Nuomonės

2019.04.07 12:46

Algimantas Čekuolis. Meilė iš pirmo žvilgsnio – ne legenda

Algimantas Čekuolis2019.04.07 12:46

Binghamtono universiteto (JAV) mokslininkai išsiaiškino, kad dėl geno OXTR, kuris išlaisvina ir paleidžia į organizmą oksitociną, vyras ir moteris pajunta vienas kito paramą, prieraišumą vienas kitam. Todėl oksitociną kartais vadina meilės hormonu.

Tik nereikia manyti, kad genas tai kažkoks burbuliukas grandinėje. Pirmiausia, tai sudėtingas ir nevienareikšmis organizmas. Antra, jų neišpasakytai daug. Viename plaukelyje jų milijardai. Todėl mokslininkams nereikia jų ieškoti kraujo ar kaulų čiulpų mėginiuose. Pagrindinis būdas, kaip jį rasti, užvynioti ant pagaliuko gabalėlį vatos, perbraukti per vidinę burnos pusę, įdėti į mėgintuvėlį ir išsiųsti į laboratoriją. Tačiau teks kantriai palaukti kelis mėnesius eilėje. Mėginį galima liesti tik pirštinėtomis rankomis. Kitaip genai prilips prie pirštų. Genų tyrimai dabar plačiai naudojami,  kai reikia nustatyti tėvystę, taip pat kriminalistikoje. Panašu, kad nuo dabar genetika žengs ir į meilės pasaulį.

Ji ten buvo visada, tik žmonės apie tai nežinojo ir elgėsi instinktyviai. Pirmas bučinys tai yra primityvus geno ieškojimas. Burnos ruime arba, kitaip tariant, ertmėje, sukoncentruoti visi mūsų svarbiausių nervų jutikliai. Į klausimą: „Ką tu joje/jame matai?“ Dažniausiai atsakoma: „Patinka ir viskas“. 16 ir 26 metų amžiaus tarpsnyje siaučia hormonų audra, rodos, patinka beveik visos ir visi. Dažniausiai, būtent tada užsimezga poros.

Tačiau praėjus jaunystės siautuliui žmogus pabunda vieną rytą ir mato – greta guli iš esmės visai svetimas (-a). Žiūrėk, o jau ir vaikų yra.

Indijoje kiek kitaip.

Kai panelė ar jaunuolis pradeda bręsti, tėvai, kiti artimieji, specialistai-profesionalai irgi pradeda savo darbą. Žiūri ką jis/ji mėgsta, ką skaito, gal sportuoja, gal keliauja, gal taupo, gal labiau už viską mėgsta skaniai pavalgyti. Tokiame pat socialiniame lygyje ieško panašios antrosios pusės. Susitinka visi, tiek jos būrys, tiek jo būrys. Jeigu susidraugaus, vestuvės gali įvykti jau po pusmečio.

Ne, tik neguldo iš karto į vieną lovą. Nelaiko viename kambaryje. Draugystė turi peraugti į meilę.

Buvo atvejų, kai panelė baigusi mokslus Didžiojoje Britanijoje pasilieka ten dirbti. Jos tėvams rūpi ją apvesdinti. Indijoje randa tinkamą šeimą. Susitinka šeimos, viską apsvarsto. Su jaunikiu atvažiuoja į Londoną. Jeigu viskas gerai, apvesdina.

O panelė, kuris laikas gyvena Londone, išprususi, jau gydytoja. Bet kitokia tuoktuvių schema, nei esanti gimtinėje, jai ne tik nepriimtina. Nesuprantama.

Sakysite rudaodžiai. Ką jie supranta?

Mielieji, raštą indai turi jau 5 000 metų. Lietuviai ­- 600.

Žinoma, valstiečiai elgiasi kitaip. Vienai šeima reikia marčios, kitai žento. Taip buvo ir ūkininkų Lietuvoje. Bet visoje Indijoje skiriasi tik vienas procentas porų. Lietuvoje dabar skiriasi apie trisdešimt procentų.

Gyvename didžiųjų atradimų amžiuje. Paėmęs  telefono ragelį gali pasikalbėti su Australija. Išgydome gangreną ir daug kitų ligų, išskyrus senatvę. Gyvename dvigubai ilgiau negu prieš penkiasdešimt metų. Įjungę televizorių galime pamatyti Marso paviršių, nors nelabai žinome kur jis yra. Dar neišgydome baisios turto nelygybės. Mokslui ribų nėra.

Juk negalėjo mokslas išvengti prieraišumo temos? Įlindo ir į meilės sferą.

Pirmiausia atskyrė mąstymą nuo jutimo. Žinau žmogų, kuris vedė tris kartus. Visos jo išrinktosios buvo panašios į jo motiną, nors jis jos neatsimena. Bet turbūt atsimena pirmą pieno gurkšnį. Žinau kitą, kuris buvo kompanijoje vos pusvalandį, tos panelės niekada anksčiau nebuvo matęs, bet  paprašė jos rankos ir pasiūlė tekėti. Mergina pažiūrėjo, nustebo, bet sutiko. Laimingai gyvena iki šiol.

Iš esmės visi vyrai ieško savo pirmosios meilės įvaizdžio, nors patys neturi supratimo ko ieško.

Kinijoje viena laboratorija jau atliko genų korekciją (pataisymą), nors tai uždrausta visame pasaulyje. Juk dar nieko nežinome apie galimus šalutinius poveikius.

Tačiau nenustebkime, jeigu po dešimties metų vienai puselei surasti antrąją bus taip paprasta, kaip pasiskiepyti.

O kur romantika, dūsavimai, laiškeliai su daugtaškiais?

Viskas lieka, tik laiškeliai bus siunčiami teisingu adresu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.