aplink ją.

Trys kiti elektrinės reaktoriai elektrą gamino iki 2000-ųjų, kai ji galiausiai buvo uždaryta. 2016-aisiais virš 4-ojo reaktoriaus buvo pastatytas didžiulis apsauginis gaubtas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt